Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Erik Bartoš, Eva Kovárová, Viera Marková. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 38 | čitateľov |
Na veži bieleho kostola usadnú oči ani bludní vtáci…
A veža kostola — to je vojvodcovský buzogáň, ovládajúci celú dedinu.
Dedina je 312 hnijúcich chalúp.
Dedina je 1627 ľudí mužského i ženského pohlavia.
Dedina je 86 novorodzeniat, z ktorých 50 % zomiera do roka prirodzenou i neprirodzenou smrťou.
Starci a babky odchádzajú pod zem vďačne a bez protestu.
V dedinských kostoloch bývajú dojímavé, do dreva rezané výjavy krížovej cesty. Zmučený Kristus padá pod ťažkým krížom a podobá sa tak nápadne vlasatým kysuckým sedliakom. Ich život je ťažký ako smútok Kristovej tvári na XII. zastavení.
Organy dávno vydýchly svoju hlbokú dušu a onemely, kňaz požehnal. Ale mäkkým priestorom, zošľahaným farbistými pruhy svetla predierajúceho sa krikľavými oblokmi, ide znova Kristus modlitbou:
Trpel pod pontským Pilátom, umrel i…
Tak.
Dedina modlí sa sama k sebe.
Dedina trpí pod akýmkoľvek Pilátom a trpí vždy a každý.
A každý zomre, keď dlane starobou zmäknú.
Mäkké dlane veštia smrť, lebo život sa dobýva z kameňa a preto dlane musia byť tvrdšie ako kameň.
I tá radosť, ktorá sa túla po rozosmiatych kopcoch, musí byť tvrdá. Sedí v zatrpklom srdci a rozpráva rukami. Dievčatá, dievčatá, povedzte, sú dosť pevné tie ruky, aby vám podostlaly veselú pažiť?
Noci, umeleckí tkáči, načo ten nádherný pokrovec so zlatými hviezdami, keď príde slnko ako vrah a zabije ich ostrým lúčom? V jeho blysku zjaví sa zas žobrácka chalupa a kameň kopaníc, pluh škrípe svoju večnú pieseň piesní, pieseň hladu. Či všetko krem toho svetského utrpenia je iba zdanlivé a prchajúce, či len ten hlad a bieda je jedinou skutočnosťou dedinského života? V mestách sa ľudia smejú širokými úsmevami víťazov, ktorí sputnali silu prírody do železných kolies a transmisií. Tu sa usmieva príroda nevinným belasým okom, lebo je pánom, vyživuje a drtí. A človek sa hrabe a vŕta a stavia, mizerný mravec, ktorého umočí dážď, zahubí sucho, zabije blesk. Pohanskými bohoslužbami strachu napĺňa sa každý deň, lebo človek cíti tú bezmocnosť a závislosť, rád by kšeftovať s jediným bohom, ale ten je čistý.
Človek je sám, sám a slabý.
Silní sa spojujú so silnými. Nie je to len príroda, ktorá ovláda a gniavi. Falošníci, figliari, rečníci, zákoníci, paragrafy a rovnošaty. Obchodníci s ľudskou poctivosťou, ktorú rozkrádajú a zapredávajú a ktorou si mažú hlavy.
Na dedinách spievajú škovránci, pinky a škorci, ale ten základný tón je celkom iný. Hlboký bolestný ston strápenej Kristovej hlavy z XII. zastavenia, ktorý posledný raz padol pod krížom.
A preca ešte vstal…
Tak i Kysuce, večne bité, večne padajúce, vždy znovu vstanú, vždy znovu víťazia.
Pokolenie za pokolením prichádza, aby premenilo kameň kopaníc na chlieb. Tvrdí ľudia rastú na kameni — a sú to dve sily, medzi ktorými ide večná borba, a žiadna z tých síl sa nepoddá.
Kysuce…
Každým rokom padnú, aby mohly vstať a zvíťaziť — pre nový pád.
Kysucká jar je víťazstvo.
Kysucká jeseň — pád.
Rok…
Víťazný pád.
Časť I.
— komunistický slovenský spisovateľ, novinár a učiteľ českého pôvodu Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam