Zlatý fond > Diela > Miestne báje a skazky


E-mail (povinné):

Ľudevít Reuss:
Miestne báje a skazky

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Anna Studeničová, Jana Jamrišková, Tibor Várnagy.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov

16. Devín a kozí hrad

[16]

Biela víla vychovala dve na podiv i v postave i v kráse rovné dcéry, dvojčatá. Keď odrástly, vystavila im dva skvostne vystrojené hrady, kde si mohly v bezpečnosti pri harfách milostné piesne spievať. No matka víla, keď každej oddala hrad, sdelila im súčasne, že sú ony polosmrtedlné, lebo i ich otec bol človek smrtedlný, a dala im po jednom jablku života,[17] v ktorom každej život bol uschovaný, s tým doložením, aby im na zem nepadly, lebo ináče že i ony zomrú, a s tým sa s nimi rozlúčila. Mladé víly po odchode matkinom jablká si vyčarovaly, aby jedna druhej drahý život varovala. Žily teda do istého času, každá na svojom hrade bez starosti, pri radosti a pokoji. No v tichých lesoch tu i tu lovecká trúba sa ozvala a milý mladý lovec hneď tu, hneď tam sa zjavil. Obe mladé víly mladého lovca rady pozorovaly bez toho, žeby jedna o druhej to bola vedela, ba často akoby náhodou s ním sa i stretaly, a bližšie sa obznámily. Mladý lovec začal častejšie mladé víly hľadať, lebo boly obe jednako milé, krásne, a na nepoznanie jedna druhej podobné, ale i víly, každá pre seba, tajne si ho zamilovaly. Boly obe šťastné. Raz sa ale prihodilo, že sa náhodou obe s lovcom stretly. Rozpačite jedna na druhú pozrely, obe žiarlivosťou sa zapálily a do svojich osamotelých hradou znepokojené sa rozišly. I stalo sa, že jedna z nich v prchlivosti sestrino jablko života, čo jej sverené bolo, o zem hodila. Úbohej sestrina biela duša vyletela z jablka, telo ale ako hmla rozplynulo sa a jej pekný hrad padol v rumy. Avšak po čase z jadra jablka života strom vyrástol a bielo-červeným kvetom zakvitnul. Od tých čias zradná sestra každú noc o samote chodí pod krásnu jabloň, ako čierna koza.[18] Tu si ona vylihuje a ohnivými očami svieti. Až podnes tieto dva súsedné hrady, Devín a Kozí hrad, sa ukazujú a táto udalosť sa rozpráva.



[16] M. Tompa str. 495, ktorý túto zanímavú skazku básnicky spracoval, nazýva tieto hrady: Leányvár-om a Kecskevár-om. Leányvár je rozhodne Devín. V Boršode nachodia sa mnohé a sú obyčajne jednoduché násypy. V jednom pri Miškovci najdený bol i drahocenný zo zlata 4 dukáty ťažký šperk. Devíny takéto pravdepodobne boly ochranné miesta pre ženy a devy, v ktorých pri nápadoch nepriateľských i samy sa brániť musely. Na Slovensku prichádza Devín (v prešp. st.), a osady: Diven (novohr. st.), Diven (v borš. st.), Veľká a Malá Divina (v trenč. st.) atď.

[17] Takéto jablká, v ktorých sú duše ľudské uschované, často sa v slovenských povestiach spomínajú. Ony rodia sa v Zlatnej krajine a sú zlaté. I lúpežník Mataj, keď zasadil svoj krvavý kyj do zeme a pokánie robil, kyj sa zazelenal, zakvitnul a jablká obrodil; potom, keď sa spovedal, koho zabil, za každým, čie meno vyslovil, toho jablko života spadlo a v podobe holuba duša vyletela z neho. (Rps. XIII. 295. a Šk. a Dobš. slov. pov.)

[18] Čierna koza tu predstavuje zlého ducha. I čert podobu kozľa berie na seba. (Dr. Mách. báj. 166.)




Ľudevít Reuss

— folklorista, evanjelický kňaz, zberateľ slovenských ľudových rozprávok Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.