Zlatý fond > Diela > Miestne báje a skazky


E-mail (povinné):

Ľudevít Reuss:
Miestne báje a skazky

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Anna Studeničová, Jana Jamrišková, Tibor Várnagy.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov

33. Vodníkova žena v Hrone

Jedna žena, keď pri Hrone šaty prala, videla bruchatú veľkú žabu, a to bola Vodníkova žena,[40] i ponúkla sa jej za kmotru. Na tretí deň prišiel jeden utopenec k nej, že žaba porodila dievča, aby prišla za kmotru. Žena išla. Keď prišli ku Hronu, utopenec prútikom uderil vodu, rozdvojila sa a ona po suchom prišla do prostred Hrona ku jednej veľkej skale. Ale i tá prútikom skrze utopenca uderená, odvalila sa a žena vnišla schodmi do veľkej siene. Vodníkova žena ležala v posteli a v suchých žaburinách kolísala dieťa v žabäcom korýtku, spievajúc: „Brekeke, koaks, brekeke tú.“ Žena kmotra, ač sa jej dieťa i hnusné videlo, predsa ho hore vzala, pobozkala a požehnala, reknúc: Ej ty malá dievčička, krásna ako perlička, rodičom ži k radosti, mnoho rokov pri šťastí.“ Žabe-posteľkyni sa to veľmi páčilo, i prosila kmotru medziiným, aby chyže pozametala, smeti ale nevyhodila von, ale domov so sebou vzala. Potom jej prikázala, aby prichlopené hrnce neoddvihovala. Kmotra však, akonáhle prvý hrniec zachlopený našla, hneď ho na dno postavila a dušička z neho biela ako sňah vyletela. „Pán Boh ti zaplať“ reknúc, ako bublina skapala. A tak poriadkom všetky dušičky utopencov z hrncov povypúšťala. Naposledy ešte pri dverách jeden dvojkatý zachlopený hrniec našla, odkryla i ten, a hľa, našla v ňom dve dušičky svojich vlastných dietok, čo sa boly pred dvoma rokmi v Hrone utopily. Rozprávaly ony, ako sa utopily, ako ich žaba polapala, hrncami prichlopila, aby do neba nemohly ísť a ich mŕtve telá Hron nevyhodil, lebo len tak prinútene musely žabe slúžiť. Žena teda opäť dušičky do hrnca vložila, smeti so sebou pobrala a od žaby-kmotry sa odobrala, ale i hrniec s dušičkami ukradomky so sebou vzala. No keď vyšla von dierou z Hrona, už tam utopenec nestál (lebo i jeho dušičku vypustila), ale dve ryby sa pozdĺž postavily a ona po suchom vyšla von; voda opäť sa za ňou zavrela. Potom z dvojkatého hrnca pokrievku sosňala, dve dušičky vyletely. Hron v tom okamžení dve mŕtvoly detí vyhodil na sucho, do ktorých sa dušičky vrátily a úbohá matka živé deti domov si odviedla. Potom i tie smeti, čo v chyžiach žabiných nasmetala, vykrútila, a to bolo rýdze zlato a striebro. (Rps. 146.)



[40] Vodníkova žena podobá sa panne s rybäcím chvostom; rada sa premieňa v žabu. Býva v hlbokých vodách, má veliké siene a svetlice samým kryštálom a diamanty vykladané. V zámku tom prechováva duše utopených v prikrytých hrncoch. Všetko tak — ako bájeslovie podáva — i v tejto skazke sa opisuje.




Ľudevít Reuss

— folklorista, evanjelický kňaz, zberateľ slovenských ľudových rozprávok Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.