Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Anna Studeničová, Jana Jamrišková, Tibor Várnagy. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 13 | čitateľov |
Keď Spiš ešte pralesami pokrytým a neobydlenou postatinou bol, dorazil vojvoda Ľubina i s ľudom svojím tam, kde teraz Ľubovna i s hradom stojí, aby koloniu založil.[36] Tu sa teda osadili a začali hneď i mesto Ľubovnu ale i zámok budovať. Práca šla pomaly, lebo ich bolo na počet málo, a zvlášte čo na hrade čez deň vystavili, to na druhý deň rozváľané našli.[37] Tu totiž na blízku, pod vrchom Ostrá rečenom, v jaskyni tisíc siah dlhej, mal svoje bydlo Zlý duch.[38] I umienil si ho Ľubina v noci vyhľadať a požiadať, aby započatý zámok mu vystavil. Zloduch mu žiadosť milerád sľúbil vyplniť, keď Ľubina mu dušu krvou podpíše. Ľubina listinu podpísal a krv na nej uschla, ale i zámok na vidom oči začal sa nočným časom staväť. Už vysoko sa pnely skalné múry a zámok už-už hotový stál, ale Ľubina vekom začal starnúť a začal sa obmýšľať, že on dušu svoju Zloduchovi podpísal, v noci, vo dne pokoja nemal. Zanechal teda krásny zámok a išiel do blízkeho kláštora k Milosrdným otcom, tam svoju príhodu vyrozprával, svoje hriechy oľutoval a rozhrešenie od Milosrdných otcov prosil, čo mu otcovia i udelili, hlavu svätou vodou pokropili, medzi seba ho prijali a ho ubezpečili, že viac žiaden Zlý duch nad nim moci nemá. Tak uspokojený Ľubina býval v kláštore. Keď ale Zloduch zvedel, čo sa stalo, hor’ stal, aby vystavený zámok zničil, lebo dušu ulovenú utratil. Vyšiel teda z tisícsiahovej diery, zručal hnevom velikým, potom zdvihnul hroznú urvu (ulomený balvan) a niesol ju na malom prste, aby hodil na zámok a stroskotal ho so všetkým, čo v ňom býva. Ale ako urvu zdvihol, aby ju hodil, tu práve o pol noci s veže zvučný hlas posvätného zvona zavznel a Zloduchovi moc odňal, tak že hodená skala len na breh Popradu padla, kde i podnes leží. Tak Ľubina s Bohom sa smieriac, potomkom svojim zámok Zloduchom vystavený zanechal a prikázal, aby jeho i mesto Ľubovnu podľa jeho mena nazývali. (Dľa návodu M. Tompy 554.)
[36] Územie spišské, ako z listín XIII. a XIV. stoletia vysvitá, už pred dobou sv. Štefana bolo, hoc i riedko, zaľudnatené a praobyvatelia jeho boli Slováci. (M. Sborník I, 21.) Ale i etymologia hlavných miest to dokazuje, na pr. Levoča odvodzuje sa od potoka Levča (Giessbad), levča ale má asi ten smysel, čo bystrina, ručaj. Podolin, po-dolin, na doline ležiace mesto; Podolina, do ktorého sa vsul nosal n, pretvoreno je na Pondelok (v gem. st.). Gniazdy, toľko čo hniezdo, dočasné miesto dušičiek, významu čisto mythologického. Poprad, po-prúd, prúd, toľko čo nem. Strom, tak tvoreno ako po-tok. Znamená prudký potok, a podľa toho menuje sa i mesto Poprad. Kežmarok, Käsmar[k], zrejme poukazuje na Kazmir, Kazimir (?), slovo bežné zvlášte v Poľsku. Ľubica, Ľubovna, Slavkovce atď. sú čisto slovenské mená.
[37] To samé báji sa i o založení mesta Levoče, že keď sa začala budovať niže terajšieho mesta, tak to, čo čez deň vystavali, v noci bolo rozhádzané, muselo tedy byť miesto zamenené terajším. Príčina toho sa vysvetľuje z bájeslovia tak, že zlí duchovia zeme požadujú obeť a preto pri základoch miest, hradov, mostov živé zveri, deti, panny a mládenci zamurovaní bývali, aby si pokoj zabezpečili. (Mách. Nákres báj. 93. Grimm, d. Myth.)
[38] Pod Zlým duchom — ako z jeho povahy dá sa zavierať — tu rozumie sa Čert.
— folklorista, evanjelický kňaz, zberateľ slovenských ľudových rozprávok Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam