Zlatý fond > Diela > Miestne báje a skazky


E-mail (povinné):

Ľudevít Reuss:
Miestne báje a skazky

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Anna Studeničová, Jana Jamrišková, Tibor Várnagy.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 13 čitateľov

28. Dolnozemské a považské pleso

O veľkom dolnozemskom plese nasledujúci báj v ľudu koluje. Tam niže Oršovej, kde riečište Dunaja veľmi úzke, stál niekedy nesmierne veľký a vysoký železný palác jednoho draka, tak že Dunaj nemohol pretekať a takto zahatený, celú Dolnú zem medzi Tisou a Dunajom voda zaliala a toto veľké pleso „Sladkým morom“ sa nazývalo. V drakovom železnom paláci ale od pravekov jedna krásna panna zakliata bývala,[32] kým sa nenašiel rytier bezúhonný, ktorý draka v bralách bývajúceho a pannu strážiaceho nepremohol a železné paláce nerozbúral a zakliatu pannu nevyslobodil. Potom voda Sladkého mora prez rumy drakovho palácu valila sa prudko nadol do Čierneho mora, dolné kraje medzi Tisou a Dunajom zostaly suché, a víťazný rytier dostal odkliatu pannu, ktorá sa i doteraz v báječnom rúchu na Dolniakoch v poveterných maľovidlách (vo fata morgane ako Poludnica) zjavuje. (E. (Černý 119.)

Podobná asi povesť rozpráva sa i o veľkom plese na Považí týmto spôsobom. Tam vraj, kde teraz Starhrad stojí, stály kedysi medzi Turcom a Trenčínom nebotyčné bralá, v ktorých divý býk Tur[33] mal bydlo svoje a tam v paláci pod vlnami Váhu rozostavenom, chránil krásnu kňahyňu Margitu. Kým paláce Turove stály, boly vraj doliny Oravy, Liptova, ba i celý Turec hlbokými vodami zaliate a tvorily veľké pleso. Našiel sa medzitým i tu rytier, ktorý býka premohol a zničil, s jehož pádom nielen že kliatba a väzenie Margitino prestalo, ale i paláce jeho v rumy klesly a prez ich rozvaliny z rozsiahleho plesa voda nadol stiekla a zaplavené kraje suché ostaly. Od tohoto Tura dostal meno Turec, a od Margity menujú sa povestné z Váhu von vyčnievajúce skaly Margitou.



[32] V istom súvise s týmto väzením devy stojí i slovinský báj, a síce „že Povodné device nalezají se v moci Povodného muže, který je spoutal ve svém zámku silnými řetězy“. (Dr. Mách. báj. 149).

[33] Tu pod Turom sa rozumeje: Bos urus, Auerochs, zviera nesmierne silné a hrozné. Na Slovensku dávno vyhynul, v Sedmohradsku ale bol posledný okolo r. 1770 zabitý. Po ňom nám zostaly len nesčíselné mená vrchov, riek, hradov, osád a rodín, na pr. Turec, Turany, Turík, Turíčky, Turá lúka, Turopole, Turčok, Turihrad (Zniov), Turovo (Štubňa), Turentýn (Trenčín), Veles-Tur…, ale i Turóci, Turčáni, Turánsky, Záturecký atď. Medzitým P. Šafárik v Starož. 51 poznamenáva, že slovo Tur neznamená u Slovákov len býka, ale i boha vojny.




Ľudevít Reuss

— folklorista, evanjelický kňaz, zberateľ slovenských ľudových rozprávok Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.