Zlatý fond > Diela > Kreutzerova sonáta


E-mail (povinné):

Lev Nikolajevič Tolstoj:
Kreutzerova sonáta

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Eva Lužáková, Dušan Kroliak, Zuzana Rybárová, Petra Renčová, Katarína Kasanická, Kristína Woods.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 35 čitateľov

VI

— Nie, však je tak lepšie, lepšie! — zvolal. — Zaslúžil som si to. Ale nejde o to. Ja som len chcel povedať, že veď sú tu oklamané len samé nešťastné dievčatá. A matky to vedia, obzvlášte matky, vychované svojimi mužmi, vedia to znamenite. A pretvarujúc sa, že veria v čistotu mužských, ony v skutočnosti robia celkom ináč. Ony vedia, na akú udicu loviť mužských pre seba i svoje dcéry.

Veď len my, mužskí, nevieme, a nevieme preto, že nechceme vedieť, ženy vedia veľmi dobre, že najvznešenejšia, poetická, ako ju voláme, láska, nezávisí od mravných dôstojností, ale od fysickej blízkosti, účesa, farby, kroju šiat. Rieknite zkúsenej kokete, ktorá si predsavzala svábiť človeka, čo si skôr vyberie: či že by bola v prítomnosti toho, koho mámi, usvedčená zo lži, surovosti, ba i prostopašnosti, a či to, aby sa pred ním ukázala v zle ušitých a nepekných šatách… každá vždy vyberie prvé. Ona vie, že my vždy tárame o vysokých citoch, — chceme mať jedine telo, a preto odpustíme všetky ohavnosti, ale spotvoreného, nevkusného, mrzkého tónu kostýma neodpustíme.

Koketa vie to povedome, každé nevinné dievča vie to nepovedome, ako to vedia zvieratá.

Pre to tieto mrzké jersey, tieto turnýre, tieto holé plecia, ruky, bezmála prsia. Ženské, obzvláštne tie, ktoré prešly cez mužskú školu, veľmi dobre vedia, že rozhovory o vysokých predmetoch sú rozhovorami, a že treba mužskému telo i všetko to, čo vystavuje ho v najklamnejšom, ale svodnom svetle; a práve toto sa i robí. Veď keby sme sa len zriekli navyklosti k tejto ohavnosti, ktorá stala sa nám druhou prírodou, a pozreli na život našich vyšších vrstiev spoločenských, tak, ako je, s celou jeho nestydatosťou, veď je to jeden složený verejný dom… Nesúhlasíte? Dovoľte, dokážem vám, — zvolal, skočiac mi do reči. — Vy hovoríte, že ženské v našom kruhu majú iné záujmy, než ženské vo verejných domoch, a ja hovorím, že nie, i dokážem to. Jestli sa ľudia rozlišujú čo do cieľov života, čo do vnútorného obsahu života, nuž tento rozdiel celkom iste odrazí sa i v zovňajšku, i zovňajšok bude rozdielny. Ale pozrite na tie, na nešťastné, opovrhované, a na najvyššie svetské panie: tieže parádne obleky, tieže fasóny, tieže parfumy, tože obnažovanie rúk, pliec, pŕs a obťahovanie vystaveného turnýra; táže vášeň ku kamienkom i drahým blyskavým veciam, tieže zábavy, tance i muzika, spev. Ako vábia tie na všetky spôsoby, tak i tieto.
Lev Nikolajevič Tolstoj

— jeden z najčítanejších ruských spisovateľov, románopisec, esejista, dramatik a filozof Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.