Zlatý fond > Diela > Kreutzerova sonáta


E-mail (povinné):

Lev Nikolajevič Tolstoj:
Kreutzerova sonáta

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Eva Lužáková, Dušan Kroliak, Zuzana Rybárová, Petra Renčová, Katarína Kasanická, Kristína Woods.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 35 čitateľov

IX

— A vy znáte — počal on, ukladajúc do mieška čaj a cukor, — to vládnutie žien, od ktorého trpí svet, všetko to pochádza od toho.

— Aké vládnutie žien? — riekol som ja. — Práva, prevaha práv sú na strane mužov.

— Áno, áno to, to samé, — skočil mi do reči. — To samé je to, čo chcem povedať ja vám, toto objasňuje ten neobyčajný úkaz, že s jednej strany je celkom pravda, že je žena privedená na najnižší stupeň uníženia, s druhej strany — že ona vládne. Celkom tak, ako židia, ako oni svojou peňažnou vládou odplácajú za uhnetenie, tak i ženy. „Tak, vy chcete, aby sme boli len kupcami. Dobre, my kupci, opanujeme vás,“ — hovoria židia. „Tak, vy chcete, aby sme boly len predmetom smyselnosti, — dobre, my, ako predmet smyselnosti, podmaníme si vás,“ hovoria ženy. Nedostatok práv ženy nie je v tom, že žena nemôže hlasovať alebo byť sudcom. Zaneprázdňovať sa týmito záležitosťami, v tom sa nejaví nijaké právo, lež v tom, že by bola v pohlavnom obcovaní rovnou s mužom, mala právo používať muža i zdržiavať sa ho podľa svojho želania, podľa želania vybrať si muža, a nie byť vyberanou. Vy vravíte, že je to hanba. Dobre. Teda nech ani muž nemá tých práv. Ale teraz je žena pozbavená toho práva, ktoré má mužský. A hľa, aby si vynahradila to právo, pôsobí na smyselnosť mužského, smyselnosťou ho podmaňuje tak, že on len formálne vyberá, ale v skutočnosti vyberá ona. A zmocniac sa raz tohoto prostriedku, zneužíva ho a nabýva hroznú moc nad ľuďmi.

— A kdeže je tá zvláštna moc? — spýtal som sa.

— Kde je tá moc? Nuž všade, vo všetkom. Prejdite v každom veľkom meste cez elegantné obchody. Milliony sú tam. Neoceníš složených tam trudov ľudí, a pozrite do 9 z 10 tých obchodov, či v nich jest dačo pre mužskú potrebu? Všetka rozkoš života je pre ženy a nimi sa udržuje.

Spočítajte všetky fabriky. Ohromná časť z nich vyrába neužitočné okrasy, ekvipáže, méble, hračky pre ženy. Milliony ľudí, pokolenia otrokov hynú v tejto otrockej robote po fabrikách len pre chúťky žien. Ženské, ako kráľovny, držia v zajatí otroctva a ťažkej roboty 0,9 percent pokolenia ľudského. A to všetko preto, že ich unížili, pozbavili rovných práv s mužskými. A hľa, ony sa pomstia tým, že pôsobia na našu smyselnosť, chytajú nás v siete. Áno, všetko preto.

Ženy spravily zo seba také náčinie, ktorým pôsobia na smyselnosť, že mužský nemôže sa pokojne stýkať so ženou. Akonáhle sa mužský priblíži ku žene, hneď upadne pod jej mam a ztratí rozum. I predtým mi vždy bývalo nevoľno, trápno, keď som videl vyobliekanú dámu v bálových šatách, ale teraz mi je doprosta hrozne, ja jednoducho vidím akési nebezpečenstvo pre ľudí, akúsi protizákonnosť, a chce sa mi privolať policajta, volať na ochranu proti nebezpečenstvu, požadovať, aby odpratali, odstránili nebezpečný predmet.

— Áno, vy sa smejete! — zakričal na mňa, — a toto veru nie je žart. Ja pevne verím, že príde čas, a hádam veľmi skoro, že ľudia pochopia to, a budú sa diviť, ako mohla existovať spoločnosť, v ktorej boly dopúšťané také, spoločenskú spokojnosť rušiace skutky, ako tie, ktoré rovno vyzývajú smyselnosť, okrašľovanie svojho tela, ktoré dopúšťajú sa ženám v našej spoločnosti. Veď je to všetko jedno, ako keby sa porozstavovaly po prechádzkach, chodníkoch všelijaké pasce, — ba horšie! Prečo sú hazardné hry zakázané, a ženským obleky smyselnosť vyzývajúce nie sú zakázané? Ony sú nebezpečnejšie tisíc ráz.
Lev Nikolajevič Tolstoj

— jeden z najčítanejších ruských spisovateľov, románopisec, esejista, dramatik a filozof Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.