E-mail (povinné):

Pavel Kokeš-Kýčerský:
Na úvrati

Dielo digitalizoval(i) Robert Zvonár, Martin Hlinka, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Jana Pálková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 40 čitateľov

Ach, sny vy moje…

Ach, sny vy moje o šťastí, vy rodíte sa v boľasti. A preds’ je duša plná vami, i chalúpka tá pod horami, v nejž trávim dni a dlhé roky — jej prichádzate pod obloky, sa hlásite vše za súmraku na nocľah s prosbou v jasnom zraku. Ja vpúšťam vás rád do dverí, hoc svet už na sny neverí, vysmieva sa vám spolu so mnou, keď miestim vás vše mysľou skromnou toť vo verš nudný, bezduchý, sťa decko povesť staruchy — pradávnych dejov čarnú snímku ukladá duše do priečinku. Ach, sny vy moje o šťastí, hoc rodíte sa v boľasti sťa terajšia jar s chumelením, vás nezabudnem, nezamením za nič, ni za smidočku sa hádam, tiež si vás v myseľ poukladám; sťa dukáty či drahú vec ukladá v truhlu lakomec, svetom snov tak ja úžerníčim a dobro, krásu, nežnosť ničím, keď poňať ich nevládzem snáď — ach, škoda snov tých nastokrát. Ach, sny vy moje o šťastí, hej, rodíte sa v boľasti. Však kto by nerád o vás snil, si vami dušu naplnil, si bremeno dňa neosladil? Tak ja ho chválim, kto mi radil si vami to údolie smútku vyzdobiť v každom tmavom kútku, rozjasniť tmu zorenkou v diaľ, čo vychádzala na ovál tých známych líc… no pokoj im, pod skorým kvietím májovým nech v spánku večnom spočinú; i sny o šťastí pominú.
Pavel Kokeš-Kýčerský

— básnik orientujúci sa na prírodné a vidiecke motívy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.