E-mail (povinné):

Pavel Kokeš-Kýčerský:
Na úvrati

Dielo digitalizoval(i) Robert Zvonár, Martin Hlinka, Patrícia Šimonovičová, Michal Maga, Jana Pálková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 39 čitateľov

Piesne

Rád bych ešte pamäť vratkú zajal na besedu krátku: snáď čos’ riekne z dávnych časov, čo sa znesie s piesne krásou; závoj jemný poodhalí, obraz veľký lebo malý dá mi zhliadnuť duše zrakom za morom, či za oblakom. Hádam zotrie z čela vrásku, a tá myseľ na obrázku pobaví sa chvíľku o ňom lebo rýmom, lebo tónom. * Hľa, pieseň moja, neviem sám, či znovu privolať ťa mám zo snov tých mojich mladých liet, siahajúc v lýry vetchú spleť. Či bude spevu ktosi rád, pozdravu tomu: „Nastokrát“? Veď tak je slabý lýry zun, keď siahnem rukou do tej strún! No, nežiaľ, nech je tak, či tak, som už len podstrelený vták, čo klesá z výše s ranou v boku, toť strelca času po útoku rozkrídlil slabé perute k poslednej piesni labute. * Sťa pijan som do noci dlieval, nejednu času porozlieval súdruhom svojim sem i tam — málo sa na nich pamätám — a oni na mňa i na piesne, čo zvučali raz v mladej Vesne sa niesli v pozdrav — prípitok — nuž, aký z toho úžitok? Komu dnes zíde ešte v um zvuk totých piesní a ich šum? Ba, daj si pokoj, brachu starý, už aureola neožiari, ni slávy kejsi zlatý kráž tej tvojej hlavy dekoltáž.
Pavel Kokeš-Kýčerský

— básnik orientujúci sa na prírodné a vidiecke motívy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.