Dielo digitalizoval(i) Zuzana Behríková, Michal Garaj, Dana Lajdová, Tomáš Sysel, Beáta Dubovská, Monika Morochovičová, Jozef Ozimy, Soňa Oboňová, Bohumil Kosa, Michal Vanek, Pavol Lokša. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 335 | čitateľov |
Keď je Maroš v septime, príde na kremenské gymnázium nový latinár, Dr. Ervín Kopper, vysoký krásny muž gaštanových vlasov. Oči — samý oheň, fúzky neveľké, fešácky vykrútené — a na briadke jamka. Taký človek vzbudí pozornosť u kremenských dám, najmä keď i dá na seba — ako on. A on veru dá. Šaty na tej jeho heroickej postave sú ani uliate. Dvojitý golier vysoký, až hlavou ťažko hnúť. A k tomu ešte cylinder na hlave. Hneď sa všade šušká o ňom, slobodnom, mladom človeku. Anna Huberovie, temperamentná brunetka, a nežná blondína Janka Zavarských sú prvé, s ktorými sa prejde po korze v nedeľu po kostole. Ako vidieť, nemá ešte pri dvorení určitú linaj. Balansuje medzi protivami.
— Nechá tu srdce, či nenechá? — hádajú nielen práve dámy, ale i študenti medzi sebou.
Ale prikvitne i druhá zvláštna osoba, a to medzi študentov do sexty. Je to vyhúknutý a poblednutý mladý človek. Úžasne dlhé nohy, celkom také dlhočizné ruky, telo skoro suché a na tom všetkom veľká hlava s malými vpadnutými zrakmi a s čelom, ani čo by si odťal zo žuly. Taký je Tomáš Pazderník.
— Aký pavúk, — štuchajú sa študenti a uškierajú, keď vojde do triedy prvý raz. — Opravdivý pavúčisko. Čo len má v tej hranatej hlave, čo?
Tomáš býva sám u akejsi vdovy na námestí. Odkiaľ prišiel — nikto nevie. V prvé dni neprihovorí sa nikomu. Ani svojmu kolegovi, neposednému Nemcovi, s ktorým sedí v jednej lavici. Je on teda vo vysokej miere osoba záhadná pre triedu, ba i pre celé gymnázium.
Prvý raz predstaví sa v triede na Pamliho hodine z trigonometrie. Debutovanie nováčika vypáli však žalostne. Starý, prešedivený Pamli, suchý i sám a pavúkovitý, len nie s takou veľkou hlavou — skáče na pódiu okolo delikventa — ani na drôtoch.
— Rýchle rátať, báči! — obzerá si dlhú, akosi lomenú postavu Pazderníka v pravej ruke s kriedou, v ľavej so špongiou. — Chytro! Nemáme času!
— Sínus al—fa plus co—sí—nus bet—ta, — rozťahuje delikvent…
— Vravím, báči, rýchlejšie! Nemáme času… A, — pritiahne sa k tabuli, — čo je to? Plus cosínus?
— Mínus… mínus bet—ta….
— Prečo bet—ta, a nie betta?
— Mínus betta, — čiara tá dlhá kostnatá ruka bielučkou kriedou na tabuľu pomaly, pomaličky. — Rovná sa, — spraví dve čiarky…
— No, čomu sa rovná? Čomu? — počne notes tancovať profesorovi v nervóznych prstoch. Zachveje sa mu i celá ruka, i nohy sa mu zachvejú. I tá neveľká prešedivená hlava sa zachveje a trieda už šípi, čo nasleduje. — Sem tú kriedu! — vytrhne mu z ruky i so špongiou. — Aequal… 2—krát sínus, — a už to ide… Tabuľa sa trasie, krieda lieta, sínus — cosínus, tangens—cotangens — sype sa a sype. A Tomáš sa díva na to. Probuje mu vziať kriedu na dôkaz, že i on vie čosi. To je jeho nešťastie. Pamli mu kriedu vydá, hneď mu ju však vytrhne z ruky, keď počína viaznuť a neráta expres. — Sínus… cosínus… trasie sa tabuľa. Buchne ho do rebier… lapí ho za šticu vlasov plavých a strká mu hlavu do tabule. — Odkiaľ ste prišli, báči?
— Z Rožňavy, prosím, — ráta Tomáš, ako vie.
— Z Rožňavy? A kto tam učí matematiku?
— Pán profesor Repický! — pozrie na naježeného s plachým úsmevom.
— No, ten by tiež radšej mohol ísť zemiaky kopať. A vy, báči? — zastane, keď zbadá ten úškrn na zúfalej tvári. — Ach, pozrite si ho, zrazu obráti sa k triede, — on sa ešte i smeje! Nevie nič, a smeje sa! Vigye fene, bási — ďas vás vezmi! Berte sa na miesto!
— No, ten ho užil! — tŕpnu študenti, keď Pazderník prekladá dlhé nohy a ide do lavice. — Kto len pôjde za ním? Keď sa raz Pamli rozčertí, nevydržať s ním.
Ale Pamli báči hodí notes na stôl, vezme kriedu a počne vysvetľovať. To je ešte najlepšie.
— Počuj, ty… — dovrávajú Tomášovi kolegovia, — pokazil si si to sám. Keď ti vezme z ruky kriedu, nemáš mu ju brať.
— Ja som príklad vedel.
— Vedel, nevedel, — smejú sa mu zo všetkých strán. — Pamli je Pamli! Keď ráta on a vyjde mu, myslí — vyrátal si to ty a zapíše ti dvojku. Ak mu však vezmeš kriedu, tak ti dá do rebier, i hlavou ti poutiera tabuľu. Napokon pošle ťa k čertu a zapíše ti štvorku. Čo je lepšie?
— Ja som to nevedel, — utiera si Tomáš rukáv, celý zakriedený. — Však druhý raz…
Na latinčine je to celkom inak. Príde dr. Ervín Kopper, vyholený, vypomádovaný. Oči mu žiaria — iste po včerajších úspechoch v dámskych kruhoch kremenských. Sadne si galantne k stolíku. Zaznačí, čo treba, do triednej knihy a počne vyvolávať z notesa. Má však hneď nový poriadok. Na latinskej hodine latinizuje mená. Číta sa Cicerónova reč — Ad Catilinam.
— Tomasius Pazdernicius!
Vyvolaný vstane — ledva sa pozbiera z lavice, akoby ho tak veľa bolo. Celá trieda je zvedavá, čo len teraz bude? Obíde lepšie ako u Pamliho?
— Lege! — povie mu profesor latinsky. — Čítaj!
— Quousque tandem abutere Catilina patientia nostra?
— Čo to znamená? — kráča Kopper odmeraným krokom, nehnúc hlavou pre vysokánsky dvojitý golier. — Verte mihi — prelož mi to!
— Až dokiaľ budeš zneužívať našej trpezlivosti, Catilina?
— Bene — porro! Dobre — ďalej!
Tomasius Pazdernicius číta plynne a prekladá celkom tak. Profesor najprv pozorne naslúcha, potom podíde k nemu bližšie a bližšie, zastane pri ňom samom — iste, či nemá nejakú pušku.
— Bene! Bene!
Prekladáteľ prejde i lekciu. Kopper nepovie mu nič — nuž prekladá ďalej plynne, akoby len čítal — latinsky, a zas maďarsky.
— To už nebolo! To už nebolo! — volajú študenti.
— Silentium! — zahriakne ich profesor. — Ticho!
Pazdernicius len číta a prekladá.
— Hic! — preloží mu vtom o niekoľko karát ďalej. — Tu čítať!
A Tomáš číta i tu ako na počiatku, a prekladá, ako kto ovláda reč dokonale.
— To je človek! — žasne trieda.
— Aký div? — ozve sa napokon doktor. — Cicero je ľahký. Všetci by ste ho mali čítať ani román. Tak veru…
— Ale, — vstane jeden zo študentov, — keď on — bodne palcom ľavej ruky za Pazderníkom, — z trigonometrie vyhorel!
— Asinus es, carissime! — kýva mu profesor prstami, chytro si sadnúť. — Somár si, môj najdrahší! Vy horíte i na matematike, i tu. Ináč, — vysvetľuje študentom, — sú talenty lingvistické a sú matematické. Pazdernicius je lingvistický. Dajte si pozor, — obráti sa za Tomášom, — aby ste sa nestali účtovníkom v banke!
Chýr o podivných schopnostiach dlžizného Pazderníka rozletí sa po všetkých triedach. A rozrastie sa najmä po gréčtine, kde počerný Pünkösdi nadáva žiakom ako obyčajne do Papuánov, Hotentotov a Bušmanov, keď tie Homérove strofy nevedia ani len poriadne čítať, nieto preložiť! Vstane však Tomáš Pazderník, skloní nad knihou svoju ohromnú hlavu, číta grécky ako maďarsky a prekladá vetu za vetou, strofu za strofou, len radosť…
— Dobre, Pazderník! — usmeje sa naňho profesor, čo je jakživ nevídané vyznamenanie na gréčtine. — Vám musím nadať niekedy pre niečo iné. Dobre, sadnite si!
V ten deň výprava sa o Tomášovi Pazderníkovi ako o nevšednom lingvistickom talente i v profesorskom zbore.
— Veď ten vie viac než sami profesori! — nesie sa medzi študentstvom z úst do úst. Pravdaže vzrastie o študenta záujem. A vzrastie i vo Fischlovie komore.
— Kto to len môže byť? — háda Jano, ktorý ako oktaván zdedil predsedníctvo u Fischlov po plecitom Klenovskom. Tento šiel študovať jus do Prešporka.
— Nie kto, — opravuje ho Plajbás. — Ale odkiaľ? To by nám bolo vedieť. On sa s Pamliho komorou ani s Huberovie nevodí. Iste teda nepatrí medzi nich.
— Čudák, — poznamená Šimon, rozťahujúc sa na pohovke s cigaretou v ústach. — Taký samotár!
Takto všelijako uvažujú o ňom, a veru nie raz. Paľko Kľuchaj s Koryčiarom však prinesú novinu. Videli vraj toho pavúka hovoriť s dievčatami, a slovenskými dievčatami, slúžkami, pred ktorousi bránou.
— Samotár teda nebude, keď ho dievčatá zaujímajú, — vyznie mienka. — Slovensky vie. Nie je teda nijaký írečitý Maďar. Ako ho len vyskúšať a dostať do Fischlov?
Netreba však ani dlho čakať a Tomáš Pazderník istého večera príde po konvikte sám.
— Dobrý večer! — zohne hlavu a vkladá svoje dlhočizné údy úzkymi a nízkymi dverami. — Prišiel som vás pozrieť, — hovorí slovensky. — Dozvedel som sa o vašej komore…
— A od koho? — zvedavý je Jano.
— Od akejsi Maríny, — smeje sa Tomáš. — Menujú ju i Minervou.
— Hja, od našej Maríny? — podáva mu ruku Maroš. — Vitajte!
— Aké vitajte? — natiahne tento hranatú bledú tvár a prižmúri i tak malé oči. — Myslím, som dobre trafil do Fischlov? A keď tak — prijmite ma medzi seba a tykajte mi. Nebojte sa! Nie som špión. Idem rovno z Rožňavy a narodil som sa pod vrchom Kohútom. Roky mi húdli — dať si pozor a že som vraj Maďar. Ale aký Maďar? Otec i mať hovoria mi len slovensky. Idem ja, reku, do Kremenca poznať sa s opravdivými slovenskými študentmi od Sv. Petra Pavla. Tak som sa dostal k vám…
Kamarátstvo je hotové. A nielen také ledajaké, ale na život a na smrť. Tomáš sa stane riadnym hosťom Fischlovie komory. Týmto činom, pravda, spravia nad ním kríž tí od Huberov na Starom rínku, i v Pamliho a iných komorách. Zato talent je talent — ten vždy podmaňuje. Profesori hovoria o Pazderníkových nevšedných schopnostiach s obdivom. Ešte i sám Pamli počne ho akosi obchádzať pri tabuli. Aspoň mu nedáva napomenutia pod rebrá a nepoužíva jeho hlavy miesto špongie.
— Hovoria, báči, — vysekne poriadnu grimasu, — viete vraj latinsky, grécky, nemecky, slovensky, sanskritsky, cigánsky a ako ešte! No, dobre, vigye a fene — ďas vás vezmi — nemôžete vedieť všetko! Pytagoras z vás nebude. Len vás prosím, nechoďte náhodou na profesúru matematiky!…
Študentov zas lingvistická pohotovosť tej hranatej hlavy zrovna ohromí.
— Len by nebol taký divý pansláv! — padne neraz v krúžkoch i komorách.
— Eh, však on hádam ani nie je, — pokúsi sa ho brániť u Huberov Kiss Pišta, rečove absolútny antitalent. — Veď som už i ja bol vo Fischlovie komore. To je ešte nie dôkaz!
— Daj mi pokoj! — ozve sa Móric Zweig. — Je to pansláv najhoršej kvality.
— Horší ako Jano Črep?
— Horší! — potvrdí i Gejza Glück, z ktorého je dnes—zajtra už opravdivý obor.
— Azda horší než Plajbás?
— Neviem, — zaváha Móric. — Ale iste sa mu nedá. V samovzdelávacom krúžku nie je zapísaný ani jeden. Jano ešte je, keď i nechodí ta. I Šimon Kuterka. Tí sú. Ale títo nie.
Nota bene — samovzdelávací krúžok je blkotajúce ohnisko maďarského ducha. Tu sa pracuje literárne, prednáša, básni, reční… A predsedom tohto krúžku je najlepší maďarčinár gymnázia, s ním je i požadovačný Čipis spokojný na sto percent, — septimán Móric Zweig. On je teda iste kompetentný povedať svoju mienku i o Tomášovi Pazderníkovi.
Kto si to však pripúšťa k srdcu najmenej — je práve Tomáš Pazderník. Tento študent predne venuje sa svojmu štúdiu s neobyčajnou ambíciou. Latinčina, gréčtina, nemčina — čo tomu?
Študuje východné reči. Najmä pilno obracia nemeckú učebnicu sanskritu.
— Počujte, chlapci, — vpadne raz do Fischlovie komory s planúcou tvárou, — preložím do slovenčiny indické básne — Mahabharatu a Ramajanu! Diela sú preložené z európskych rečí len v angličtine. Ale ja ich preložím, — zdôrazní, — musím preložiť do našej materčiny!
— I ja ti pomôžem, — ponúkne sa mu Maroš. — Preložíš to a potom to básnicky upravíme.
Potiaľto by bola vec v poriadku. Horšie je však, že Pazderník vôbec nevie chápať, čo mu je — ako Slovákovi — slobodno, a čo nie. Iste si myslí, Kremenec je niečo iného ako Rožňava! Azda preto, keď kremenské gymnázium navštevujú slovenskí študenti z okolia Sv. Petra Pavla i z Vinárok. Títo to zbadajú uňho a upozornia kamaráta. I Maroš ho upozorní, a on je nie bojko. Márne! Tomáš si dodá z Prahy Kollárovu Slávy dcéru a chodí s ňou všade. Číta ju verejne.
To je už prisilný tabak. Ktorýsi zo študentov zanesie to Dirimu.
— Nuž, kamarát, — zamrká tento cez okuliare, — keď Pazderník číta Mahabharatu a Ramajanu, celkom takým právom môže čítať i Slávy dcéru. Nie?
Reč je to správna. Niekedy však čím je reč správnejšia, tým viac podráždi. Takto podráždi i Diriho reč Huberovie a Pamliho komoru. Je to tým ľahšie, keď v polroku príde do ústavu mladý robustný profesor, akýsi Cibacký. Vraj rodom Slovák, ale človek, ktorý sám rozduchuje oheň proti Fischlovie komore. Pravdaže — i proti Tomášovi, najlepšiemu lingvistovi inštitútu.
— Naučte ho poriadku! — radí študentom, keď je slovo o nevšímavosti. — Nech zvie, čo sa na kremenskom gymnáziu svedčí, a čo nie!
Príležitosť naskytne sa skoro. Svitne 15. marca. Deň slobody, čo je pre slovenských študentov obyčajne veľmi ťažkým. V konvikte, kde sa chodí po zrušení hladového alumnea teraz už i na obed, spieva sa maďarská hymna: Isten áld meg… Žehnaj, Bože… Spoza dlhých stolov študentstvo vstáva. Vstanú i Slováci — Črep i Kuterka, Plajbás i ostatní. Vstane i Pazderník. Všetky oči upreté sú na fischlovcov: spievajú, či nie? Jedni markírujú ústami, druhí — medzi nimi i Maroš — stoja vzdorovite a mlčia. To je však všetko nič. Ale tam je Tomáš — Tomáš, ktorý priťahuje všetky pohľady, a aké ostré, až sršiace! On totiž — kým sa spieva — napije sa vody a číta si svoju Slávy dcéru.
Večer ide Plajbás do konviktu. Pred starou bránou domu zarazí ho huk. Na trotoári klbko študentov.
— Üsd a tótot! Bi Slováka! — zajačia divé výkriky. Hned nato fľask — fľask! — trieskajú zauchá.
A zauchá tie odnáša Tomáš Pazderník.
— básnik, prozaik, dramatik, publicista, politik — kritik pomerov 1. ČSR, kňaz Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam