Dielo digitalizoval(i) Zuzana Behríková, Michal Garaj, Dana Lajdová, Tomáš Sysel, Beáta Dubovská, Monika Morochovičová, Jozef Ozimy, Soňa Oboňová, Bohumil Kosa, Michal Vanek, Pavol Lokša. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 335 | čitateľov |
Marošov duch je teraz náramne impulzívny. Ako oštep po jarnom daždi — zazelenie sa i zakvitá. Všetko ho zaujíma a všetko zvládze. Exegéta Matyáš, hebrej a filozof Krupan, historik Mörk, i ostatní profesori — obdivujú ho, ako sa chytro pozbieral, vynahrádzajúc zameškané. Iba neoholený Kövess zamrzí sa naňho, keď raz vyjde z učebne práve vo chvíli, ako on — profesor, vchodí — prednášať svoj obľúbený predmet — uhorský protestantizmus. Čo však robiť? Plajbása nikam nezaujíma historický objav prednášateľa, ako aristokratka a patrónka Zuzana Lorantffi nachádzala svoju rozkoš v párení koní.
Na štúdium vrhne sa zrovna dravo. Večer číta Puškina alebo iných ruských autorov, bojujúc s cyrilikou. Nevyhnutnosť tvoriť literárne chytá ho i samého za srdce. Popíše papiera a hodne i roztrhá. Tu i tu vyjde mu niečo v tlači, z čoho má radosť. Práve sa zakladá študentský časopis, kde má byť za prešporskú mládež spoluredaktorom.
— Vy azda ani nespíte, Herr Plajbás, — kára ho neraz Tante s láskavým výrazom v šedivých očiach. — Zas ochoriete, uvidíte!
— Ó, nie, Tante, — usmeje sa jej veselo. — Ale chcem byť spisovateľom.
— Wie ein Goethe, nicht war? — povznesie hrdo hlavu, postriebrenú šedinami. — Ako Goethe, pravda?
— No, keby!
— Sagen sie, — ja! — dupne nohou, ponúkaná povedomosťou svojej fajty. — Povedzte — áno! Práve čítam knihu — vraj kto čo chce, keď veľmi chce, i dosiahne to.
— Also, — ja!! — dupne i Maroš nohou a rozosmeje sa veselo berúc klobúk do ruky.
— A kde idete? — zvedavá je Tante.
— Na schôdzku. Na študentskú schôdzku! Zbohom!
Život slovenských študentov v slávnom meste na Dunaji — v niekdajšej Bratislave — je vždy rušnejší a bohatší. Niektorí, ako Petráš a iní — odišli. A len tu i tu zaskočia pozrieť, čo robí národ. Miesto nich však tu sú druhí a počet ostáva dôstojný. Klenovský a Kuterka popri štúdiu píšu v advokátskej kancelárii došlého slovenského pravotára. Ostávajú teda v stálom kontakte so študentstvom. Niektorí zas, ako Vydrnáč, zaostávajú so skúškami. Nechce sa im akosi zameniť študentský život s filisterským klopotením.
Maroš kráča od Dunaja rušnými ulicami, ponorený do vážnych myšlienok. Cíti v žilách búrne kolovať mladú krv a zdá sa mu, akoby nebola len jeho, ale krvou celého slovenského študentstva. Tej mladej slovenskej generácie, čo hľadá nové cesty a chce sa vzoprieť akémukoľvek náporu — namierenému proti životu tisícov, ba miliónov. A tento duch spolupatričnosti i národného idealizmu rozohňuje mysle v Budapešti, Prešporku i inde. Jest čomu žiť… i boriť sa je za čo! A to je veľká vec!
Spod Michalskej brány zamieri na Vysokú. V Janovej komore, kde kedysi tichučký Gustík Drieň žialil s prorokom Jeremiášom nad hebrejským textom, — niet už ani kde jablko hodiť. Všetko je obsadené, pohovka, stoličky, i postele — študentmi. Maroša prekvapí, keď tu nájde i rodáka Mila Klošku, právnika z Budapešti, vyslatého sem tamojším študentstvom.
— Prišiel som sa dohovoriť s vami, — vraví mu akýmsi povýšeným tónom. — My, peštianski študenti, mienime vydávať časopis „Plameň“. Bude to voľná tribúna a bolo by dobre, keby ste sa pridali k nám. Ty by si bol spoluredaktorom.
Debata sa rozvinie a pospomína sa mnoho. Plánov je vždy dosť a ochoty aspoň na prvej porade — podobne. Rozrečnia sa Kriepnik, i Jano Črep, i Šimon Kuterka. Prehovoria aj iní. Maroš je za to — nech má mládež svoj časopis! Počerný Krucký sedí s Čepčanským v úzadí na posteli, a ako obyčajne, mlčí. Tmavé oči má skoro privrené, hlavu podopretú rukou s prstami na vysokom čele.
— Páni, — prehovorí, keď sa už všetci vyvraveli, — a kto stojí za tým?
— No, my všetci! — hotový je hneď Maroš.
— Ja viem. Ale kto ešte okrem nás? Priateľ Kloška, dúfam, mohol by nás o tom informovať.
— No, áno, — ozve sa Milo s úsmevom povýšenosti na perách. — Je to Marek Pavlovič, právnik a redaktor z Prahy. Človek vzdelaný a súci. On nástojí vytvoriť niečo pokrokového a vrhnúť do stojatých slovenských vôd nejaký poriadny balvan. Mal prísť sám, ale nestačí.
— Dobre, — ukladá Krucký vážne slovo na slovo, — my sme tiež za to. Ale nech je to nie nejaké bucharónstvo. Keď pokrok, tak pokrok — ale v našom duchu!
— Tak je! Tak je! — prisviedčajú študenti zo všetkých strán. Krucký vystihol to pravé, ako obyčajne. Iba Maroš hľadí ironicky okolo seba. On sa slovíčka nebojí a je rád, ak čo bude z plánu.
Debata sa zakľúči a študenti i s Kloškom sa rozchodia. Jano, Kriepnik, Košan, Kuterka a dobrá časť však ostane. Ostane i Maroš, najmä keď nechce za Kloškom, ktorý mu je pre svoju povýšenosť vždy nesympatický. Vysvitne, chlapci sú dohovorení nejsť do konviktu na večeru, lež navariť si halušiek. Všetko, čo k tomu, ba i náčinie — majú už pohromade. Jano zakúri do železnej piecky s kolieskami a platničkou navrchu.
— Krucký tomu akosi nedôveruje, — snuje sa debata ďalej. — Ktovie prečo?
— On má svoje dôvody, — ozve sa spevák Čepčanský.
— Aké obavy? — zadíva sa Maroš. — Časopis bude i v našich rukách. Naši Pešťania sú namýšľaví. Nemajú nás za nič. My im však, aj ich Pavlovičovi — ukážeme!
Voda na platničke zašumí, Jurko Kriepnik zhodí kabát, vymiesi cesto, naberie na lopárik a vidličkou hádže halušky do hrnca. Ostatní, a je ich zo desať, čakajú netrpezlive.
— Mali sme všetkých zadržať, — poznamená kávový Miro Košan.
— To veru, — zašomre Jano. — Kto by tu nahádzal toľko halušiek?
Na stole je veľká misa. Vedľa nej balík bryndze a hŕba vidličiek, vypožičaných od domácej panej. Halušky Jurko vysýpa na misu, posype vždy bryndzou. I slaniny rozpraží, až chlapcom zamlanie v ústach.
— Bude sa to jesť! — robí si chuť Čepčanský. — A potom si zájdeme k Macháčovi. To jeho dievčatko ešte nám zareční niečo.
Konečne je lakota hotová. Halušiek je vrchom na mise. Študenti berú vidličky a s chvatom pustia sa do jedla.
Vtom sa dvere otvoria a ťažkým krokom vojde fúzatý Vydrnáč.
— Ej—ej, — mľaskne si ústami, — ale som sa dobre nadaril.
— Myslíš, dáme ti? — zašomre Jano, napchávajúc sa haluškami.
— Azda by ste mi nie? — zastane chlapisko naprostred izby. — Kde máte vidličku?
— Nemáme! — stane mu Miro do cesty. — Ty si si nedal ani na bryndzu, ani na múku, ani na slaninu. Prídeš len ani kocúr na hotové, pravda?
— Eh, tu je ešte čosi! — schytí si on miesto odpovede vidličku zo stola. — Dajte mi! — mieri náčiním do misy.
— Nedáme!
— Ozaj nie? — zablysnú Vydrnáčovi oči akýmsi odhodlaním.
— Naozaj!
— Ani mi nedáte? — uškrnie sa diabolsky na jedákov i na misu.
— Nie veru!
— Ph! — pľuvne vtom ponad ich hlavy rovno do skoro plnej misy. — Ph!
Nastane prekvapenie, aké nik nečakal. Jedáci pozrú na seba bezradne, zgánia na Vydrnáča a skladajú po jednom vidličky. A Vydrnáč akoby nič. Sadne si pekne ku stolu, pritiahne si misu s haluškami a sádže ich do seba vidličkou ani do prázdneho vreca.
— Ty zbojník! Ty žrút, ty! — sypú sa naňho nadávky. — Takýto žralok! — uľavujú si študenti, zarazení v najlepšej chuti. — Ty bezočivec!
— Mali ste mi dať, bolo by ostalo i vám! — smeje sa im do očí a báda do najmastnejších, až sa mu ústa lisnú. — Eh, aspoň raz sa najem dobrých bryndzových halušiek! — nafukujúc naberá, kým sa nedoberie samého dna.
— To je hrozné! — žasnú kolegovia a po jednom začnú sa smiať. I Maroš sa lapá za boky. Pozrie na Jana a príde im obidvom niečo na um. Niečo z Kremenca. Tá ťapša krémovníkov — hej! Čo je to však k tomu divadlu? — Hahaha!
— No, nebedákajte, hladoši, — utiera si jedák strakatou šatôčkou ústa i fúzy, hm, — fffú! — rozopne si i poslednú gombičku na veste. — Mám doma pol šunky. Prinesiem ju k Macháčovi. Keď som sa ja najedol, nažerte sa i vy!
— To je už slovo! — odľahne šuhajcom. Vyhrnú sa z komory a hybaj na Židovňu do kamennej Macháčovej pivnice. Tu sa debatuje ďalej o novom študentskom hnutí hlboko do noci.
Mladé mysle pomaly sa utíšia a zjednotia v zdravej túžbe pracovať. Keď však vyjde prvé číslo časopisu „Plameň“, rozrušia sa znova. Za prešporskú skupinu je v ňom i Plajbásov referát. I Krucký má tam svoj príspevok, čo je všetko v poriadku. Na úvodnom mieste je však článok, označený písmenami M. P., a ten rozčúli nielen študentstvo, ale i celú slovenskú verejnosť. Marek Pavlovič — kto by to bol iný? — dvíha v ňom prápor za pokrok, šľahá nehybné spiatočníctvo, najmä kňazov, o ktorých si dovolí napísať i to, že len z hlúposti ľudu žijú! V novinách i časopisoch povstane odpor pre nekvalifikované narážky. Zvrie to i v samom študentstve, najmä v prešporskom, ktorého zrnom sú práve teológovia.
— Nehovoril som? — pripomenie kolegom Samko Krucký.
— Vykryštalizuje sa to a bude dobre! — odpovie Maroš. — Je to voľná tribúna. Najmúdrejšie podvrátiť nesprávne tvrdenie a nedať sa!
Skala, vrhnutá týmto činom do tíšiny slovenského života, dlho hádže vlny. I školský rok sa skončí a strely lietajú. Spomína sa ľahtikárska, otrávená mládež! Táto sa však cez prázdniny zíde na martinských slávnostiach. Príde i právnik a redaktor Marek Pavlovič, už dosť vážny pán, vystrihaný, vyholený, pichajúci drobnými očami na všetky strany. V miestnostiach kasína prednáša na tému: Pokrok a konzervativizmus. Naslúcha mu mladá študentská generácia z peštianskej, prešporskej i z iných skupín. Maroš, ako zástupca svojej skupiny i spoluredaktor „Plameňa“, sedí za stolom práve oproti prednášateľovi a pozorne si značí. Jeho Pavlovičov tón neuráža — on má rád voľnosť názoru, i keď sa rozvlnia stojaté vody, hoci kameňom. Ale čo tvrdí, musí byť pevne postavené. Ináč do krivej vety zachytí sa Plajbás ani do háka.
— Pán prednášateľ nástojí na pokroku, — vykladá v debate trochu zazorený. — Otázkou je, čo je pokrok? Prizvukovať, ako sme počuli — „nám treba niečo nového, nového“, myslím, nie je dostatočné. Život nie je móda. Známka pokroku nie je v novote, ale v lepšej akosti. — Teda — nám treba niečo lepšieho, čo náš národný život vzpruží a zdokonalí…
— Tak je! Tak je! — zazneje v miestnostiach frenetický potlesk s výkrikmi súhlasu.
— Kto je ten mladý človek? — zašumí tu i tam zvedavo.
— To je Plajbás! Martin Plajbás!
— Ten, čo i píše?
— Ten!
Maroš cíti, ako sa stáva stredom pozornosti. Marek Pavlovič krúti na konci debaty vpravo i vľavo, jednako musí ustúpiť. Slová, z tých národ nevyžije. Ide o to, čo obsahujú. A národu netreba skaly, ale chleba, keď má žiť.
— Dobre ste mu odpovedali! — stisnú Plajbásovi ruku mnohí po zasadnutí. — Správne! To nové nemusí byť ešte dobré a to pokrokové, keď už tak, nech je aspoň lepšie!
— Dobre si mu to, Maroš, — zachytí ho vtom urastený mladík, počerný, veľkých šedivých očú.
— Ach, Gustík, ty si to? — poznáva Plajbás kolegu Drieňa, ktorý už vypomáha kdesi na fare. — Sám si tu? — trhne čosi nevysvetliteľného šuhajom.
— Nie! I so sestrou, Elenou. Práve ju hľadám.
— Idem s tebou. Predstavíš ma jej?
— Ale áno!
— Ona, tak viem, bola tiež chorá ako ja.
— Na týfus, ako ty. Hej! — prikývne Gustík a prejde v reči zas na Pavlovičovu prednášku. — Pokrok, pokrok! Ten myslí — pokrok je chodník do blata, onen zas cesta na vrch. Správne si mu to povedal. Národ musí vedieť, kam ho chcú jeho vodcovia viesť. Späť ku zverskému stavu a či k lepšiemu, dokonalejšiemu životu.
— To je práve to najhlavnejšie! — sleduje ho Maroš dolu schodmi. — Na slovíčka potrávilo sa už mnoho ľudí. Otrávia sa i celé národy, — hovorí, hovorí, i obzerá sa, či nepozná i sám medzi dievčatami Drieňovie Elenku podľa predstavy, ako si ju vymaľoval v duši ešte na posteli.
Zídu do dvorany, kde je už ani v mravenisku. Mladí páni, študenti pobehujú sem—ta. Nejedna známa tvár mihne sa Marošovi pred oči. Tu sú Petráš i Kloška, i Paľo Kľuchaj. Ba i oberučný Grubec, blondiak Pačesák, Viktor Sveták, peštianski študenti a iní. Dievčatá najviac v prekrásnych krojoch postávajú po skupinách ako nejaké kvetinové hriadky. Smejú sa farby, smejú sa i oči a ústa švitoria.
— Toľko krásy, a všetko je to naše — slovenské! — rozhliada sa Maroš. Ten hovor pestručkých výšiviek účinkuje naňho silno, až sa mu slzy tisnú do žeravých očú. — Len kde je ozaj to dievča, čo umieralo so mnou?
— Elena! — kynie vtom Gustík a vedie kamaráta ku skupine dievčat, utiahnutých nabok. — Tu ti vediem kohosi.
Stredná z dievčat, v priesvitnom, snežnom tylovom klobúčku, prizdobenom ružami, obráti sa k nim. Tvár má jemnučkú, pleť bielu, pekné obrvy a veľké, dobre uložené snivé oči.
— To je ona, Elena Drieňovie, — myslí si Maroš a srdce mu divne zabúši. — Aká je jemnučká. I ústa má tak jemne krojené.
O chvíľu je už s ňou v rozhovore.
— Počul som o vás, slečna, v nemocnici, — hladí na ňu nežno, akoby ešte vždy bola chorá.
— A ja o vás, — povie skoro šeptom. — Paľko Kľuchaj mi rozprával.
— Obaja sme boli naraz na odchode zo sveta.
— Obaja.
— A vrátili sme sa späť.
— Vrátili.
— Tak sa už aspoň pobavme tu spolu, — blysnú ohňom Marošove oči. — Ktovie, prečo nás nechali na tomto svete?
— Veru!
Pomaly sa však tiché dievčatko rozvraví. Plajbás sa dozvie nielen jednotlivé časti ťažkej nemoci, ale i to, že Elenka má nevlastnú sestru vo Sv. Petre Pavle. Ona je už vdova a má obchod — Opolných obchod, to je jej. Má jej ísť i vypomáhať, keď je taká opustená, sama.
Maroš sa nemôže zbaviť silného dojmu a dlho sa baví s Elenkou. Na tanečnú zábavu neostane. Netancuje.
— Do videnia, Elenka! — lúči sa s ňou večer, keď má už ísť na stanicu.
— Už idete? — uprie naňho snivý, dlhý pohlad. — Tak do videnia!
— Ale istotne! — ešte raz sa prizrie na tie veľké, učudované, snivé oči — a stráca sa smerom k východu.
Cestou cíti, čosi sa stalo v jeho duši. Čosi mimoriadneho, osudového. Zas mu prídu na myseľ všetky pekné oči, ktoré poznal — až po tie Máriine v nemocnici. Ani jedny nespravili naňho taký silný dojem. Azda sú to tieto, o ktorých neraz snil — tie pravé a preňho jediné?
— Hej, tie oči, snivé oči — pospevuje si vo vlaku, vyhliadajúc na striebrom spenené vlny rozbehnutého Váhu, — beda, kto k vám zabočí.
— básnik, prozaik, dramatik, publicista, politik — kritik pomerov 1. ČSR, kňaz Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam