Zlatý fond > Diela > Maroško študuje


E-mail (povinné):

Stiahnite si Maroško študuje ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Martin Rázus:
Maroško študuje

Dielo digitalizoval(i) Zuzana Behríková, Michal Garaj, Dana Lajdová, Tomáš Sysel, Beáta Dubovská, Monika Morochovičová, Jozef Ozimy, Soňa Oboňová, Bohumil Kosa, Michal Vanek, Pavol Lokša.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 335 čitateľov


 

9

Takto sa tŕň ostrí, študenti rastú a čas uteká.

Z mostických študentov Paľko Kľuchaj prejde na obchodnú. Koryčiar zas na priemyselnú. Tam skôr dožije sa chleba. Marošovi minie sa i sexta ako nič. A pomerne i dosť ticho. Má to však i svoju príčinu. Nie že by u Fischlov bolo azda inak, než bývalo. Naopak! Ešte živšie. Študenti — jedni odbudnú, druhí pribudnú. Ďuri báči tiež navštívi neraz študentov. Páči sa mu i drobná Eržika, čo nadchodí pozrieť Fischlovcov. Nakukne i do študentskej komory. Keď pre iné nie, tak mlieko zohriať na peci, kde je na to malá liatinová platnička. V taký čas Ďuri báči dovolí voľný účet: jesť, piť a fajčiť, koľko sa komu ľúbi. Pravda, potom sa už chvejú múry. Ale sa i môžu. Starý Buxbaum, i jeho žena, i deti — privykli už na to. Spia snom spravodlivých. A Marína? Tá vyjde hore posluhovať a zaspievať si do vôle.

Iné je tu vo veci, prečo je pokoj.

Raz pred gréčtinou pustí sa do Plajbása akýsi Dežo Lútka, dlhočizný biely šuhaj. Mne nič, tebe nič — počne mu nadávať do panslávov, takých a onakých.

— Povedz mi to ešte raz! — zadíva sa urazený dlháňovi ostro do očú.

— Ty prasa panslávske!

— A ty si čo? — skypí hnev v Marošovi tým viac, keď je Lútka rovno odkiaľsi z Turca. — Čo si ty?? — zabodne mu pohľad ostro do očú a vtom — fác! treskne mu zaucho, až sa zrúti na podlahu ako spílený peň.

Dá to študentom roboty, kým Deža prinesú na pamäť, že je práve pred gréčtinou a Papuán je o chvíľu v triede. Ale dobre je. Keď profesor Pünkösdi otvorí dvere — nič sa nestalo! Gréčtina, pravda, ide dešperátne.

— Papuáni! Hotentoti, Bušmani! — nadáva profesor, až okná rinčia. Zato vážnejšieho nestane sa nič. A sexta navykla už na to, ako Buxbaumovci na kostolné ticho u Fischlov.

Ale Plajbásova autorita vzrastie.

To je však ešte nič. Čo Dežo Lútka — taká lata! Ale poháda sa raz Maroš tiež pre také čosi so samým Kiss Pištom. Pišta ako — ako nie — vytiahne svoj bičak a more patrio — zdvihne na kolegu.

— Čože? — vykríkne Plajbás a chytí mu ruku kdesi v lakti. Stisne ju, a to tak šťastne a silno, že mu nožík vypadne z hrsti na zem.

— Pišta? Čo sa s tebou robí? — volá celá trieda zhrozene nad tým, čo sa stalo. Už totiž — že ten bičak vypadol z takej pevnej hrsti.

Ale on nič. Ani čo by bol i sám prekvapený.

— Chlap si, Slováčku! — obráti sa naraz k Marošovi a podá mu ruku. Ani sa začas neodváži doňho ostrejšie. Plajbás získa rešpekt. Ako by nie? I dobrý žiak, i silák a smelý k tomu — to je pre jedného študenta i priveľa. Kto si počne s ním, i keď je pansláv?

Pravda je však i to — z ničoho je nič. Študenti v Marošovom veku jedia, akoby pálil. Ani s ním je to nie inakšie. Mamka ani pri toľkých žalúdkoch tam doma nezabudne naňho. Chlieb mu už neposiela, ale tú zlatku i dve, ak môže. K bielizni, čo mu teraz ona perie, aby nezažltla, pribalí mu vždy do hrubého papiera slaniny, klobásy a také niečo. Práve zlacnel dobytok, otec Plajbás kúpil si kravičku na mäso. Nech je čím chovať tie drobizgy, keď sa vo fabrike robí od kusa — i zarobí. Aj im starým treba, veď sa ťažko pracuje. Ale najkrajšie kusy sviečkovice dostane študent do Kremenca, upečené poriadne, ako sa patrí.

— Dobré! — pochváli kamaráš Jano. — Len nášho červeného vína k nemu.

— Dobré! Výborné! — oblížu si večer prsty i šuhajci. — Šimon i Paľko Kľuchaj, Koryčiar, Kloška i Klenovský. Ide sa do toho ako do Janovho purzičánu. To je však osud balíkov vo všetkých komorách. Raz sa je u toho, raz u onoho. Vyjde to na jedno, akoby si každý zjedol svoj balík sám. Len je takto pri tom viacej chuti a radosti.

Na kúsok výbornej sviečkovice zavolajú ešte báčiho Fischlovie z kabinetu. Príde ochotne, ako vždy. Pochváli sviečkovicu, zafajčí si i zaspieva. Práve tí z Vinárok priniesli novú českú pesničku. Počúva ju a nôti si i starý popod ovisnuté fúzy:


Spi, Havlíčku, v svém hrobečku,
národ zpívá tvou věrnou písničku!
Odpočívej v po—ko—ji—i:
Čech se Němce nebojí—i!!

— Báči, — pozrie mu Šimon do belasých a detsky dôverčivých očú, — to je nie pieseň pre vás.

— Ako to? — stisne Fischl plecami. — Ked je pečienka, tak je i pesnička.

— Ale tá pieseň je proti Nemcom.

— A či som ja Nemec?

— A čože ste?

— No, Kremenčan! — urovná si prešedivené fúzy.

Maroš, ako študenti najviac, píše domov najčastejšie len dobre po strovení zásielky a podľa spôsobu: Drahí rodičia, srdečne vám ďakujem za balík a prosím vás, pošlite mi…

Lenže do takých mlynov nestačia ani balíky od dobrých a starostlivých matiek. Čo je to? Deň—dva, a je po tom. Ostáva zas len to slabé alumneum, kde sa jedáva v polievke gríska — kaša, gríska—kaša, rízkaša. Mäso obyčajne nedá sa vôbec jesť. A nejaký ten prívarok, to je zas bez chuti, keď je bez omasty. Tu sa najesť len dva razy do roka. Raz, keď dá benefícium pán mešťanosta a raz Ďuri báči. Vtedy je to už hej — dobrá polievka, pekné kusy bravčoviny, k tomu zemiakov a omastených — no, áno — vtedy sa už nemusí nahrádzať kdekade!

Inak jediná nádej je ešte Grétka Jaukschovie. To dievča vyrastá a mohutnie navlas do tej istej formy, ako je okrúhla a vysoká mama Jaukschová. Marošovi ľúbi sa okrem dobrosrdečnosti najmä ten jej bohatý vrkoč, ovinutý skoro dva razy okolo hlavy. Opravdivá Grétka!

Naučí sa s Janom chodiť sem, i do miestností — kde sa čapuje. Kamaráš má vždy nejaký ten groš. Vyrobí si privátmi a zratuje i svojho druha, ktorý zas vyrobiť si niečo, na to nemá šťastia. A márne, virštličky u Jaukschov sú výborné, chren k nim tiež. A pohárik piva alebo vínka takým študentom nezaškodí.

— Grétka, — zavolá Jano dverami do prednej miestnosti ako človek, patriaci už akosi k domácnosti, — nože nám niečo!

— Hneď, prosím! — ozve sa milý dievčenský hlas. Švitorí ani lastovička. Usmieva sa najmä na Jana, s ním je až tak ďaleko známa, že ich počínajú oboch prekárať. Prinesie tanieriky s virštľami i s chrenom. — Vínka a či pivca?

— Mne dve deci! — hodí do nej Črep dlhočizný—dlhý pohlad ani nejaké hodvábne laso. — Dve deci, Grétka, ako obyčajne!

— A mne pivce! — nezdvihne Maroš oči. Darmo je — on je len z Mostíc, a nie z Vinárok. — Malé pivo!

— Švárna je tá Gréta, čo? — mrká kamaráš.

— Švárna!

— Taká, taká, — vystúpi Janovi chuť do gamby, — zahryzol by do nej ani do šunky.

— Eh, iď! — kára ho Maroš. — Ako to hovoríš?

— Prečo?

— Nuž, — odvrkne mu, zajedajúc si virštle dobrým čerstvým chlebom, — vieš, šunka je šunka a Grétka je Grétka! Či nie?

— No, je! — fľochne naňho kolega akosi divne. — A ty si azda tiež do nej zaľúbený?

— Ja? — zapýri sa Maroš po uši, ako vždy, keď je reč o ženách. — To nie! Ale si myslím, keď má niekto voľakoho rád, musí o ňom inak hovoriť.

— Si len naivný! — hodí Jano rukou. — Nepoznáš svet! Myslíš, láska je len dívať sa na voľakoho a vyberať preň pekné slová. Keď sa počneš holiť ako ja, inak budeš zmýšľať, i hovoriť. Veru, kamarát!

— Možno, — uškľabí sa mu, ako vie najprotivnejšie. — Ale práve preto nehovorme o tom!

— Prečo nehovoriť?

— No, Janíčko, keď sa ja ešte neholím, — podáva si ho a dožiera, až ten zaškrípe zubmi a stisne päste, dobre sa nezadusiac virštličkou. — Musíš teda počkať ešte trochu, kým i ja…

— Jaj, ty… ty… ty… Plajbásisko voľajaký… ty!

Ináč sú oni pri všetkej nezhode pováh dobrí kamaráti. Keby sa nedožierali a nehádali, i to by im už chýbalo. Jano je dobrý žiak. Pamli báči má k nemu v triede najväčšiu dôveru. Zato on zas obdivuje húževnatosť kamaráša, najmä keď ide o slovenské veci. Vie, píše verše, a nie zlé. Slovensky píše ešte i na hodine Papuána, na samej gréčtine. Má svoje tajné písmo. Tak sa cvičí štylizovať a zbierať rýmy.

Čo však v posledné časy obdivuje ešte viac než všetky vlohy, to je Plajbásov apetít. I teraz, keď sa vrátia po virštlovej večeri od Jaukschov, stane sa niečo, čo je ináč v kremenských študentských komorách nie zriedkavosťou. Do reštaurácie zašli si už po konvikte, kde boli na večeru rezance, obsypané krupicou. To je záhadné jedlo, vymyslené iste — nejsť dolu hrdlom. Každá krupička zdržiava ten rezanček, neomastený poriadne, len taký! Každá veru! Tu nepomôže ani mletý cukor, kupovaný u Buxbauma. Nie div, u Jaukschov to potom chutí kapitálne. Div však nastáva teraz. Či vlastne div len pre Jana Črepa z Vinárok, ktorý neje veľa, ale vypije — keď raz príde na to, tým viac. Ako zavrú dvere na komore za sebou, vojde Eržika za nimi — na platničke mlieko si zohriať. Jano si skúša svoju nemčinu a rozpráva sa s dievčaťom, ktoré, ako vidno, je tomu rado. Zatiaľ Maroš zvalí sa na pohovku a vzdychá a vzdychá a vzdychá.

— Was ist Ihnen? — natiahne drobná Eržika dlhé hrdielko a vytreští tmavé očká. — Čo je vám?

— Ich bin hungrig! — zastone Maroš. — Hladný som!

— Pre Krista Pána! — spľasne kamaráš rukami. — Dva páry virštlí zjedol pred chvíľou u Jaukschov — po konvikte! — ukazuje i na prstoch Eržike. — Ešte nemá dosť!

— Môžem ja za to? — vyhovára sa. — Hladný som, hladný som! Ja si to sám hovorím — pred chvíľou zjedol si — po konvikte — dva páry virštlí u Jaukschov, i pohár piva si vypil… Môžem ja za to? — zodvihne sa a vykladá tým dvom pri peci. — Môj kamaráš Janko nemôže za to, keď je smädný. Ja nepotrebujem ani piva. Najem sa? — stačí mi i pohár vody. Janko je z Vinárok, a to je jeho osud. On si musí vypiť vínečka, — enem takú kvapečku: štyri mazy fnašečku! Ja zase musím sa poriadne najesť.

— Ty, Plajbásisko, ty! — vrhne sa naňho zaťatými päsťami Jano. — Ty vlk! Ty vlk!

— A ty slon! — odstrčiac ho až do steny, neostane mu dlžný kamaráš. — Keby som tu mal niekoľko krémešov! — udrúc očima do klenby, zablúzni.

— Azda by si zjedol za ťapšu?

— Zjedol! Prečo nie? Stavme sa! — sadne si hneď na pohovke. — Zaplať krémeše, a ak nezjem — platím dupľom. Dobre? — podáva mu ruku.

— Dobre! — udrie mu do dlane. — Eržika, pretnite! Dievča pretne a hneď aj ide so zlatkou do cukrárne ku starému Sirotičovi, ktorý študentom niekedy dá i ná úver. Asi o polhodinu prinesie poriadny balík. Keď ho otvoria na stole — samý krémeš, riasnatý, cukrom posypaný a dnu v každom žltučký krém.

— Koľko je kúskov? — skontroluje Jano, keď ide o takú vážnu vec, ako je študentská stávka. A zlatka je konečne tiež už nie šesták — to je zlatka! — Jeden… dva… tri…

— Dvadsať, — načíta Eržika. — A kúsok po päť krajciarov. Päť ráz dvadsať je sto. Teda zlatka, čo?

— Áno! — prikývne Črep. — A teraz už jedz!

Maroš sa ani nedá núkať. Porozkladá si kúsky pod zrkadlom na stôl a berie jeden za druhým. Ujedá si — ujedá.

— Dobré! — smeje sa na tých, čo sa len dívajú. — Sirotič vie, čo študentovi treba! Aké krehunké — jaj! — robí im chuť. — Nevezmete si?

— Kto by to jedol! — uškľabuje sa Jano, kým sa Eržika len usmieva stranou. — Kto by to jedol! — usiluje sa ohudiť nejak jedákovi, ak by vypriahol. — Veď je tam dnu nie krém, ale sopeľ.

— V tvojom mozgu je sopeľ, Jano, — odbýva žrút nápady. — A tá zlatovôčka akokoľvek — už je v ťahu.

— No, počkaj, ešte si len pri piatom! — a počne mu vyprávať o sklárovi, čo našiel žabu v studene. Studena už mal po oči. Keď našiel tú žabu — počal dáviť. A Jano to i názorne ukazuje ako…

— Márne sa ustávaš, — mizne krémeš študentovi v rukách. — Ja to všetko viem. I to, ako volal ten sklár — ba ver te nepuštím, bo šem te zaplatil! Pravda, to mi chceš povedať? Neustávaj sa!

Krémeš za krémešom mizne z tably, rozloženej na novinovom papieri. Po desiatom kúsku už to ide pomalšie. Jano dúfa. Keď je už i pätnásty tam — jedák spomalí tempo.

— No, Maroš, — pobáda ho kamaráš, — ale nie do rána!

— Nie! Čoby! — uisťuje ho spokojne. — Len maj strpenie! čo máš prehrať — prehráš, Janíčko! Prehráš veru!

Pomaly sú už len štyri krémeše. Potom len tri. Nakoniec — len dva. Maroš ledva glgá — tisne to po kúsočku do seba.

— Tu máš vody! — prinesie mu Jano. — Nech ťa čert nevezme!

— Nechcem, — odtisne pohár. Vie, nech sa napije — je hotový. Sústa neprežrie. Mrví teda ďalej ešte, čo má v ruke. Tak sa minie i ten predposledný kúsok. A napokon už je v ťahu i ten posledný.

— To je chlapík! To je!! — jasá Eržika dobroprajne.

— Tam je moja zlatovôčka! — nakriví Jano široké ústa. — Aj zišla by sa mi, na moj dušu! Bol by liter vína z najlepšieho, aké dostať u Jaukschov. Ja, hlúpy človek — takto nachovať žraloka!

— Nebanuj! — vraví mu Maroš, ťažko oddychujúc na pohovke. — Keď budem zlatku mať — vrátim ti ju!

— Veď ja nie, — oháňa sa hneď Črep najmä pred Eržikou. — Stávka je stávka! Len nech ťa šľak netrafí!

— Nič mi nebude! Ale som sa aspoň najedol krémešov! Počuj, Jano, — hovorí veselo kamarášovi i tetuške Fischlovie, čo prišla do komory za Eržikou, — neraz som si myslel, keď som šiel popred Sirotiča — keby som sa, hoc len raz za života, najedol do chuti krémešov! A teraz sa mi to podarilo na tvoj účet! Ďakujem!

Na druhý deň nazrie Eržika do komory, keď je Maroš sám.

— Ako ste spali? — spýta sa ho s úsmevom.

— Dobre, Eržika, — odpovie jej veselo. Len sa zapýri pritom ako pivónia. — Snívalo sa mi, akýsi bujačisko ma naháňal. Ale to nič!

— Viete, — nahne sa k nemu dievča dôverne, — mňa sa starý Sirotič spýtal, keď som prišla po krémeše: na stávku!? Pravda, reku — na stávku! Študenti sa stavili. Nedajte veľa krému, aby sa nestalo nešťastie. A Sirotič nedal. Preňho to bolo tak lepšie — pre vás tiež!

— Dobrá Eržika! Veľmi dobrá! — lapí ju za drobnú rúčku a pocíti, ako sa mu táto v jeho ruke zachveje.




Martin Rázus

— básnik, prozaik, dramatik, publicista, politik — kritik pomerov 1. ČSR, kňaz Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.