Zlatý fond > Diela > Maroško študuje


E-mail (povinné):

Stiahnite si Maroško študuje ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Martin Rázus:
Maroško študuje

Dielo digitalizoval(i) Zuzana Behríková, Michal Garaj, Dana Lajdová, Tomáš Sysel, Beáta Dubovská, Monika Morochovičová, Jozef Ozimy, Soňa Oboňová, Bohumil Kosa, Michal Vanek, Pavol Lokša.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 335 čitateľov


 

4

Týždeň míňa sa za týždňom a horúca túžba po domove i u Plajbása sa zmierni. Na šťastie nebolo mu v Mosticiach tak dobre, aby nevidel tu, v Kremenci, i výhody života. Tam sú v neveľkej izbe siedmi, tu dvaja. K tomu majú izby dve. Najesť sa tu tiež dá, i keď sa minú oštiepky. Jano vykutá udenárstvo u Jaukschov, kde predáva krájané a iné výrobky od mäsa pekná, tučná pani. Má však i chutnú dcérku Gitu, plavovlasé ružové dievčatko. I pani je zdielna. Ale Gitka, keď už príde sympatickejší študent, odkrojí mu za desať grajciarov klobásy, že sa jej naje po oči. V zadných miestnostiach i čapujú. Ta chodia starší študenti a je neraz veľmi veselo.

Sem si teda zájde niekedy i Maroš za Gitkou. Poprosí ju za ten šesták. Odváži sa jej pozrieť i do pekných, modrých očí a ona sa naňho usmeje. Ľahko mu navyknúť na Jaukschovie klobásu. Chleba má doma. Pošle mu mamka aspoň raz mesačne a do spodnej kôry zasekne i zlatku v papieriku. Nuž žiť sa dá. Potom sa už zas vyratujú dni, kedy budú Vianoce. Na sviatky hrnie sa študentstvo domov. Idú i Kloška a Glück, ide i Plajbás. Dobre je doma, jest čo rozprávať všetkým, najmä Jožkovi a Paľkovi. Ale do Kremenca ide sa už Marošovi ľahšie ako po prvý raz.

Na všetko navykneš. A študentský život — veselý život. Ak je to pravda pred Vianocami, tak po Vianociach dvojnásobne. Tatranské štíty zapadnú snehom a svietia do modravej výše vo dne, i do šedivej noci. Zapadne i Kremenec. Zima je tu poriadna, až klince vstávajú na krovoch a pod nohami na ulici dostanú naraz všetci vŕzgačky. Ale prídu herci, pravda — maďarskí herci. I herečky s nimi. Niektoré sú i k svetu. Taká Ladányi Eržika zaspieva šláger a na druhý deň spieva ho už celé gymnázium i obchodná škola. I celý nemecký Kremenec vyspevuje ten šláger — maďarsky.


Londýn je mesto,
má ulíc dvesto
a roh na každej ulici…

nôti si ráno sladkým hláskom i Gitka Jaukschovie v obchode. Halačia si učni, alebo aspoň hvízdajú po meste. Náthan Buxbaum, majiteľ Fischlovie domu, obchodník s ovocím a kvasenými uhorkami na prízemí, prispôsobí si text svojmu žargónu:


Lhondyn je mhesto,
mhá ulíc genug,
a v každej z nich je samhý krám…

Takú moc má počerná Ladányi Eržika! A čo ešte tá! Ale čižná Gizka Vágó, blondínka. Natiahne si husársku rovnošatu, zašteboce veselo, zadrobčí nôžkami — a študenti sú ta, i so svojimi profesormi. Tlieska sa vo veľkej mestskej dvorane, dobre klenutie nezletí. I Črep sladko napráva široké ústa a tlieska. I Kloška. Iba Maroš stojí mĺkvo v preplnenom oddelení pre študentov. Hľadí strnule na javisko, kde práve podávajú ohromnú kyticu a Gizka, božská Gizka v búrke potleskov ukláňa sa na všetky strany.

— A ty čo netlieskaš? — nahne sa Jano k Plajbásovi. — Nepáči sa ti?

— Páči! — stisne plecami.

— Nuž tlieskaj!

— Keď je to nie naše!

— Pravdu máš! — zašomre kamarát v dupote a volaní na slávu.

V polroku dostanú študenti tri dni voľno. Oznámia im známky. To je však bočné. Hlavné je, sú fašiangy a celý Kremenec sa zabáva. Medzi inými je i študentský bál, kam však idú len z vyššieho gymnázia od sexty nahor. Potom z obchodnej a z priemyselnej školy. Kremenčianky sú šumné dievčatá. A keď sa ešte pristroja, ťažko im odolať. Najmä takej rozkošnej veveričke, Lenke Prievidzskej, dcére lesného správcu. O jej šťastných šestnástich rôčkoch píšu verše všetci kandidáti básnictva na miestnych ústavoch. Jedného uchváti kontrast — čierne vlasy a veľké tmavomodré oči, druhého — bielučká pleť a červené, malinové pery, tretieho súmerná postava, štvrtého dráždivostrunistý krok — no, každého niečo. Szent Kereszti Loranta, popolavého terciána s nosom nahor ani gombička — nôžky, nôžky! nôžky! A kandidátov básnictva je vždy veľa. O múzy zas v Kremenci nikdy nebolo biedy. I okrem krásnej Lenky je ich dosť. Janka Zavarských, blondínka, Anička Huberovie, ohnivá brunetka! Ani Gitka Jaukschovie nie je najposlednejšia nadchnúť študentské srdce.

Plajbás si všíma — v škole sa rozpráva o bále. O študentskom bále. Jeho to nebaví. Vie, to je pre starších študentov. Kvartán ta ani nemôže. Čo by tam robil, i keby mohol? On je mrzký, — uvažuje, — najmrzkejší zo študentov. Čo by on tam? Nikto by si ho neobzrel. Nik veru. Preto sedí v svojej komore ako mosúr, i keď okatá Tantina neter nakukne do Fischlov. A Eržika je tiež chutné dievča. Trochu drobné, ale veselé, spevavé a hodné slova.

— Bude u nás večierok, — povie mu pani Fischlová dobrácky na schodoch. — Napečiem vám krapchen ako na fašiangy.

— Čoho? — diví sa Maroš, netušiac, čo to má byť.

— Krapchen! — opätuje pani s úsmevom. — Šišken!! — usiluje sa priviesť ho na zmysel slova. — Šišken!!

— Aha, šišky! — rozšíri sa Marošova pravidelná, ostrá, ružová tvár. — A kedy?

— Dnes večer. Janko nepovedal?

— Nie! — krúti hlavou hrdo, keď sa už i nemecky ako—tak dorozumie.

— No, dnes sú fašiangy, — vyratuje znova pani, a kmit detinskej radosti prelietne tým papierovo mdlým obličajom. — Napečieme krapchen. Prídu študenti, Jankovi kamaráti. Bude veselo.

— Gut! — ukloní sa jej on a dosť zamračeno. Chcel si písať, a teraz sa to nedá. Iste bude všetko hore nohami. — A ten Jano mi ani nič nepovie! Taký Jano!

Ľahšie totiž navyknúť na mesto Kremenec, i na profesorov, úskočného Čipisa, nervózneho Pamliho, básnicky naladeného Bögöziho, ešte i na čierneho Papuána, než na spoluobyvateľov komory, takzvaného „kamaráša“. To je riziko, ako medzi mužom a ženou. Ak majú odlišnú povahu, ťažko sa znesú. Musia sa rozísť.

Medzi Janom a Marošom na šťastie nie je to tak zle. Povahou sú rozdielni. Ten už fajčí purzičán, čo vždy je v škatuľke tam pod zrkadlom — tento nefajčí vôbec. Ak raz proboval vyfajčiť pol cigarety — nikdy viac. Tamten je z Vinárok, čo znamená, že si rád vypije dobrého vínka, keď sa u nich rodí — tento nepije. Ten má kamarátstva na všetky strany, chodí neskoro večer domov — Plajbás sedí doma, učí sa, píše a najčastejšie prechádza sa sám. Tento je kvartán, teda ešte z nižšieho gymnázia, tamten už kvintán. To sú dva svety. Taký kvintán má sa už právo i s najstaršími študentmi kamarátiť a priučiť sa od nich i to, čo horšie. Je toho i viac, čo ich delí. Pri tom všetkom spája ich, že sa nemusia obávať jeden druhého. Môžu si pohovoriť i zaspievať slovensky. A to je veľa!

Preto Maroš svojmu kamarátovi nevytýka, keď večer vgúľajú do Fischlov súdok piva a prinesú i demižónik červeného vína. Zmieri sa s tým, že nemôže rýmy zháňať, a zájde radšej do kabinetu, čo robia die Tante a jej dlhonohý, červený Foki. Kabinet je celkom malý a chudobne vystrojený. Pri dverách je neveľký sporák, na ňom sa praží masť. Pred sporákom vyťahuje sa Foki, skúmajúc zrakom čosi v popolníku. Die Tante má už cesto hotové. Vpúšťa ho pri lampe na kastról, až sa zmyká a zaškvrčí. Obráti ho, a ked očervenie, šiška je hotová.

— Nehmen Sie sich! — podáva mu prvú krapničku, okrúhlučkú, rumennú. — Vezmite si!

— Danke schön! — poďakuje sa Maroš, ako sa patrí, a opálajúc v priehrští horúcu šišku, vyjde na schody.

Vo svetnici nabíjajú súdok. Jano má pomoc, kvintána Šimona Kuterku, plavého šuhaja akýchsi mĺkvych očí a veľmi malých úst. Z Vinárok je ako on, nuž vie so súdkom narábať. Najradšej s vínovým. Keď však niet takého, dobrý je i pivový.

— Takto mu bude dobre! — postavia súdok na stoličku do uhla k stene a vbijú čap.

Starý Fischl prizerá sa práci a bručí si popod nezriedené fúzy:


Wenn ich mein Schimmel verkauf',
so geh' ich in Wirtshaus, und zauf',
zauf' ich ein rausch,
dass ich nicht stehen kann…

— No, Maroš, — volá Šimon na Plajbása, — prelož nám to do slovenčiny. Zaspievame si. Dobrá pieseň! Preložíš ju?

— Čo ja píšem verše? — vyhovára sa tento.

— Píšeš, — skočí Jano za purzičánom, naťahujúc ešte ústa o Šimľovi. — Prelož nám to! Zaspieva si i tu báči s nami, pravda?

— Warum nicht? — prisvedčí a potiahne z krátkej cigary, až konček zažiari.

— Tak iď do komory a prelož to! — vraví mu kamarát. — Tam máš i slovník, ak ti treba. Ináč báči môže s tebou. On ti to povie i vysvetlí.

Maroš, ktorému vyvolal tu Milo jeho mostické meno, poslúchne. To je konečne práca preňho. Zavrie sa s báčim do komory a za štvrťhodinky sú hotoví.


Až si raz Šimľa predám,
v krčme sa ja narúram,
narúram tak,
že nedoliem ni stáť…

Otvoria sa dvere. Vchodia noví študenti. Všetko z vyšších tried. Niekoľkí, ako Števo Petráš, chlapisko s fúzmi, oktaván, Jožo Klenovský, kratší, ale plecitý ani klát, sextán — Janovi rodáci z Vinárok. Prídu aj iní. Niektorých si Maroš nikdy nevšimol, ani ich nezná, ako sa volajú. Nadíde i Kloška, poblednutý dlháň, zato panák, i už plešivejúci Sveták, zato šuhaj tým silnejších obŕv — plavý Pačesák, oberučný Grubec… Kde sa len tu berú? A všetci sú veselí. A všetci hovoria slovensky!

— To je už niečo! — počne Plajbás chápať, čo sa tu deje. — Ani som nevedel, že je ten Slovák! I ten — i tamten! Ach! Dosť nás je!

— A nie sme tu všetci, — zašomre oktaván Števo. — Len tí, čo smelší!

— Kamaráti, — navrhne Šimon, — čo by sme si okná pozakrývali!

— Pozakrývať okná! Pozakrývať!

— Sem sa! — volá Jano a ide do komory. Postŕha periny z postele a pohodí kamarátom. — Na každý oblok jednu perinu! Ak je nie dosť — Tante nám dá.

Chvíľa, a je ani za vyvatovanými dverami. Vojde die Tante s ohromnou misou krapničiek — červených, usmievavých.

— Nech žije Tante, nech žije! — siahajú ruky za šiškami zo všetkých strán. A krehunká pani rastie od radosti.

Fajčí sa a neskôr i čapuje. Pivo, mestský výrobok, dobre sa pení, len akosi uteká. Ale nič — zachytí sa! Poháre zaštrngajú a vôľa rastie. V mestskom hostinci je študentský bál. Čert po ňom! To je najvhodnejšia chvíľa zabaviť sa i slovenským študentom.

— Kamaráti, — volá Jano, — dnes si môžete vypiť, koľko vám chutí.

— A kto platí? — zvedavý je Petráš.

— Kto má z čoho!

— Či tak? — priloží si ukazovák na čelo. — Chlapci, spievať! Plajbás, ty si fajn šuhaj, ale si balek medzi nami. Ukáž, čo vieš!

— Zaspievaj tú o tom Šimľovi, — volá naňho Šimon.

— Nemecky? — hľadí Maroš.

— Čerta nemecky! Slovensky! Tak, ako si ju preložil. Preložil ju s báčim pred chvíľou. To je báčiho pieseň, — ukazuje na starého Fischla, ktorý dostal ten najväčší pohár. Krígeľ…

— Až si raz Šimľa predám, v krčme sa ja narúram… — spustí Maroš mäkkým tenorom. Za ním vpadnú Jano a Šimon: — Narúram tak, že nedoliem ni stáť…

— Kedy?? — skríkne Jano.

— Až si raz Šimľa predám…!

— Čo, báči? — prihovára sa mu Šimon. — Kedy sa to stane?

A báči sa len díva, díva na študentov. Pohladí si prešedivené fúzy i bradu. V ruke krígeľ a do krígľa s pivom dopoly — stekajú mu slzy.

— Ja! — pokýva prešedivenou hlavou. — Wenn ich mein Schimmel verkauf'!

— Chudák, dávno ho on už predal Buxbaumovi! — poznamená ktosi.

— A vám, Tante, ktorú? — obstanú paniu vďační chlapci.

— Mne? — zaihrá jej mdlý úsmev na odriekavých, vpadnutých perách. — Nuž, mne tú moju! Ozaj moju… Sujt az átok…


Kliatba na mne pre lásku z neba…

spustí mládež tiahlo, citlivo:


Vo dne, v noci trpím pre teba.
Kliatba na mne a žiaľ stály hosť,
stratila som srdca spokojnosť!

Tieto slová musia tu znieť veľmi pravdivo. Starý Fischl sadne si na pohovku, dusiac sa plačom. A pani? Nevediac sa tiež ovládať, vzdiali sa — ako tieň do svojho kabinetu. Chudine, netreba jej veľa! A teraz už ide pieseň za piesňou… slovensky, česky, poľsky, srbsky. Periny sú na oknách, nech sa múry trasú!

Práve sú v najlepšej chuti, keď vhupne posledný hosť. Neoholený i dosť neogabaný, počerný a tučný chlapisko. Dvere sú mu prinízke — musí sa zohnúť.

— Dobrý večer, priatelia! — pozdraví nemecky.

— Á… Ďuri báči! — skočí mu v ústrety fuzáč Števo Petráš, i plecitý Klenovský. — To bude zábavôčka!

— Náš mecén! — zvolá Jano.

— Nech žije Ďuri báči, náš mecén!! — skočí už trochu iluminovaný Šimon. — Tu je krígeľ. Sem sa medzi nás!

A Ďuri báči si sadne, akoby tu večne sedával s chlapcami. V ošúchanom poľovníckom odeve robí dojem, akoby prišiel zďaleka a chcel im porozprávať svoje dobrodružstvá. On však nehovorí. Štrngne si s Fischlom, štrgne i s chlapcami radom. Naslúcha, ako spievajú. I sám si zaspieva. Pri tom sa mu tvár rozšíri, večne usmiate oči rozhoria.


Gaudeamus igitur iuvenes dum sumus…

začne on svoju najmilšiu a oni pokračujú, vpadnúc mu do starej, študentskej nôty ani hrom:


post iucundam iuventutem
post molestam senectutem
nos habebit humus!

Ďuri báči nie je už taký mladý. Môže mať okolo štyridsať. Ale to je jedno. Kedysi bol študentom i on. Dostal sa až po sextu. Potom prepadol a ostal v Kremenci na majetku. Orie, seje, chová kravy, ovce, kone. Keď má vôľu, vezme pušku a zapoľuje si na jelene alebo i kozy. Ale z času na čas uchváti ho ten nedokončený študentský život. Zájde si do Jaukschov, sadne medzi chlapcov a platí… Oni zas spievajú. Slovákov má najradšej, — keď je on ako Kremenčan i trojrečový tvor — lebo Slováci najkrajšie spievajú. Pozná sa s tými z Vinárok, so Števom, Jožom, Šimonom i Janom — od Jaukschov sa pozná. Oni nemôžu za to, keď pochodia z Vinárok, kde sa užíva voda len umyť sa. I to si poriadny občan vinárčanský dá vždy pozor na ústa, aby mu nevošla dnu. Tak to aspoň vravia. Ďuri báči si tiež dá na také čosi pozor. Preto sa musel skamarátiť s Vinárčanmi u Jaukschov.


Vitá nostra brevis est, brevi finietur.
Venit mors velociter, rapit nos atrociter.
Nemini parcetur!

— Ďalej! Ďalej! — kýva rukou mecén do taktu. Okrúhla tvár jasá mu už ani usmievavý spln mesiaca. — Ďalej!

A pieseň hučí, až sa múry trasú. Ak tie periny v oknách i nepustia hlas na ulicu, ale v druhom—treťom dome nahor i nadol iste nevedia zohnúť oka pre túto študentskú zábavu.


Vivat academia! Vivat profesores!
Vivat membrum quodlibet — vivat membra qaelibet.
Semper sint int flores…!!!

vrnčia sklené dvere, dobre z nich sklo nevyletí.

A čo pri pive. Ale keď sa zaštrngá červeným vínkom. To je už potom veselosti na tucet vozov! Reční sa, toastuje. Študenti chytia starého Fischla na ramená a zdvihnú do klenutia. A on im reční — kým ho nepustia — ako bojoval v Taliansku a kde—kade. I Ďuri báčiho by zdvihli. Ale ten je priťažký. A iste by udrel hlavou do klenby.

Maroša zas vysvätia za básnika. Ale nielen tak. Musí si vypiť po pive červeného vína. Po víne zas pohárik piva.

— No, ak to zdržíš — tak si hodný titulu básnik! — volá Šimon.

— Všetci básnici sa do takých vecí rozumeli, — ozýva sa okolo. — Ukáž, čo vieš!

A Maroš sa drží. Ešte si i cigaretu pýta. Cíti sa takým ľahkým, ľahučkým ako jakživ. Smeje sa na plné ústa.

— Um Gottes Willen! — dovráva sa na schodoch so Števom dolný obyvateľ a majiteľ domu pán Buxbaum, židáčik vlasatý, pajesovitý, obchodník s ovocím a kvasenými uhorkami. — Čo sa to robí? Ja nemôžem spať… žena nemôže spať… deti nemôžu spať… ani slúžka, Marína nespí. Myslíme, dom sa rúca? Je tu zemetrasenie! A to študenti! Veru pekne… pekne!

— Ale pán Buxbaum, — tíši ho Števo v troch rečiach, aby to lepšie rozumel, — veď sú fašiangy! Vedia, čo? Zoberú si svoju ženu, deti, i Marínu a idú k nám nahor! Zaspievame si do dobrej vôle a nebudeme si prekážať. Idú k nám! Idú!! Neboja sa — my nestriháme pajesy!

Števo ho chce aj potiahnuť za ne, ale žid uzná lepším — zmiznúť a pretrpieť menej, keď už pretrpel viac.

Zatiaľ hore zábava stúpa ako rozvodnená rieka. Dymu je už

— krájať by ho mohol. Starý Fischl je hotový. Zanesú ho a uložia do kabinetu. Ostatným oči žiaria a ústa spievajú. Len tu—tam počínajú sa hádať. Maroš sedí na svojej pohovke v komore a smeje sa, smeje…

— Chlapci, poďte do mesta! — vstáva Ďuri báči. — Zabavíme sa ešte.

— Dobre, poďme!! — počuť zo všetkých strán. — I tak sa už tu podusíme.

Maroš nejde s nimi. Čosi ho drží doma. V byte je ako po pobitej vojne. Horko—ťažko zoberie si perinu z okna, i otvorí ho, nech vojde niečo vzduchu! Ešte počuje z ulice mocný hlas Števov, namierený hore na vežu: Figuli—li—li! Feuer!! — Já, du Esel, — zaznie hlbokým basom z veže, — der Schlag soll dich treffen!!

To však už Plajbás nepočuje. Zdá sa mu — vidí die Tante. Aká je však veľká. Ohromná! A tá misa v ruke ako jej rastie! I tie šišky, jej! Už sú ani detské hlavy! A zahryznúť do nich, hah! Všetko sa hýbe v človeku. I okolo sa hýbe. I zem sa hýbe a steny akoby padali — uh! Jano, Jano, to je hrozné!!

Ráno sa nájde na pohovke, prikrytý pásavou perinou. Ale aká je tá perina! Zašpinená a poriadne — červeným vínom.

— No, som sa doriadil! — pripomína si pomaly, čo sa dialo večer.

— A ako mi len tá hlava trieska! Jano, Jano! — ohliada sa po kamarášovi. — Si tu? Jano!!… Posteľ zavŕzga. Ten sa však obráti a spí ani klát. — Jano! — nedá mu Maroš pokoja.

— Čo chceš? Spi!! — ozve sa konečne.

— Hlava ma bolí!

— To je nič!! Buxbaum dolu má báječné uhorky. Má ich v sude, vyššom ako ty.

— A čo — osožia??

— Pravdaže! Na kacenjamer sú najlepšie uhorky. To by si už ako kvartán tiež mal vedieť. Až vstaneme, kúpime si a prejdeme sa niekam! Teraz ešte kuš!

Maroš sa neháda. Vie, bolo by daromné. Učúši sa ešte i on. Ale nevydrží. Vstane. V hlave mu hučí ani vo mlyne. A z toho hluku — zdá sa mu — vyráža: Gaudeamus igitur!




Martin Rázus

— básnik, prozaik, dramatik, publicista, politik — kritik pomerov 1. ČSR, kňaz Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.