Zlatý fond > Diela > Ballady a povesti


E-mail (povinné):

Jakub Grajchman:
Ballady a povesti

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Martina Jaroščáková, Silvia Harcsová, Karol Šefranko, Katarína Maljarová, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 62 čitateľov

Kambyses

Kambyses, kráľ dumný víno pije, prísny, pohľadu tmavého. „Nepekne to, kto nemierne žije,“ povie mu miláček jeho. „Zkúsiš!“ kráľ odpovie chladnou rečou, dovedieš mi tvojho syna! Ako rozumiem zachádzať s vecou, keď sa podnapijem vína. „Tu je!“ vzdychne; „staň sa vôľa tvoja!“ „Ta ku dverom!“ kráľ zavolá, abys’ vedel ako ruka moja strieľa, keď je dobrá vôľa. „Chlapče! Hore ľavú ruku k hlave! Prestrelím ti srdca stredok! A tvoj otec tu v svojej postave, bude toho skutku svedok.“ I vystrelí — chlapec k zemi letí, kráľ k otcovi ostro rečie: „Pozri ta!“ ach otec v strachu vetí: „Ni Boh neuhodí lepšie!“ Kráľ ešte naň šľahne prísnym okom hrdo odstúpi od neho; otec syna v zármutku hlbokom, tajno oplakal mŕtveho.
Jakub Grajchman

— dramatik, básnik, učiteľ, revolucionár, člen slovenskej deputácie vo Viedni v r. 1849 Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.