Zlatý fond > Diela > Ballady a povesti


E-mail (povinné):

Jakub Grajchman:
Ballady a povesti

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Martina Jaroščáková, Silvia Harcsová, Karol Šefranko, Katarína Maljarová, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 62 čitateľov

Šimon Peter

Tam na hore olivetskej, v tom údolí Getsemane, Peter vraví ku Kristovi: „Nikdy nezaprem ťa, Pane!“ A Kristus mu odpovedá: „Pamätaj na to, čo vravíš! Prv, nežby kohút zaspieval, tejto noci ma zatajíš.“ A v tom jatý od zástupu, k biskupovi postupuje; Šimon Peter zostrašený, z ďaleka ho nasleduje. * Uprostred biskupskej sieni, sluhovia si oheň kladú, a biskupi o zajatom Kristovi tam držia radu. Peter stojí pri tom ohni, zrak má na dol namierený, Mlčí a zhrieva si dlane, trudno, smutno zamyslený. Zazre ho jedna devečka, ako oheň v tvár mu svieti: „I tys’ bol s ním!“ k nemu zvolá, „neviem, čo vravíš!“ odvetí. „I ty s’ bol s tým nazaretským! S ním s’ bol!“ ďalej mu odrieka, „videla som ťa v záhrade!“ „Nepoznám toho človeka!“ V tom čuje spievať kohúta, I zachvel sa a naľakal, pamätliv na slovo Pána, vyšiel von a horko plakal.
Jakub Grajchman

— dramatik, básnik, učiteľ, revolucionár, člen slovenskej deputácie vo Viedni v r. 1849 Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.