Zlatý fond > Diela > Ballady a povesti


E-mail (povinné):

Jakub Grajchman:
Ballady a povesti

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Martina Jaroščáková, Silvia Harcsová, Karol Šefranko, Katarína Maljarová, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 62 čitateľov

Kingston

Kráľ Eduard Štvrtý riekne: „Najvyšší rozkaz máš, Kingstone, môj bohatieru, buričov mi zlapáš!“ Kingston skloní sa hlboko a preč sa pohýna, ide stíhať tých buričov do mesta Bodvína. „Mešťanostovi zkazujem, nech ma očakáva, bo uňho budem stolovať, vykonávať práva.“ Mešťanosta dá pristrojiť nádhernú hostinu, ku slávnemu uvítaniu povolá družinu. Kingston vážnym krokom prejde sem ta cez svetlicu: „Mešťanosta! Dáš postaviť jednu šibenicu!“ I zasadnú si k tabuli, pijú drahé vína, aj hľa! Už sa šibenica na vršku vypína. Po stole ku popravišti tá spoločnosť celá ide, aby odsúdenca na šibeň videla. Zrazu Kingston obráti sa ku mešťanostovi: „Nech sa ľúbi! To pre teba!“ chladne k nemu sloví. Mešťanosta odhodlane pozre mu do očí a nepovie ani slova, na šibeň vykročí.
Jakub Grajchman

— dramatik, básnik, učiteľ, revolucionár, člen slovenskej deputácie vo Viedni v r. 1849 Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.