Zlatý fond > Diela > Ballady a povesti


E-mail (povinné):

Jakub Grajchman:
Ballady a povesti

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Martina Jaroščáková, Silvia Harcsová, Karol Šefranko, Katarína Maljarová, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 62 čitateľov

Jefta

Jefta sberá sa do vojny: „Bože! Zviťazím-li,“ vetí: „Dám ti v obeť to, čo prvé z domu výnde mi v ústrety.“ Boh vyslyšal ten sľub daný, dal mu sily, šťastie, slávu, nepriateľa udatnosťou, hrdinský potrel na hlavu. Sťa víťaz vracia sa domov, povesť o ňom sa rozletí, jediná dcéra s plesaním aj hľa, beží mu v ústrety. Oblapí ho kolo hrdla, a pozerá mu do tvári: „Ó vitaj, môj dobrý otec!“ radosťou jej oko žiari. Lež ten zblädne ako stena: „Ach, moja dcéruška milá!“ Vzdýchne, ku nej sa nakloní, veľmi si ma zarmútila! „Prečo? Ó trnie mi duša! Povedz, povedz mi príčinu!“ „Nutno mi splniť sľub daný, v obeť dať ťa Hospodinu!“ V obeť? Ach beda prebeda! teda prepusť ma v pokore, oplakať môj stav panenský, s mojimi družkami v hore!“ Jefta slovo si vymieňa, dcéru Bohu obetuje, plameň plápolá do neba a ľud na to sa čuduje.
Jakub Grajchman

— dramatik, básnik, učiteľ, revolucionár, člen slovenskej deputácie vo Viedni v r. 1849 Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.