Zlatý fond > Diela > Ballady a povesti


E-mail (povinné):

Jakub Grajchman:
Ballady a povesti

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Martina Jaroščáková, Silvia Harcsová, Karol Šefranko, Katarína Maljarová, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 63 čitateľov

Zlatý Kríž

V šárišskej župe dedina stála za dávnych časov pamätná, Zlatý Kríž ona sa menovala, a bola veľmi majetná. Ľud vzdával Bohu úctu hlbokú, a vystavil mu chrám svätý, a na tom chráme väžu vysokú, a na tej väži kríž zlatý. Hodoval, výskal v štestí majetku, oddal sa svetskej márnosti, utratil bázeň ku Bohu všetku, vypadnul z božej milosti. Na Veľký Piatok, deň umučenia, keď čas žalosti bol nastal, sišiel sa spolu, miesto svätenia, v tom chráme tanec vystrájal. Ale jaj Bože! hrozná hodina, zrazu sa blisklo, udrel hrom, zem sa rozpukla, a tá dedina, ach! prepadla sa i s chrámom. * Veliká lúka sa rozprestiera, všade ďaleká rovina, tam popásajú ovce pastiera, kde stála totá dedina; A chodia sem-ta, hrebú, hľadajú, či ten kríž netrčí z trávy? Ale nadarmo sa ustávajú, ten sa nikdy viac nezjaví. Len na Veľkú noc, v deň posvätený, velebný sviatok vzkriešenia, počuť pod zemou spev utešený, veselý cengot zvonenia. V ten čas ta idú ľudia zvedaví, na lúku si políhajú, a k zemi kladú pozorne hlavy, to zvonenie načúvajú.
Jakub Grajchman

— dramatik, básnik, učiteľ, revolucionár, člen slovenskej deputácie vo Viedni v r. 1849 Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.