Zlatý fond > Diela > Ballady a povesti


E-mail (povinné):

Jakub Grajchman:
Ballady a povesti

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Martina Jaroščáková, Silvia Harcsová, Karol Šefranko, Katarína Maljarová, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 63 čitateľov

Herodes a Ján Krstiteľ

Herodes deň narodenia slávi skvostnou večerou, tam sú kniežatá a s nimi Herodiada s dcérou. Trúby hučia, struny zvučia a tá dcérka tancuje, Herodes vínom rozmarný, milostne sa čuduje. „Dievča!“ tuhým hlasom zvolá, „tak ľúbezne tancuješ; dám ti, na dušu hovorím, o čo len žiadať budeš.“ A tá hneď beží k materi: „Povedz matko, čo žiadať?“ „Hlavu Jána Krstiteľa žiadaj!“ odvetí jej mať. I kat vojde do väzenia, hlavu zotne Jánovi, tá s ňou na mise priletí: „Tu je!“ s tymito slovy: Lež Herodes zrak odvráti, zodvihne sa pomaly, mlčky, ako stena blädý, odstráni sa zo sály.
Jakub Grajchman

— dramatik, básnik, učiteľ, revolucionár, člen slovenskej deputácie vo Viedni v r. 1849 Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.