Zlatý fond > Diela > Ballady a povesti


E-mail (povinné):

Jakub Grajchman:
Ballady a povesti

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Martina Jaroščáková, Silvia Harcsová, Karol Šefranko, Katarína Maljarová, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 62 čitateľov

Seleukus

Štyria idú na koňoch horami, krajom neznámym a pustým, sem ta blúďa medzi dolinami, medzi lesom tmavohustým. Idú z vojny pobitej, nešťastnej, od nepriateľa stíhaní, pustou cestou, hory divostrašnej, aby neboli poznaní. Keď zastane jeden, stanú všetci, kam ten pohne, všetci za ním, pozor dávajú na jeho reči a nik nesmie merať sa s ním. Seleukus kráľ, prísneho pozoru, zamyslený, nič nevraví, vôkol hľadí v doliny na horu, či sa dakde krčma zjaví? Z údolia dymy hore vstávajú, a v tom údolí vidno dom, v dome tom cudzích vdačne mávajú, statočný človek býva v ňom. Kráľ na koni zastaví sa pred ním, pýta chleba, pýta vody: „Vďačne slúžim — povie — so všetkým, čo len mám z poľnej úrody!“ Pozná kráľa, šťastím zveličený, úctu dokazuje jemu; ten ďalej odchodí posilnený: „S Bohom kráľu!“ riekne k nemu. Kráľom trhne toto prezradenie, podá jemu ruku pravú. Obráti sa k svojím, dá znamenie, tí mu utnú z krku hlavu. Idú zase ďalej voľným krokom, idú mlčiac, zadumení, ďaleko ostáva za nimi dom, dážď šibe do nich studený.
Jakub Grajchman

— dramatik, básnik, učiteľ, revolucionár, člen slovenskej deputácie vo Viedni v r. 1849 Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.