Zlatý fond > Diela > Ballady a povesti


E-mail (povinné):

Jakub Grajchman:
Ballady a povesti

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Martina Jaroščáková, Silvia Harcsová, Karol Šefranko, Katarína Maljarová, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 63 čitateľov

Sossutý sklep

Pri stole sedí opretý otec pln starostí: „Nemám, ja nemám, synak môj, viac z teba radosti! Načo sú mi role, lúky, statok načo mi je? Keď ti súdeno v deň Jána, že ťa hrom zabije. Synu! Choď do toho sklepu s hrubými mrežami, oj tie hrom nepopretína svojimi strelami!“ — „Ach otecko! Nik pred božou tvárou sa neskryje, keď ma už raz hrom má zabiť, i tam ma zabije!“ Deň Jána tu, tá osúdna hodina nastáva, otec úzkostlive syna, do sklepu výprava. Ten sa spiera, ta ísť nechce, otca prosí, šúcha; v tom bliskne sa, hrom zrachotí, a ten sklep rozbúcha. „Jaj!“ vykríkne syn stremtený, „čo sa porobilo? Aj hľa! otče! Bolo by ma v tom sklepe zabilo?“ Otec od strachu a hrúzy, ku zemi sklesnutý, užasne, mlčky pozerá, na ten sklep sossutý.
Jakub Grajchman

— dramatik, básnik, učiteľ, revolucionár, člen slovenskej deputácie vo Viedni v r. 1849 Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.