E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 4

Dielo digitalizoval(i) Pavol Tóth, Silvia Harcsová, Karol Šefranko, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 111 čitateľov

Ó, duše rozpoloženie!

[15]

Ó, duše rozpoloženie! keď skúsiš všetky pramene, z nichž útechy si načieral — a zrazu, škrie bár záhy pál, nenájdeš ani kvapky v nich na osvež perí spálených; keď, počiahneš-li kamkoľvek, kdes’ podajednu z úponiek nádeje zavše dochytil k záchrane v prúdoch krušných chvíľ — a naraz, ako polapíš niektorú — zväčšiť len svoj kríž, sa každá, suchá, na mrvy ti v prstoch chvejných rozdrví… I jazyk cítiš tiež tak schnúť, a zúfalý ťa nesie prúd, až na smrť srdce strápené… Ó, duše rozpoloženie! Môj bože! jeden aspoň lúč z tých žriedel, k útechám tým kľúč… a nech sa zavrú s ústy hneď; len jednu ešte čŕstvu sneť pod oči!… a nech zotlie v prach s popolom spolu na očiach…[15] Ó, duše rozpoloženie! (r.).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.