E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 4

Dielo digitalizoval(i) Pavol Tóth, Silvia Harcsová, Karol Šefranko, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 111 čitateľov

Zas šedivou mi nad hlavou

[80]

Zas šedivou mi nad hlavou veselý nôti škovránok, ma volá piesňou jasavou: poď, dušou podleť vozvysok! Tu budeme sa pretekať stred azúrovej povaly: kto vyšších dosiahne jej hrád? kto krajšie boha pochváli? Ó, tu je voľnosť pravdivá, i vrchol, z nehož vo svet zvlášť sa radosť žitia ozýva! a v zvukoch prší ani dážď… Na zemi hrudy, putá tam, že ťažko urobiť i krok — Chceš krielec vari? požičiam; však dušu máš, vzleť vozvysok!… A neviem — závrat, záchvat kýs’ ma popadol snáď… Však môj vek už spamätal ma: Letel bys’? a kam tak smele? — Kamkoľvek! — — A nevieš, ja že, vážny hosť, na tvojom sedím krídelku? Ba rozum aspoň na starosť! hoď mladochovi píšteľku…[80] Zas šedivou mi nad hlavou… (SP 1906, str. 285).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.