E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 4

Dielo digitalizoval(i) Pavol Tóth, Silvia Harcsová, Karol Šefranko, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 111 čitateľov

Nie veru po prvý raz

[18]

Nie veru po prvý raz sa stáva v duši mi, že citu hľadám výraz pomedzi mnohými, ichž pamäť v sebe chová, jej skrinka pokladu; no darmo kutám znova: niet! — nenachodím slova pre svoju náladu. Raz ešte, do tretice, poštáram v zásobni, rub obzriem i zas líce — Ach, jak som chudobný! (zlkám), nič sa obrať nedá; čo hábky zostali, sú nenovota šedá, kazajky — zvierať leda… Som temer zúfalý — A v dlaň si oprúc hlavu, svoj oplakávam byt. Zrak vznesiem vo výšavu: — staď čakám hádam svit? Aj sluch svoj ponorujem vtom vôkol v sveta hluk, nač? — snáď mu nasluchujem: či z neho nevyčujem preželateľný zvuk? Však márne i zrak vzletel, sluch číhal: zlyhal lov. Moc výšou liece svetiel, moc v svete zuní slov: no ani jedno nie je z nich vhodné, odhadné; i cit sa rosou schveje, a žitia bez nádeje mi v duši zapadne.[18] Nie veru po prvý raz… (r., SP 1906, str. 81).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.