E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 4

Dielo digitalizoval(i) Pavol Tóth, Silvia Harcsová, Karol Šefranko, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 111 čitateľov

Ó, kde si, dobo šťastlivá!

[10]

Ó, kde si, dobo šťastlivá! keď ako iskra z vatry oka som švihnúť sa znal dovysoka a do vlastného tkaniva sa obraznosti vpriasť sťa pavúk bez suchých školometských náuk, len zachvátený mimoďak; i tekať si tam ako vták, pod sebou hrudy, trudy, bludy, jarmočný lomoz, grámor ľudí[11] — kde si mi, zlatá, kdeže si pod ďalekými nebesy? V čom as’ včuľ líci nietiš zápal a chováš, aby neodkapal? Z pomyslov vzácnej osnovy na návoj v koho teraz hrudi narážaš pásmo bleskuté? Čie ducha vzchytáš perute?… Ach! čujem, cítim, nikdy viac ťa túžba moja neprilúdi, čo ako sa ti lichotiac; mňa späli už v ich okovy tie nízke hrudy, trudy, bludy, ohlušil tržný povyk ľudí: som s vytržením — hotový…[10] Ó, kde si, dobo šťastlivá! (r.).

[11] grámor ľudí (nem.) — jarmočné vyjednávačky, hádky

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.