E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 4

Dielo digitalizoval(i) Pavol Tóth, Silvia Harcsová, Karol Šefranko, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 111 čitateľov

Nie, nejde vždy len čerpať zo seba

[5]

Nie, nejde vždy len čerpať zo seba, by na dno nedošlo sa. I k iným treba siahnuť zdrojom, i k iným o výpomocné zovrenie, i o obrodu vo vyprahlom svojom, by zblbotal zas srdečne… Tak činím; i keď je vláh kol toľká potreba, jak nivám v lete žiadúcou je rosa: vy naše bralá netečné, odstavte už raz sily pramene! Nie, nemožno vždy vlastnou nádejou a kvietím mysle vnadiť. I k iným načim podísť stromom, zvlášť k mladým pre vence, chládok, pôžitok, i o vzruch techy v zošlom, povedomom mdlôb, neprajúcich obnove… Tak radím; i keď je púšť kol, hroble závejov, bárs jaro je, sa všetko náhli zmladiť: vy naše sady jalové, odejte už raz úrod rozvitok! Nie, neľze vždy svoj páliť duše knôt a olej, nedostačno. I k iným slušno patriť vznetom, ku vatrám kroz svetla-tepla dvojice, i ak ľze, v krbe už-už odumretom o rozžih uhlia v zápale… Tak pátram; i keď tma cestou, plno slôt a zlôt, lži, ústrkov, krívd, klamu visí mračno: vy naše ohne ospalé, odklopte už raz lásky zornice! Slovenský poet rád by ako vták tiež plesal; nie je vstave. Vše rozmachom sa popchne k letku, dosť svižným; však obecných bied reťazi hneď stiahnu ho, že naspäť musí v klietku, kde stesky snuje zas a zas… Tak žíznim, bárs starec, vzletieť ešte nad oblak — Och, neleňošte, rodné údy zdravé; v ruch prácny strhnúť, čas už, čas: — podajte už raz žitia dôkazy![5] Nie, nejde vždy len čerpať zo seba… (r., SP 1906, str. 74).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.