E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 4

Dielo digitalizoval(i) Pavol Tóth, Silvia Harcsová, Karol Šefranko, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 111 čitateľov

Hory, lesy, dobre vám je

[17]

Hory, lesy, dobre vám je: z plna miazgy z celej vlohy rastiete si do oblohy! Nik vám väzy nevyláme, nepodráža zradne nohy — Vidiac vás tak bezzávadne vŕšky týčiť, šíriť chvoj, na čelo mi chmúra sadne: bo mi priam na myseľ padne, pod vami čo tesne býva, odjakživa nehájený národ môj. Šťastné ste i vy, poľany: len sneh z vašich bedier skape, už je zimy po útrape! Prekvitáte ako panny; nik vám letníc nepošliape — Vidiac vás tak skvieť sa v kráse, z chmúry tej mi slzí prúd oči zaleje: bo v čase tom na um mi zíde zase, — čo vás kosieva, jak viete, po odkvete, — večne tupený môj ľud. Riavy, riavy, vám tiež nežiaľ: zo žriedel si vytekáte čŕstvo, čisto, prebohate! Tok váš beží si, jak bežal prv, neznajúc puta, hate — Vidiac vás tak voľne hnať i hukot čujúc vašich vôd, v duši mi hnev zblýska svätý z chmúry tam: bo na pamäti je mi vždy ten z každej strany prikovaný k hrude, nevoľný môj rod… V Železnom 19..[17] Hory, lesy, dobre vám je… (r., SP 1906, str. 80).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.