E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 4

Dielo digitalizoval(i) Pavol Tóth, Silvia Harcsová, Karol Šefranko, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 111 čitateľov

Odpusťte, bratia moji!

[74]

Odpusťte, bratia moji! škrie, viem, kruto nejeden dôtyk pod tým záhlavím… No verte mi, čo poznačil som tuto, som značil perom ozaj krvavým, si do vlastného omáčaným srdca, čo skaličil mi dlhej trýzne hryz: — nie tedy posmeškár, nie tupý zhrdca, ni ošemetník kýs’, na čele zrady známku strápený skúmač skôr, skôr sudca uplakaný či inú ciachu podlosti; pre nutný porok, výrok hany… Až do koreňov bytnosti bolelo i mňa! i mne bolo ľúto; a predsa musel som si šetrnosti zámku z úst strhnúť — svedkom nebo mi! odzrkadlené v mojom svedomí — sňať musel každé ohľadové puto: ak chceme ho zvliecť z rúk a nôh tiež, z duše kriel, z pier snáh a túh, i vzprúdiť čŕstvy žitia ruch. Tak treba bolo prizrieť sa i rubu: ak bezúhonný chceme rumenec a panenskú pleť líca; obnažiť chybu malú-hrubú: ak chceme — vpravo obrátiť sa; rozvaliť ututlaných hriechov stoh: ak chceme očistu i nápravu; a dovŕšením nakoniec, bolestnú, pravda, však i slušnú za pokutu, i vredy vyrezať! dôjsť má-li ku zdraviu a k silám obnoveným, s šľachetným zahorením — čo najhlavnejšie preds’ —: v kvet života, plod rozviť súčet vlôh, tlmenú schopnosť, mocnosť prišliapnutú… — Len preto, verte mi: nehluchý, nenemý ten prísny kazateľ a trpký upomínač: bo cítim, vidím: ináč sme odsúdení k zahynutiu, nám nespomôže ani boh![74] Odpusťte, bratia moji! (r.).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.