E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 4

Dielo digitalizoval(i) Pavol Tóth, Silvia Harcsová, Karol Šefranko, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 111 čitateľov

Ďaleko som zašiel žitím

[79]

Ďaleko som zašiel žitím vlnobitím, hromobitím i priaznivou pohodou. Keď sa ohliadnem tak spiatky, nedozriem viac tvári matky, svojho z ľudských východov. Nejedny som zodral bôty po kamenci, po hrochoti, nejeden tiež strhal šat medzi tŕním, v priekov mieste… Po tak dlhej, trudnej ceste čas pomýšľať na návrat! Nejeden chlieb utrovil som, nejeden cit zamárnil som, slzy ronil, cedil pot; zažil dobré, zažil plané… Čas zakľúčiť putovanie, zhotoviť sa na odchod! Bo ak aj by v kapse zbytok, čo mi je to za pôžitok, v srdci keď už prázdnota? A so srdcom po žobraní ísť… od toho nech boh chráni! Radšej západ života! Vybral som sa s nádejami, samý puk som bol, sľub samý: čo z nich? Padež sklamania. Zahľadím sa na kočiane: snáď ja rosu vešiam na ne… Škoda túžob od rána! Pracovať som začal stuha: bol som číra snaha, vzpruha… Výsledok? síl útraty. Po strnisku snopkov málo; preto ver’ sa neoddalo ani pohnúť z úvratí… Ustatý som, unavený, ošumelý, otupený: veteš už len z dávnych dôb. Údom ťažko, duši tesne: tu i tu len v nej mi blesne, osvietiť mi hádam — hrob. Ďaleko som zašiel žitím, pozorujem, vidím, cítim: ej-hej, priestor ďaleký… Chvíľa tu: zísť z žitia lánu, domov zahnúť, zavrieť bránu, porúčať sa — naveky.[79] Ďaleko som zašiel žitím… (SP 1906, str. 284).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.