E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 4

Dielo digitalizoval(i) Pavol Tóth, Silvia Harcsová, Karol Šefranko, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 111 čitateľov

Do srdca na dno neľze dovidieť

[12]

Do srdca na dno neľze dovidieť, nie potočné to, trebárs v tôni jalše; čím hlbšie vnikáš, tým je tmavšie, ďalšie, až zmorený zrak vrátiš naposled. I preto potom bez hanby je svet a bez bázne tak plný lži a falše, že výskum srdca šťastne sprekážal vše… Nie škoda osudná, jejž rovne niet? Ba aká škoda! prvotná a čelná i hlavná váhou, vôbec škoda škôd, neprezreteľná, nenahraditeľná: tým viacej, keď z nej všetky plynú škody, je pôvod im, jej ony za sprievod, že ako kvočka kurence ich vodí… * Len pozatýmne dozvieš, zo skutkov,[13] čo v srdci tkvelo potuteľne skryté, jak nočnej búrky dej zrieť po úsvite: sklamaní hrúzu, cmiter zármutkov. Tu vraz ti iskrou blyskne preprudkou v um: pamätáš hru na úprimnom cite? smev lichotivý, pobožné to nytie…? Hľa! opaku že boli pohnútkou: Ľsti zakuklenie pod rumencom líca, jak pod ružokrom utajený had; žmurk oka — nepohody blýskavica; reč ako med, a výklad naporad, jak kramár robí, všetkých mysle vnád: do jednej, áno, číra náličnica!… * I umieniš si, pocvičenec kár,[14] že na budúcej zopatrnieš púti, ti zdania váb tak ľahko nepochutí… S tým odbiješ… I zhliadnuc vážnu tvár, naproti už-už zvoláš k nej: si lhár!… a prívetivú zápäť v postretnutí okríkneš: lotor si!… No užasnutý v tom, polkneš porok, rozhorčený bár. Si vyčítaš: jak? spoločenstva pásku bys’ prervať chcel? to tvojej cesty cieľ?… A čis’ im k srdca dnu včuľ dovidel? môž’, nie hlien vyvrelo, lež perlu — lásku… Je lepšie tvoje od ich zrkadiel…? — A zvítaš sa, tiež naložiac si masku.[12] Do srdca na dno neľze dovidieť…(r.).

[13] Len pozatýmne dozvieš… (r.).

[14] I umieniš si… (r.).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.