Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Silvia Harcsová, Zuzana Babjaková, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 84 | čitateľov |
(Caput II. De Schola Alsó-Kubinyiana)
Dolný Kubín (Alsó seu Inferius Kubinium) — mesto Oravskej župy.
Medzi prvých rektorov,[27] ktorých pamiatka sa zachovala na kubínskej škole, patrí Juraj Miškovický,[28] o ktorom Jakub Dispensatoris, dolnokubínsky rodák, neskôr farár v zemplínskej obci Lieskovce, píše: „Tak od svojich rodičov hneď od najútlejšej mladosti bol som vychovávaný v statočnosti a počestnosti, potom ma zverili cieľom osvojenia si slobodných umení Jurajovi Miškovicovi, vtedajšiemu rektorovi v mojom rodisku v Dolnom Kubíne. Neskoršie ma odovzdali jeho nástupcovi, veľmi ušľachtilému a učenému mužovi Jánovi Okrutskému,[29] a tak pod jeho feruľou som sa venoval dva roky štúdiám.“ Pozri Zablerov Index ordinatorum, 63. „Šťastné sú školy, kde občania či už po odchode, alebo po smrti toho-ktorého učiteľa, získajú takého nástupcu, ktorý nebude obci na škodu, ale prinesie nebývalý úžitok“ — slová Petra Jána Perpiniana v Oratio 2.
Ján Mokossinus (Mokoschinus)[30] pochádzal z rodiny s farárskou tradíciou, ako vlastnoručne poznamenal Juraj Mokoschinus, kazateľ v Pekľanoch pri Šariši v Zablerovom Indexe ord., 51. V roku 1605 sa vzdelával v dolnokubínskom útulku vznešených vied nie v svetských márnostiach a rozkošiach, ale osvojoval si humanistické vzdelanie. Pravdepodobne bol jeho otcom Leonhard Mokoschin,[31] partizánsko (nemecko)-ľupčiansky kňaz (o ktorom pozri M. Jána Bocatia Hungarida, kniha II, 252). Gašpar Dornavius správne hovorí v diele Panegyricum Historicum na počesť Rudolfa Habsburského (s. 9), že rodinné mená, založené na počestnosti, pretrvávajú veky.
Juraj Philippi, zvaný aj Paulinus z Topoľčian, syn Pavla Philippiho. Už od detstva ho vychovávali podľa blahodarných pravidiel života a nadobúdal múdrosť štúdiami a dobrými mravmi. Podľa Krmanových záznamov (Scrinia) dali ho do opatery vychýrených mužov. Na škole v Bodiciach Mikulášovi Bodicenovi, na gymnáziu v Bánovciach Krištofovi Zahronskému, na škole v Prievidzi Michalovi Petrovi, na lýceu v Prešove Maxmiliánovi Fabinimu a Melchiorovi Roháčovi.[32] Na štúdiách vynikal ako dôvtipný logik, rozumný metafyzik, bezúhonný etik a vynikajúci rečník. Ušľachtilosť mravov a vzdelanosť ho uschopnili na rektorský úrad v dolnokubínskej škole, kde pôsobil dva roky a dva mesiace; na cirkevný úrad za diakona v Dolnom Kubíne ho povolal Juraj Thurzo 19. januára 1612. Autor charakterizuje Philippovu povahu: „Tí, čo sa slepo a násilne ženú za kreslami cirkevných a svetských hodností, nerobia zväčša česť školám. Viac osožia tí, ktorí sa z nižších miest nadaním a schopnosťami dostávajú na vyššie hodnosti.“
Izrael[33] Hrabetzius nastúpil po Jurajovi Philippim v r. 1612. Z dolnokubínskeho rektorátu sa dostal v tej istej hodnosti na školu v Prievidzi,[34] keď si prv nadobudol vzdelanie vo Wittenbergu.[35] Potom bol dvorným kazateľom u Révayovcov,[36] odtiaľ prešiel za farára vo Sv. Helene a za dekana turčianskeho kontubernia. Z príležitosti slávneho pohrebu Petra Révaya, turčianskeho župana, napísal v r. 1622 pohrebnú reč.
Ondrej Fabri vynikal veľkou učenosťou, ako to zaznamenali Ján Holmitius z Košíc, Ján Gauber a Matiáš Javodník z Trenčína a ako sa o tom dozvedáme aj z Krmanových Scrinií. V r. 1613 zverili jeho rukám žiarivý a neobyčajne cenný poklad dolnokubínskej mládeže. Lenže o krátky čas poznali, že Fábri zanedbáva školské povinnosti[37] a má na zreteli len svoj prospech, čo ostro pranieroval Krištof Besold v diele Aximata Politica, II, 8.
Mikuláš Hrabetzius bol učiteľom Jakuba Hvezdula z Dolného Kubína, ako to spomenutý sám zaznamenal v Zablerovom Indexe ord., 23.[38]
Ján Zitkius,[39] bol syn Ondreja Zitkia z Rajca. Vzdelával sa vo svojom rodisku u Františka Hrabetzia a Pavla Lovčániho, v Trenčíne u Ondreja Tornaya, v Bytči u Michala Crispina.[40] Na odporúčanie rajeckého farára Jána Haliera ho uznali za schopného viesť školu v Dolnom Kubíne.[41] Po roku účinkovania v Kubíne ho pozvali na školu do rodného Rajca, kde sedem rokov[42] zotrval pri práci vo svojom povolaní. To vyvoláva autorovi Gymnasiologie spomienku na vhodné prirovnanie Melchiora de Lacerda v jeho knihe Campi eloquentiae, II, 551: „Čím je plodonosná pôda pre ovocné stromy v záhrade, tým je aj bystrosť nadania vynikajúcich mužov pre vlasť. Tak sa aj toto mesto dožíva význačnej slávy, z ktorého vychádzajú mužovia vedy a vzdelania. Podobne tá krajina sa najviac ctí a váži, z ktorej pochádza veľa slávnych a vzdelaných mužov na udržiavanie a zveľaďovanie štátu.“
Po dvojročnom úspešnom pôsobení „apud Lobnenses“ vrátil sa do Dolného Kubína, kde sa stal diakonom okolo r. 1623. Scrinia Daniela Krmana.
Juraj Jesenský, žiak Alexandra Socovina v Brezne a Pavla Malusa v Hlohovci.[43] Zo školy v Kláštore pod Znievom v Turci, kde bol rektorom, ho v r. 1615 pozvali na školu do Dolného Kubína, kde pôsobil až do roku 1622.
Ondrej Hieronymides (Hieronymi), šťastný otec piatich synov, Izáka, Jakuba, Ondreja, Michala a Eliáša, spomedzi ktorých Eliáša, i keď nedosiahol menšiu slávu v hudbe ako Damón[44] a Lampus, odporučili do kapely hudobníkov cisára Leopolda a povýšili do šľachtického stavu.
Samuel Platani starší. Jeho vynikajúce pôsobenie v Dolnom Kubíne ospieval žiak Juraj Christiani v Elogiu, zaznamenanom v Indexe ordinatorum Martina Wagnera, 56. Z Kubína prešiel za rektora do Liptovského Mikuláša.[45]
Matiáš Urbanovič, syn Gašpara Urbanoviča z Dolného Kubína. Vychodil školy vo svojom rodisku, v Martine, Jelšave a v Prešove. Od roku 1646[46] spravoval dolnokubínsku školu, na ktorej tri roky úspešne pracoval. Opovrhujúc všetkými svetskými pôžitkami, jediné potešenie nachádzal vo svojich žiakoch. Od roku 1644 zastával aj úrad diakona.[47] Pozri Scrinia Daniela Krmana.
Štefan Scholius; pozri o ňom stať o škole v Kysuckom Novom Meste, diel I, hlava 19, § 17.[48]
Juraj Sartorius nastúpil v roku 1649 ako právnik dolnokubínskej školy, kde zotrval päť rokov. Stade ho povolali do Partizánskej Ľupče.[49] Juraj Moller zo Šariša oživuje Sartoriovu pamiatku a pamiatku jeho predchodcu Scholia tým, že ho zaraďuje medzi svojich najvzdelanejších učiteľov. Pozri Index ord. Martina Wagnera, 112.
Štefan Dianovský z Necpál v Turci. Z dolnokubínskeho rektorského úradu ho 16. januára 1656 zvolili za orátora na gemerskej kongregácii v Námestove. Odtiaľ ho povolali za diakona do osady Veličnej a neskôr do Zaškova.[50] Pozri Subsidiá Juraja Buchholtza.
Ondrej Serary[51] pôsobil v r. 1657 ako rektor v Dolnom Kubíne. Tak uvádzajú Scrinia Daniela Krmana.
Ondrej Mensatoris pochádzal od otca Juraja Mensatorisa a matky Anny Pilarikovej. Vzdelával sa u rektorov vo svojom rodisku v Dolnom Kubíne u Matiáša Urbanoviča, Štefana Scholia a Juraja Sartorisa; u nich si začal osvojovať aj mimoriadnu dokonalosť mravov. Keď fyzicky aj rozumove vyspel, rodičia ho zverili do opatery učiteľovi Jánovi Petrovičovi[52] v Brezne. Neskôr prišiel do Banskej Bystrice k M. Eliášovi Krucheliovi a M. Jánovi Heinseliovi.[53] Keď už nadobudol isté pokroky vo svojom ďalšom vzdelaní, zásluhou osožného a svedomitého vyučovania uvedených mužov, odišiel do Trenčína, kde bol poslucháčom filozofie u Pavla Belobradena.[54] Od r. 1661 do roku 1667 ho poverili správou školy v Dolnom Kubíne. A tak spravoval toto učilište plných šesť rokov. V roku 1667 bol podľa záznamov Scrinií Daniela Krmana diakonom v Necpaloch a Okoličnom.
Juraj Kazar mladší, syn kubínskeho farára Ondreja Kazara a vnuk Juraja Kazara staršieho. Znamenitý spevák a poľovník.
Samuel Mitcsi, bol hudobne nadaný, a preto sa najviac venoval tomuto umeniu.
Zachariáš Petrovitius (Petrovič), človek v živote zlým osudom stíhaný, bol synom Matiáša Petroviča, pôsobiaceho na škole v Liptovskom Mikuláši[55] a žiakom Jonáša Sartoria, necpalského rektora,[56] napokon vytrvalým poslucháčom Jána Rezika na prešovskom kolégiu. Vyučoval na škole v Paludzi,[57] ktorá za jeho vedenia oplývala veľkým počtom mládeže a kde vykonal veľký kus práce. Po otcovej smrti sa venoval cirkevnej službe v Leštinách[58] a po jednomyseľnom zvolení príslušných patrónov ho Daniel Krman ordinoval za farára.
Po dočasnom zrušení dolnokubínsku školu znova obnovili a oživili. Podľa zákona tam povoľovali slobodné cvičenie v evanjelickom náboženstve, i keď po boku katolíckeho rektora. Posledným evanjelickým rektorom bol Michal Pica, ale po jeho smrti zanikli vznešené vedy v Dolnom Kubíne.
Ku koncu sa autor zmieňuje o všade rozšírenom zvyku spevom vyžobrávať pre školu múku a inú obživu, ako aj o turíčnom pochode žiactva do hory s hudbou a spevom latinských aj slovenských piesní. Vracajúcu sa mládež vítali občania koláčmi a krčahmi plnými ,potu Martiali‘.
[27] Fabó III, 83 a Frankl 120 uvádzajú v r. 1580 prvého dolnokubínskeho rektora Martina Rosinského.
[28] Miškovický čiže Mišovicz. — Fabó u. m.
[29] Fabó u. m. píše, že tam pôsobil r. 1618 Ján Okruczky. Petrus Perpinianus, jezuita, zanechal v 17. stor. 180 rečí (Orationes). Jöcher II, 507.
[30] Exempl. SAV 147 s odvolaním sa na Krmanove Symbola píše, že r. 1605 bol rektorom Joachim Mokoschinus, „ex Mokosina oriundus“, synopsa Gymn. III, hl. 2, § 4.
[31] V r. 1564. Fabó III, 56 a 59. Neskôr spomenutý Gašpar Dornavius (1577 — 1632), filozof, doktor medicíny, orátor a poeta, rektor gymnázia v Görlitzi a v Beuthene, plodný spisovateľ historických a medicínskych diel, ako aj rečí a básní. Jöcher I, 821.
[32] Zahronský pôsobil v Bánovciach r. 1600 (Gymn. I, hl. 1, § 6), Michal Petri v Prievidzi asi v rokoch 1590 — 1600 (Gymn. III, hl. 17, § 7), Fabini v Prešove r. 1606 Roháč r. 1607 — 08 (Gymn. II, hl. 8, § 9 a 10). Philippiho uvádza berlínsky exemplár 215 ako prvého medzi jelšavskými rektormi.
[33] Izrael Hrabecius píše martinský exemplár, kým berlínsky u. m., ale aj martinský v stati o škole v Prievidzi III, hl. 17, § 8 poznajú tvar Rafael Hrabecius čiže Hrabec. Frankl. 120 hovorí o Mikulášovi Hrabeczym a odvoláva sa na Fabóa-Klanicu 82 a Bartholomaeidesa 75 a 99. Hrabecius pôsobil v Jelšave r. 1612.
[34] V Prievidzi pôsobil v rokoch 1606 — 1609. Slávik IV, 235, ale na s. 240 píše rok 1615!
[35] Bartholomaeides 99 sa zmieňuje o ,Mikulášovi‘ Hrabeciovi z Hričova, ktorý študoval vo Wittenbergu od 23. októbra 1595 a o ktorom dôvodí „est haund dubie is, qui inter rectores Alsó-Kubinienses ponitur a Rezikio in Gymnasiologia“ (je nepochybne ten, ktorého kladie Rezikova Gymnasiologia medzi rektorov v Dolnom Kubíne).
[36] Hrabetzius bol martinským kazateľom, turčianskym dekanom a dvorným kazateľom Révayovej rodiny. Nad hrobom Petra Révaya mal reč, o ktorej pozri Rizner II, 137 a Horányi II, 169, Szabó II, s. 118. Pripojené sú Valedictio Petri de Reva iam morituri, Elegiae funebres.
[37] Synopsa kubínskej školy u. m., § 7 ho charakterizuje: Andreas Fabry dormitans (spiaci Fabri). Christophorus Besoldus, jurista a prof. v Ingolstadte (1577 — 1638), známy dielom Synopsis doctrinae politicae. Jöcher I, 378.
[38] V Dolnom Kubíne bol v r. 1609 učiteľom (paedotriba), podľa Fabóa III, 83, ale Hvezdul bol r. 1619 žiakom Hrabeciovým, ako to vysvitá z citátu v Zablerovom Indexe ordinatorum, odpísanom v exemplári SAV II, hl. 3, s. 145. Mikuláš Hrabetius bol r. 1649 farárom v Kraskove (Fabó III, 350), r. 1655 v Kyjeticiach (u. d., 33) a r. 1683 v Budikovanoch, u. m. 30.
[39] Zitkius. Exempl. SAV 147, exempl. berlínsky 215.
[40] V Rajci pôsobil Frant. Hrabetzius r. 1601 (Gymn. III, hl. 19, § 3), Pavol Lovčáni r. 1602 (u. d., § 4), v Trenčíne Ondrej Tornay r. 1605 (Gymn. II, hl. 21, § 7), v Bytči Michal Crispin asi v r. 1909 (diel I, s. 102).
[41] Zitkius pôsobil v Dolnom Kubíne r. 1614. Exempl. SAV 147. Doterajšie údaje sú prevzaté zo Symbolov Daniela Krmana.
[42] R. 1613 — 1620. Gymn. III, hl. 19, § 6.
[43] Socovinus pôsobil v Brezne r. 1600. Gymn. II, hl. 2, § 7. Malus v Hlohovci r. 1600. Gymn. I, hl. 6, § 9.
[44] Damón, slávny hudobník a teoretik athénsky za čias Perikla. Bol Periklov a Sokratov učiteľ.
[45] Platani pôsobil v Dolnom Kubíne r. 1636 (synopsa, u. m., § 12), v Lipt. Mikuláši r. 1637 (Gymnasiologia III, hl. 15, § 10).
[46] Exemplár SAV 148 uvádza r. 1640, aj Fabó III, 83.
[47] V r. 1672 ho väznili ako farára v Nižnej na Orave. Fabó III, 90.
[48] Scholius pôsobil r. 1648 v Dolnom Kubíne. Gymn. I, hl. 19, § 17 a exempl. berlínsky, u. m., Fabó uvádza r. 1646 (III, 83).
[49] Tento údaj sa nezhoduje s textom o škole v Partizánskej Lupči v Gymn. III, hl. 23, § 8.
[50] V r. 1672 vyhnali ho zo Žaškova. Fabó III, 91.
[51] R. 1656 podľa berlínskeho exempl., u. m. a exempl. SAV 147 n.
[52] Ján Petrovič pôsobil v Brezne v rokoch 1629 — 1635 (Gymn., II, hl. 2, § 19), Ján Heinselius v r. 1622 (Gymn., u. m., § 21).
[53] Kreuchel v B. Bystrici 1629 — 1635. Heinselius 1622.
[54] Belobradenus v Trenčíne 1658.
[55] Gymn. III, hl. 4, § 19.
[56] Ok. r. 1700. Gymn. IV, hl. 7, § 6.
[57] Gymn. IV, hl. 6, § 6.
[58] V Leštinách nastúpil po svojom otcovi Matiášovi r. 1706. Gymn. IV, hl. 5, § 4. V Leštinách pôsobil aj jeho brat Eliáš. Gymn., u. m., § 5.
— autor biografickej prózy, pedagóg, autor dejín hornouhorského ev. školstva v 16. — 18. storočí, autor lat. príležitostnej poézie a školských drám Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam