Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Silvia Harcsová, Zuzana Babjaková, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 84 | čitateľov |
(Caput XXXII. De Schola Vranoviensi)
Zemplínska obec Vranov (Varanovia) bola kedysi známa svojimi trhmi. O duchovné a mravné povznesenie kraja sa zaslúžili členovia rodu Homonnay. Neskôr Štefan Báthory, iudex curiae regiae, sa pričinil o zriadenie školy a fary, ako dosvedčuje Appendix k Historia Diplomatica, 25. Na tamojšej škole účinkovali:
Štefan Borský (Borki, Borchy-Borny).[580] Na neho a na Michala Andrassyho[581] v Csepregu si spomína bývalý žiak Pakoszivitzius (Pakostoviczius). Borki bol typický potulný žiak, ktorý sa vyhýbal škole, aj sa v úsilí lacno získať hodnosti zatúlal až do Humenného. Pri takýchto príležitostiach pôsobil r. 1612 aj vo Vranove. Potom odišiel do Ríma, ale stade sa zase vrátil do Humenného. Vstúpil do jezuitskej rehole, prijal nižšie svätenie od sedmohradského biskupa Štefana Csikyho; neskôr nastala zmena v jeho náboženskom cítení, „illuminante cor meum“, ako to doznáva v Zablerovom Indexe v r. 1620, s. 32, a prestúpil na evanjelickú vieru. Prijal potom cirkevnú funkciu v Maťašovciach na Spiši.
Matiáš (? Martin) Damascenus pôsobil r. 1613. Pozri školu v Prešove, diel II, hlava VIII, § 13.[582]
Ján Gnoscius; jeho prítomnosť na tejto škole sa datuje z roku 1623, ako o tom svedčí jeho bývalý žiak Michal Blaško, farár v Janikovciach, v Zablerovom Indexe, 88.
Demetrius Verbitzey (Verböczy) bol od r. 1624 dva roky rektorom vo Vranove, ale neskôr bol aj farárom v Kendiciach pri Prešove, ako je to zaznamenané v Zablerovom Indexe, 183.
Vo Vranove sa kedysi podľa Ovídiových slov (Libri Amorum, III, Elog, VIII) duševné schopnosti cenili viac ako zlato. „Dnes“ však tam vládne hrubá nevzdelanosť (barbaries), ako to dokazuje Appendix Historia Diplomatica, 121, a wittenberský exemplár, III, hlava LXIII, s. 467 (nepag.).
[580] Meno Borny zaznamenáva exempl. SAV III, hl. 43, § 4, s. 239. Bratislavský exempl. III, hl. 33 píše Porchy, wittenb. III, hl. 63: Borky.
[581] Michal Andrássy pôsobil v Csepregu, pozri Gymn. I., hl. 4, § 6, cca r. 1625.
[582] Martin Damascenus pochádzal z Prešova. Študoval pod vedením M. Jána Bocatia a Melchiora Roháča v Prešove (Gymn. II, hl. 8, § 10), v r. 1609 v Košiciach a v Bánovciach pri Eliášovi Ursinim (Gymn. I, hl. 1, § 9). Tu dostal pozvanie za rektora do Senice (Gymn. I, hl. 16, jeho meno neuvádza). Zo Senice šiel študovať do Košíc. Neskôr bol rektorom vo Vranove. Po roku ho Prešovčania poslali na vyššie štúdiá do Wittenbergu (zapísal sa 25. júla 1614). Po návrate prevzal funkciu kolegu pri rektorovi Cosmanovi v Prešove (Gymn. II, hl. 8, § 12 s letopočtom 1616). Dňa 28. februára 1618 ho ordinoval Peter Zabler za maďarského farára v Prešove. Bartholomaeides 119.
— autor biografickej prózy, pedagóg, autor dejín hornouhorského ev. školstva v 16. — 18. storočí, autor lat. príležitostnej poézie a školských drám Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam