Zlatý fond > Diela > Gymnaziológia 3. diel. Školy malomestské


E-mail (povinné):

Ján Rezik:
Gymnaziológia 3. diel. Školy malomestské

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Silvia Harcsová, Zuzana Babjaková, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 84 čitateľov

Hlava XXI. Škola v Švedlári

(Caput XXI. De Schola Schvedlerensi)

Švedlár — banské mesto na Spiši. V okolí tohto mesta ťažia železnú rudu.

Aj švedlárska škola mala svojich vynikajúcich učiteľov:

Martin Lygterus, doktor medicíny, v stati Observetio de natura et origine terraemotus et fulminis, ktorá vyšla v Acta eruditorum v auguste 1685, písal o železe a medi, ktoré padá občas z oblakov.

Gašpar János. Pozri školu v Gelnici, III, hlava VIII, § 3. V roku 1624 bol rektorom v Švedlári.

Karol Otto, tamojší rodák, pôsobil tam v r. 1628, ako to zaznamenal jeho bývalý žiak Ondrej Millichius v Zablerovom Indexe, 143.

Volfgang Peller bol učiteľ českého pôvodu. Otec toho istého mena pôsobil ako kazateľ 50 rokov v Planej, matka sa menovala Zuzana Vintmannová. Začiatočné vzdelanie nadobúdal pod vedením M. Leonharda Alberta a Martina Mollera na domácej škole v Planej až do 16. roku života. V roku 1622 odišiel s rodičmi do vyhnanstva a študoval v Norimberku za rektorátu M. Jána Vogelia[463] na Algedianskej škole. Stade prešiel s barónom Rudolfom Burtzbachom na akadémiu do Jeny; tam zotrval tri roky; potom obaja šli študovať teológiu do Wittenbergu.[464] Tri roky boli poslucháčmi rektora Jána Hülsemanna. Peller tu podpísal r. 1634 aj Formulu svornosti. Odtiaľ ho pozvali za správcu školy do Németensis pri Wittenbergu. Dva roky tu pôsobil ako rektor a prežíval veľké trápenia pre nanajvýš neľudské plienenie a násilnícke výčiny osadenstva blízkeho vojenského tábora. Preto opustil toto mesto a odišiel do Uhorska. V roku 1636 prišiel do Kremnice k Hermanovi Rothovi, vyberačovi daní, a tam sa venoval učiteľskému povolaniu. V roku 1637 mu Horváth poradil, aby sa uchýlil do Levoče. Po čase sa stal rektorom na škole v Švedlári. Tu pôsobil trpezlivo poldruha roka. Potom v r. 1640 nastúpil do cirkevných služieb neďaleko Košíc. Zablerov Index, 185.

Juraj Praetorius čiže Haan pochádzal z chudobnej rodiny. Otec sa menoval Matiáš a matka Margareta, rodená Hankiová. Študoval v Levoči, potom tri roky v Banskej Štiavnici. Stade sa vrátil do Levoče ako žiak Matiáša Saxa.[465] Po dvoch rokoch mu ponúkli miesto učiteľa v Lipanoch.[466] Tu učil štyri roky s veľkými ťažkosťami. Po čase sa mu podarilo dostať sa na školu do Švedlára.[467] Odtiaľ ho povolali za diakona do Spišského Podhradia. Pozri Zablerov Index, 168. Podľa chronogramu mohlo to byť v roku 1686.



[463] M. Ján Vogel, filológ a básnik, pochádzal z Norimbergu. Narodil sa v r. 1589. Bol rektorom v Norimbergu, kde aj zomrel r. 1663. Napísal niekoľko latinských a nemeckých básní. Jöcher II, 1441.

[464] Bartholomaeides 135.

[465] Matiáš Saxo pôsobil v Levoči r. 1626. Gymn. II, hl. 15, § 28.

[466] Gymn. III, hl. 22, § 10.

[467] V Švedlári pôsobil v r. 1636. Synopsa III, hl. 21, § 6, list 134.




Ján Rezik

— autor biografickej prózy, pedagóg, autor dejín hornouhorského ev. školstva v 16. — 18. storočí, autor lat. príležitostnej poézie a školských drám Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.