Dielo digitalizoval(i) Daniela Kubíková, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Katarína Tínesová, Ľuboš Tines. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 93 | čitateľov |
Naše staré ženičky poznali ju, tú „Babušku“. Ona bola tiež taká len malá, ale pohyblivá ženička. A nebola sprostá. Predtým to tie ženičky všeličo vedely, dnes nevedia a neveria už nič. Babuška vedela krásne prípoviedky rozprávať. To, čo ona rozprávala, už dávno sa ztratilo, ako vlna vo vlnách; len málo ostalo v pamäti našich starých, málo. Mládež to už ani veriť nechce, ako by to ani pravda nebola, — ani o vedomých ženičkách, ani o strigách (kameň im a sv… v ušiach).
Babuška rozprávala, ako Marku Šuchovie — pravda, už dávno — niečo zpoza plachty vyviedlo. A to vraj bolo takto:
Marka bola mladá ženička a bývala tu v „dolinke“ za farskou záhradou, kde ešte i teraz Šuchovci bývajú. Marka mala malé a ležala za plachtou s veľkými kohúty, hodvábom vyšívanými. Na prípecku ležala stará mať. Vyjmúc ich dvoch nebolo nikoho v dome. Chlapi to pásli kone, to boli na furmanke; bolo ticho v izbe i na dvore.
Zrazu zobudí sa Marka a zodvihne hlavu. Ktosi zavolal ju na meno:
„Marka, Marka!“
Hlas vidí sa jej byť známy, skoro ako hlas mužov. Sadne na postieľku a načúva, a tu len zas počuje:
„Marka, Marka, hybajže von málo.“
Ona vstane a ide za hlasom. A to len volá ju a vedie ďalej hore sadom až k tomu kameňu, kde to močidlo nad farskou zahradou. Tam rastie materina dúška, kvitnú belasé zvonce, myší chvostik, strieborník a iné.
V tom počuje zasa ten istý hlas blízko; ale už nevidí sa jej taký známy, ako jej rozkazuje: „Žienka, chyť sa zvonka; žienka, chyť sa zvonka!“
Slabosť a strach nadchodí mladú ženu. Ona klesá k zemi a chytá sa niečoho rukami, ako človek, ktorý padá, alebo topí sa; i počuje v tom zasa hlas druhý, akoby tomu prvému v odpoveď:
„Nič nemáš do nej, lebo má dúšku v ruke…“
Vôňa materinej dúšky rozniesla sa vzduchom a vôkol zavládlo ticho…
Doma dieťa zaplakalo, stará mať zobudia sa:
„Marka, Marka, či spíš? Či si to ty bola tam von, či prisnilo sa mi, že dvere zívly?“ Marka neodpovedá.
Sídu stará mať s prípecku, zažnú svetlo, posvieťa za plachtu: tu Marky niet.
„Pane na nebi, toto je nie s kostolným riadom!“, zvolá zostrašená žena a počne sháňať súsedy, aby išly hľadať Marku, čo je s ňou.
Našly ju, našly tam pri tej skale „omhletú“ (ako hmla). V ruke pevne zovrenej mala chĺpok materinej dúšky. Keď ju prebraly, ona rozprávala im, čo a ako sa s ňou porobilo.
*
Tak sa zdá, že zvonky neznamenajú dobré. Rada by vedieť, či aj inde. Nemci hovoria: „Glocken bedeuten Tod.“ A keď mladý zať dá kvietok mladuche a je to náhodou zvonček, oni vraj nesídu sa, alebo umrie jeden z nich.
— spisovateľka, redaktorka prvého slovenského časopisu pre ženy — Dennica, poetka, dramatička, prekladateľka, dialektologička, organizátorka kultúrneho života Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam