Zlatý fond > Diela > Leť, vietor, na Ukrajinu!


E-mail (povinné):

Ľubomír Feldek:
Leť, vietor, na Ukrajinu!

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 15 čitateľov

Na úvod

24. 2. 2022 Píšem dnes hru. Má len jednu scénu — d´Anthés mi v nej udeľuje Puškinovu cenu.

1

Názvom štvorveršia, ktoré uvádza túto zbierku, je dátum, keď sa začala Putinova „špeciálna operácia“ na Ukrajine.

Publikoval som ho hneď na druhý deň, 25. februára 2022. Nemohol som mlčať. Patrím totiž medzi nositeľov Puškinovej medaily, ktorú som v roku 2007 dostal za preklad výberu z poézie Sergeja Jesenina Neodovzdaná lýra. A pod Puškinovou medailou je ešte — ako ten, kto tú cenu udeľuje — pripodpísaný aj prezident Vladimír Putin.

Mám rád Puškinovu poéziu, rád ju prekladám, aj nedávno som vydal výber z nej Daj, Bože, nech sa nezbláznim a teším sa, že som si svojou prácou vyslúžil medailu nesúcu Puškinovo meno. No od chvíle, ako prezident Putin začal „špeciálne operovať“ na Ukrajine, mám pocit, akoby mi medailu, nesúcu meno zavraždeného básnika Puškina, udeľoval jeho vrah d´Anthés.

Puškinovu medailu si však napriek tomu — z lásky k Puškinovi — ponechávam.

2

A takisto z lásky k Jeseninovi, o ktorom som už v roku 2005 v doslove k výberu Neodovzdaná lýra napísal, že aj jeho osud bol veľmi podobný Puškinovmu.

Jevgenij Jevtušenko pri svojej bratislavskej návšteve v júni roku 2005 povedal, že keby Jesenin napísal iba báseň Nebudem sa utešovať klamom, a z nej iba verš „nestrieľal som ľudí po žalároch“, aj tak by si zaslúžil obdiv a úctu za to, že prvý prehovoril o krutých metódach sovietskej tajnej polície. Bodaj by mu teda tá polícia nevenovala zvýšenú pozornosť, keď určite dobre vedela, že tento Jeseninov verš je o nej!

Dlhé roky celý svet veril tomu, že Jesenin spáchal samovraždu v noci z 27. na 28. decembra 1925 v petrohradskom (vtedy leningradskom) hoteli Angleterre. Podľa najnovších výskumov ju tam však spáchať nemohol, pretože v tom hoteli vtedy nenocoval, a aj ďalšie detaily legendy o jeho údajnej samovražde sú podozrivé. Najprv si mal podrezať — on, pravák — pravú ruku. Potom sa vraj rozhodol, že sa predsa len pre istotu radšej obesí. Obesil sa vraj na vertikálnej rúre ústredného kúrenia, po ktorej sa, nevedno prečo, nezošmykol, a použil pri tom tenký špagát, ktorý ho nemohol udržať. Navyše sa — podľa legendy — mal obesiť až celkom pod plafónom v miestnosti, ktorej plafón bol vo vyše triapolmetrovej výške. Jesenin nebol vysoký — meral 168 cm. Darmo by vyliezol na stoličku, ktorú by si predtým postavil na stolík, ani tak by sa nemohol dostať do triapolmetrovej výšky. A ešte k tomu s podrezanou rukou. Na jeho mŕtvole sa nenašli typické znaky samovraždy obesením, zato však dodnes jestvujú fotografie s čudnou škvrnou pod okom a ďalšou čudnou škrvnou pri koreni nosa. Tí, čo sa vyjadrovali k týmto čudným škvrnám na jeho tvári, ich vraj označili za popáleniny od rúry ústredného kúrenia. Dodatočne sa však zistilo, že v tom hoteli sa v tú noc vôbec nekúrilo. Keď sa začalo vynárať podozrenie, že samovražda mohla byť zinscenovaná, celý hotel radšej zbúrali. Zachovala sa však informácia, že hotel Angleterre (v azbuke Англетер) mala vtedy pod kontrolou a aj ho väčšinou obývala tajná polícia.

Tá istá, ktorá vychovala aj Vladimíra Putina.





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.