Zlatý fond > Diela > Rozprávky s živly nadprirodzenými II


E-mail (povinné):

Jiří Polívka:
Rozprávky s živly nadprirodzenými II

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Eva Lužáková, Lucia Muráriková, Dušan Kroliak, Katarína Tínesová, Jaroslav Geňo, Jana Pálková, Jana Jamrišková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 40 čitateľov

6. Dievča zablúdi k čertovi (drakovi), bratom neskoršie narodeným je vysvobodené

Prostonárodní Zábavník II. (Bratislavský), str. 139 — 142, má rozprávku „O Pidimužíkovi“.

Pôvod neskoršie narodeného hrdinu (tu Pidimužíka, inde Hraška) vystal. Hrdinu tu vlastne neporodila mať ztrateného dievčaťa a jeho dvoch bratov. Text podávame:[153]

„Bola edorás edná chudobná žena a tá mala dvoch synov aj edno ďévśa. Śas sa k jaru približovau, a len tu i tu snéžik bolo po vrškoch vidno. Lidé choďeli orati. Akési zemiśke mala tam aj táto žena, a preto edorás aj ona poslala si tich svojich synov orati. Ako ich už vyprávala, prišlo jej do rozumu, že im bude naśin poludné nésti, a tu nemala nikoho iba to svojé ďévśa, ale to tam eště nikode nebolo; preto tode sa ich opítala, že ako im má poslati jedlo. ,Nuž, mamo,‘ rékou starší, ,pošlite nam od sestre, vet ona ta pohodí k nám, lebo hned od děďine až na zem vyorémo ednu brázdu, a tak nach po tej tajde.‘ S tím odišli.

Prišlo poludné. Chudobná žena ďévśa poslala s jedlom; braté ale nemohli dośkati to jedlo, aj veśer prišov a jedlo im predci tam nebolo. Prijdu domov, hned sa pośnau sanovati pred matěreu, že preśo im poludné neposlala. Táto sa na tom velmi zlakla. ,Ach, moji milí synové!‘ rekla, ,vet som ďévśa poslala, a śi něbola pri vás?‘ ,Ni ver tá,‘ rekli tito. ,Ale tá vraj misela tajti druhou brázdou, lebo tam už jesto aj druhá eště bližší k dědině ako našej vyoraná.‘ Tito braté svoji sestru velmi radi videli, a preto starši hned povédav: ,Mamo, jej i tajdem hladati.‘ Mati ho odvrávala, ale on toho neodstaupev, ale sa vybrau, s matěreu a s bratom rozluśeu a šov.

Pominúv aj mesac aj povrok a brat sa nevracav. To mladšiho brata doma velmi mrzelo, a preto aj on sa na ostatok vybrav ich hladati. Od tohoto jeho predsevzetí ani materiné slze ho odtrhnauti nemohle, lebo sa len vybrav a povédau matěri: ,Mamo, neplačte, ale radujtě, lebo vám aj syna aj dcéru privedém.‘

Už trpov ni mesac ni povrok, ale cely rok prešov, a eště ani edniho nebolo. Neboška tá ich mati naveky plakala a každy děn sa chodévala modliti do kostěla, žebe ej Pán Boh eště dakyho syna dav, kod vraj už ni inakšiho, aspon takyho, ako pest. Prídě edoráz domov z kostěla, už ta pośuje v izbe krik a nikoho neviděla. ,Hoj, mamo, victe len, victe, ako vám skáśem po lavicech,‘ zakriśalo daśo pred név. Ona sa pohla dalej a tu zazrela na lavici edno maló tvóra, śo také nohe malo, ako pavce na rukách. ,Śo že si za zvéra?‘ opítala sa ona. ,Ta śi ma nepoznáte,‘ odpovédalo toto, „vet som váš syn Piďimužík. Pán Boh vás vyslyšau a mnej vám dau, abe som vašich synov aj dcéru najšov.‘ Táto sa na tom velmi zaradovala a ďakovala Bohu, že i vyslyšav. Málo sa ale těšela so svojim Piďimužíkom, lebo sa on o dakolko dní na cestu vybrav bratov si a sestru hladati. Nechcela ho, pravda, od sebej pustiti, lebo sa bála, že aj totot tam zostane, a že sa potom nebude mati s kym těšiti. Piďimužík ale len sa odobrav a šov.

Vindě v dediné, pustev sa tou brázdou, śo bov dakdo preorav bližši k dědině, ako jeho braté. Edoráz príde na ednu lauku, na kotrej sa krave pásle, a pravo ku kravérevi šou. ,Bože, daj štasté!‘ zakriśav pred kravérom, totot ho ale pre trávu nevideu a len sa pośudovav, že kto to kriśí; na to edoráz krośeu a Piďimužík mu prave už pred nohámi bov. Ta tu zakriśau totot: ,Slepý, len ma zadláv!‘ Kravér sa zohne a vidí pred sebov Piďimužíka; hoj, ako sa on bov zasmév a pośudovav, že takóto tvóra ešte neviděv. ,Kto si, śo si?‘ opítav sa ho totot. ,Jej som ślovek,‘ odpovédav Piďimužík, ,a iděm i bratov a sestru hladati, raśéj be si mi poraděu, kdě jsau, až véš o nich.‘ ,Hej, divnó tvóra,‘ rékov kravér, ,ver vém, ale te tich nevyslobodíš, až ednu z tichto kráv nezéš, lebo už tvoji braté išli stejto, ale nemohli narás ednu kravu zesti, a preto tam zahynauli. Vidíš, tvojej sestra je u edniho śerta, kotor má 24 hlave, až tóde z tichto jeho kráv nezéš ednu, tak ani nejdi dalej, lebo ta tot zabije.‘ Piďimužík ale kravu zedov a šov ďalej. Potom prišov k ednimu méňešu, v kotrom 999 koní bolo, a tam mu od koňéra bolo naloženo, že až na ednom koni tot celý méňeš triráz neobíde, pokyn mu v ruky edno pradeno nezhorí, že tak svoji sestru nevyslobodí. Piďimužík ale aj toto zpravev.

Naostatok príde do edniho kaštéla, kde tot śert bívav. Vojde tam, a tam nevidí iba svoji sestru. ,Dobrý děn ti, milá sestro!‘ prerékov. ,Pán Boh daj aj těbe, pán Boh daj!‘ odpovédala táto, velmi sa ale podivela, kod ho zazrela, a eště tým vejc, že i sestrov volav. Piďimužík ej ale śecko vyrozprávav a s tím dokonśev, že i prišou vysloboditi. ,Ach,‘ rekla táto, ,vet až moj muž príde domov, tot ta zabije.‘ ,Ach,‘ rekov on, ,ako Boh dá, tak bude,‘ a s tím zahurtovalo daśo na dachu. ,No,‘ povédala ona, ,už on zaluśev svój buzogán.‘ Piďimužík vybéhov a zaluśeu mu ho naspet; śert to pośuv, a tak si buzogán misev na pleci domov prinesti. Piďimužíka chcela jeho sestra skryti, on ale si len za pec sadov. Príde śert. ,Fuj,‘ vraj, ,śloveśina smrdí.‘ ,O, ver som tu, švagre, śo že chceš?‘ ozvav sa Piďimužík za pecév, potom aj žena mu dosveśela, že je to jej brat. ,No, kod e tak,‘ rékov śert, ,hybaj za stov, švagre; žena daj nám edniho vola a tot chleb oloveny a lipovy nóž, nach sa najémo.‘ Śert sa nazdau, že Piďimužík nebude moci jesti, on ale vejc jedov eště ako on. A koštále z vola si odkládali.

Ak sa už najedli, povédau śert, že sa na té koštále hrati budau, a zpítav sa ho, že śi śes dvere śi śes koch utekati bude. On ale si vybrav śes koch, a už kod śert dvere zatvárav, už on nad dvermi stáv a té koštále na śerta zpustev. Śert sa hned vyrutev. A tak si sestru vyslobodev a ona pošibala s ednim prutikom svojich bratov, hned hor stali. Potom nabrali bohatstva a šli domov k matěri.“

Súvisí to s rozprávkou, uvedenou pod č. 3., 1. Podobne Zbiór XVIII., 465, č. 53., kde dievča bolo vysvobodené Hraškom. Etnograf. Zbirnyk XIX., 152, č. 20. Ignatij z Niklovič 60, č. 14. Dragomanov, 260, č. 3. Kića VII., č. 19., str. 1.



[153] Rukopis má w, g, g, j = í





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.