E-mail (povinné):

Jiří Polívka:
Povesti

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Miroslava Lendacká, Jaroslav Geňo, Zuzana Berešíková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 42 čitateľov

164. O zvonoch

1. Sborník Muzeálnej slov. spoločnosti V, 145 — 146, č. 12.

Kláštor v Kláštorisku rozpadol sa v rumy, ostala len veža so zvonom. O zvon sa prely dve súsedné obce. Cudzí človek rozhodol ich spor v tom smysle, aby sa pokúsili zvonom s miesta pohnúť, komu sa podá. Zapriahli dva voly, štyri, šesť, zvon ostal ležať. Potom z druhej obce zapriahli a dvaja bujaci ním ľahko pohli a doviezli ho domov, lebo tej obci prislúchal onen zvon.

Povesť je čerpaná z maďarskej sbierky M. Tompovej.

2. Ibidem VI, 29.

O starom revúckom zvone Quiríne rozprávajú Šajó-Gemerčania, že keď sa na ňom zvoní, ozýva sa v tamejšom zámku pod zemou jeho brat, lebo bol z Gemera unesený.

3. Sborník Muz. slov. spoločnosti VII, 26, č. 46, má toto:

Na Bielu sobotu na gloria, keď sa zvony rozväzujú, počuť vo vrchu, zvanom Žiar, zvoniť, lebo je tam zasypaná dedina, kde sa hovorí Na Chyžištia. Tam vraj stála dedina, terajšie mestečko Nemce.

4. V rukopisnej sbierke J. Ľ. Holubyho, str. 33, je verzia, ktorú rozprávala Marťáčka.

„Neďaleko Pohančeníšť na Podhorkách išla raz Anna Sytéch cez pravé poludnie z role domov a počula pod zemou jako na zvon bíť dvanásť hodín, a tak sa teho naľakala, že jako bez duše utekala domov. Cez Podhorky viedla za starodávna hradská cesta na Hradiská Podhradské.“

5. Tamže, str. 171, ten istý zápis, str. 173:

„Na kopci medzi cestou a potokom niže Mestečka počuť na poledne hodiny bíť 12 hodín. Starý Bariny hovoril mi, že koľkorazy počul tie hodiny bíť. Tiež o Jastrabském na jednom mieste počuť na poludnia 12 hodin bíť pod zemou.“

5a) Tamže, str. 132:

„Na Mestečku sú zakopané poklady. Na poludnie, vraj, počuť tam dakedy pod zemou bandu muzikantov vyhrávať.“

Povesti o prepadnutých zvonoch, alebo o potopených osadách, z ktorých počuť zvony, srovn. Zs. d. Ver. f. VKunde XXVI, 269, č. 35, 270, č. 43; Lorentz, Teksty pomorskie, 416, č. 532; Kühnau, Schles. Sagen IV, 131, 208; Fr. Ranke, D. deutschen VSagen, 247; Vlämische Sagen, 161 — 164.

O zvonoch sa rozpráva to isté, čo o kostoloch alebo o obrazoch a sochách svätých; tak Lorentz, Teksty pom. 604, č. 744; Kühnau, Schles. S. III, 545.

6. Gregorzewski, str. 152, podáva toto:

„Muwili starodawni ludzie, ze był Mnisek, bo byli mnihi, jak była rewolucyja. A potym rozbili (kościół z klasztorem) i dzwony zatopili w studni. Te dzwony potym na Boze Narodzenie i we wielko niedziele dzwonili, a potym uciekli na Kalwaryją.“

Kopáč, Zvěsti z Horácka, 67, č. 1; Cenova, Skôrb kaszeb. 161; Lorentz, Teksty pomorskie, 25, č. 60; Wisła XIV, 2 — 3; Lud V, 220 a nasl., 361; srov. Wesselski, Erlesenes 77 a n.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.