E-mail (povinné):

Jiří Polívka:
Povesti

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Miroslava Lendacká, Jaroslav Geňo, Zuzana Berešíková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 38 čitateľov

171. Trest ženy, ktorá nechcela rodiť

1. Sem náleží verzia, ktorú zaznačil J. Ľ. Holuby, Slov. Pohľady XIII, 520 — 1.

Pastier pásol voly na Mestečku a zapálil si vatru. O polnoci počul strašný hrmot, videl zo zeme vystúpiť čierne oblečenú ženu, ktorá vydávila dvanásť detí a potom ich zasa jedno po druhom poprehĺtala. Vravela pastierovi, že jej matka „zarobila“ jej v živote tých dvanásť detí a preto musí ich dáviť a zasa prehltúvať, mater za trest musí lietať do súdneho dňa na ohnivom koňovi.

Sotva to povedala, prepadla sa, Pod. v rukopise J. Ľ. Holubyho, str. 74, je odchylne od toho verzia „Žena v bielom rúchu“. Ďalej je v rukopise poznačené, že to „Starý Hajdarovský rozprával“.

Inde sa rozpráva táto verzia s nepatrnými obmenami. Vystupuje v inej verzii biela žena, a to z hrobu. Podobne v rkp. sbierke J. Ľ. Holubyho, str. 139, rozprávala stará Tulíska.

Tak vo verzii nasledujúcej.

2. Tamže je verzia, ktorú rozprával Jozef Jurač, kopaničiar.

Mestečko v Polome. Každé poledna o 12. hodine a cez polnoc prichádza voják ozbrojený, a tam za 5 minút stojí na stráži a zase sa ztratí.

Uhliar videl tam na pravé poludnie zem sa dvíhať a hýbať, až zpod zeme vyšla bielá žena, ktorá za 7 razy s velikým namáhaním dávila, až i vydávila dieťa, a potom ho zase prehltla s velikým namáhaním. Sama hovorí: že to robiť musí, lebo je zaklnutá, ale nikomu neublíží.“

Srv.: Květy (1842), str. 58; Tille, České pohádky do roku 1848, str. 53; Euphorion, IV, 323; Melusine IX (1898), str. 61, 102; Jul. Javorskij, Duchovni stich o grěšnoj děvě, Kijevskij izbornik 344; Sébillot, Le folklore de France, III, 148; Ströbe, Nord. VM. I, 113, č. 23.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.