E-mail (povinné):

Jiří Polívka:
Povesti

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Miroslava Lendacká, Jaroslav Geňo, Zuzana Berešíková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 42 čitateľov

160. Obete vodné

1. Slovenské Pohľady XIV, str. 201, č. 6, podávajú:

Rozpráva sa o Rimave, že každý rok musí mať obeť. Chlapci kúpavali v nej dievčatá; žila tam Ilenka, jediná dcéra, ktorá mala rada chudobného Štefana, ale rodičia jej ho bránili. Chlapci ju vytiahli, Štefan ju chytil, že ju okúpa. Hodil ju doprostred rieky, ale dievča sa ho nepustilo; keď sa nehýbali, chlapci ich vytiahli; boli prebodnutí kosou, ktorá tam väzela. Rieka sa zafarbila ich krvou.

2. Obete prinášané studničkám

V Ochtinej (Gemer) známa je teplá studnička, zvaná Žobráčka, podobne iná studnička v Rat. Bystrom, do ktorých ľudia hádžu čepčeky a spodné šaty, aby sa uzdravili. Sborník Muz. slov. spoločnosti V, 139.

3. Za dedinou Ujlačkou je studnička Lužbetka. Pri nej je mnoho všelijakých handár „navešaných“. „Keď dakto z očí skape“, tedy ho vykúpajú, aby sa choroba nevrátila, nechávajú pri studničke nejakú handričku. V zime, alebo ak je dieťa veľmi choré, berú vodu domov a v nej chorého kúpajú. I štyri hodiny cesty od Nitry až po Hlohovec putuje ta celé okolie. Sú tam dve studne, jedna liečivá, druhá obyčajná. (Čas. MSS II, 47.) Sborník Muz. slov. spol. VII, 97, č. 58.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.