E-mail (povinné):

Jiří Polívka:
Povesti

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Miroslava Lendacká, Jaroslav Geňo, Zuzana Berešíková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 42 čitateľov

176. Lebky použil na loteriu

Slov. Pohľady XV, 490, číslo 4, majú rozprávku „Chcel z lutrie vyhrať“. Zo sbierky A. B—y.

Na počiatku XIX. stor. stalo sa v Banskej Bystrici, že chcel chudobný tkáč vyhrať v loterii. Vzal na cintoríne lebku, napísal na ňu všetkých deväťdesiat čísel a potom išiel s ňou do kostola na utiereň. Čísla, ktoré majú vyjsť, zachovajú sa, ostatné zmiznú. Ale čert prišiel za ním do kostola, všelijako ho týral a mučil, napokon ho vytiahol z kostola pred zámockú bránu a tam ho ukrutne zbil. Polomŕtveho ho tam potom ľudia našli, povolali kňaza na pomoc, a tak sa podarilo zlého od tkáča zahnať. Upadol do choroby, často vídal vo dverách čierneho pána, a keď sa uzdravil, zariekol sa všetkých takých pokusov.

Podobne: Č. Lid V, 365, Blažek, Pověsti a pam. z Chrudimska, 128; z Dolného Rakúska Am Urquell V. (1894), str. 93, a z Korutan a Štýrska Zs. f. öster. V. K. I, 80.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.