Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Alžbeta Malovcová, Daniel Winter, Simona Veselková, Martina Kališová, Erik Bartoš, Ján Janovic. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 137 | čitateľov |
Dosť je nerestí, ktorých sa dopúšťajú v Amerike muži; avšak pri trochu prísnejšej kritike ženských kruhov nájdeme i v živote nášho krásneho pohlavia veľmi citeľné nedostatky. Nie je to ešte dávno, čo sa spievali nekonečné chvály o milých domácnostiach v amerických rodinách; lež táto chvála, najmä vo vyšších spoločenských vrstvách, už veľmi oslabla. Tunajšie „dámy“ zhola nič sa nestarajú o domáce záležitosti; prenechávajú všetko na pána manžela, ktorý sa pokorne podrobuje tejto nutnosti. A slečinky v najlepších domoch nemajú inej starosti, ako vysedúvať pri piane, čítať romány, večer sa parádiť v divadlách a v teplejšom ročnom období v záhrade strielať z kuše do terča. Či sa z takejto slečinky stane potom manželka, ktorá bude vedieť mužovi prišiť na košeľu gombík, je otázne.
Ďalším nešvárom ženského sveta v lepších rodinách, ktorý sa najmä v posledných časoch povážlive rozmáha, je tajné popíjanie všakových liehových nápojov. Veľká čiastka mužského i ženského obyvateľstva prislúcha naoko k takzvaným temperaclerom, ktorí zavrhujú požívanie akéhokoľvek liehového nápoja; avšak mnohí temperacleri, ktorí pred očami sveta bočia od „tekutého zatratenia“ ako čert od svätenej vody, doma potajomky holdujú pijatike až do nemoty. A tento nešvár uhniezdil sa medzi ženami z lepších kruhov viac než medzi mužmi; mnohé z týchto otrokýň pálenky, keď už svoje vnútornosti natoľko otupia, že im už nie sú po chuti ani najsilnejšie „rozolíše“, oddajú sa konečne onej aziatskej, z makovíc pripravenej otrave — ópiu, ktoré ich privedie celkom do záhuby.
Nie menej škodlivou náruživosťou, ktorej holdujú ženy z lepších kruhov, je hazardné kartovanie. O tomto hriechu sa pred jedným ľudským vekom v lepších amerických rodinách nič nevedelo; keď však zámožnejší obyvatelia Nového sveta začali navštevovať veľké európske mestá a nádherné kúpele, poznali tam tento nešvár, obľúbili si ho a priniesli potom do svojej domoviny. Verejné hazardné hry sa síce v lepšie spravovaných amerických krajinách netrpia, ale zato kvitnú v uzavretých domácich spoločnostiach, kde sa v kartách vyhrávajú a prehrávajú ozrutné sumy. Mnohý ľahkomyseľník nechá často pri zelenom stolíku nielen majetok v hotových dolároch, ale prehrá niekedy i sklady tovaru, ba i svoju fabriku; ženy zase, keď im nestačia peniaze, ktoré dostali na osobné potreby od manželov, prehrávajú náramnice, prstene a iné drahocenné šperky. Obyčajne hazardní hráči končia tak, že vystavujú pravé i falošné zmenky, aby mohli vyplatiť „čestné hráčske dlžoby“. Je potom prirodzené, že rodinný blahobyt upadá a často vyjde na mizinu. Nejedna rodina predtým bohatá obetovala majetok pažravému molochovi hazardnej hry a na staré kolená bola potom donútená hľadať si prítulok v nejakej verejnej opatrovni.
Napokon prichodí mi poukázať ešte na jeden veľmi rozšírený spôsob ženských špekulácií; je to špekulácia s dôchodkami z rozlúčeného manželstva. Ľahkosť, s akou sa môže dosiahnuť rozluka manželstva, využitkúvajú mnohé pekné mladé ženy; všakovými fígľami prilákajú k sebe nejakého starého mládenca, ktorý je bohatý na doláre, a pretvarujú sa, akoby boli do chudáka po uši zaľúbené, až ho privedú k tomu, že sa ožení. V prvých „medových týždňoch“ je obyčajne všetko v poriadku. Ale potom sa z peknej ženičky stane odrazu fúria, ktorá od rána do večera sužuje a trápi manžela, takže je napokon prinútený hľadať oslobodenie z manželského klepca rozviazaním manželstva. „Slamenej vdovičke“ zostane však na „slušné zaopatrenie“ ročitý dôchodok 1000, 2000 alebo aj 5000 dolárov, podľa toho, v akých majetkových pomeroch žije rozlúčený manžel. Po takomto víťazstve rozvedená žena opustí svoje prvé bydlisko a odsťahuje sa do iného veľkého mesta a tam začne pod novým menom rozprestierať nanovo svoje siete, aby mohla zas uloviť nejakého bohatého starého mládenca. Sú prípady, že takéto ženy, nemajúce nijaký cit, dostávajú od troch, štyroch alebo i piatich rozlúčených mužov osemtisíc až desaťtisíc dolárov do roka, pričom si do vôle a chuti voľkajú s mladšími obletovačmi bez všetkej hanby a studu.
— slovenský remeselník, autor cestopisnej prózy Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam