Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Zuzana Babjaková, Erik Bartoš, Katarína Tínesová, Miroslav Polomíček. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 78 | čitateľov |
Slovenské povstanie, tri slovenské dobrovoľnícke výpravy v r. 1848 — 49 — to je kus slovenských dejín. Slovenské povstanie bolo síce neveľmi úspešné. Slováci neopovážili sa bojovať proti Maďarom sami, boli iba púhymi pomocníkmi cisárovými, s ktorými sa nakladalo všelijak. Podobného významu jako povstanie srbské alebo rumunské, slovenské povstanie nedosiahlo a to hlavne preto, že maďarizácia bola na Slovensku v tie časy už o mnoho pokročilejšia, než medzi Srbmi alebo Rumunmi.
Slovensko ovládaly stoličné vrchnosti, ktoré sa pripojily ku Kossuthovi. Nie čudo, že vrchnostiam tým podarilo sa odviesť na tisíce Slovákov a dopraviť do tábora maďarského. Počíta sa, že r. 1848 — 49 bojovalo aspoň 14 tisíc Slovákov v maďarských radoch. Hlavne Gemer, Zvolen, Tekov, Hont krvácaly za maďarskú vec; Zvolenci najmä pod Braniskom. V porovnaní s tymito slovenskými vojakmi, bojovavšími v radoch honvédskych, boli slovenskí dobrovoľníci v rozhodnej menšine.
Avšak ani tak nesmieme slovenské povstanie podceňovať. R. 1848 podarilo sa slovenským dobrovoľníkom zadržať na Slovensku po pár týždňov asi 10 tisíc honvédov, ktorí by boli bývali prospešní maďarskej veci na iných bojištiach. V nasledujúcom roku očistili dobrovoľníci od Maďarov svoju domovinu.
Po storočiach poroby upozornili Slováci svet zase na seba. Prejavili vôľu vzdorovať násilnej maďarizácii. Dobrovoľnícke tradície boly dôležitou složkou slovenských tradícií, ktorých účinok sa prejavil i v nasledujúcich desaťročiach slovenského národnieho pohybu.
Dôležité je, že už v revolúcii r. 1948 — 49 proti Maďarom pomáhali Slovákom Česi. Vojenskými organizátormi a veliteľmi dobrovoľníkov boli aj Česi Zach, Bloudek, Janeček. Už k prvej slovenskej výprave sa pripojilo asi 100 Čechov, hlavne študentov učiacich sa vo Viedni. Pražské deti priviedol sebou na pomoc slovenským dobrovoľníkom Bloudek i pri druhej výprave.
Už vtedy pociťovali Slováci inštinktívne, že spása im kynie v dohode a spojení s Čechmi. Po tejto stránke boly slovenské dobrovoľnícke výpravy r. 1848 — 49 ideovými predchodcami národnieho oslobodenia Slovenska Čechmi, ku ktorému prišlo po svetovej vojne a z ktorého zrodila sa naša Československá republika.
— prozaik, básnik, novinár Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam