Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Luknár Ladislav: Dcéruška pána pravotára

Veselohra v jednom dejstve. Strán 20, cena 2.50 Kč.

Dekorácia: advokátska kancelária.

Osoby: dr. Režný, pravotár, Helenka, jeho dcéra, dr. Hurban, osnovník, Trnka, sluha, Straka, stránka.

Kroje: meštianske.

Rekvizity: zariadenie pravotárskej kancelárie, tri písacie stoly, písacie náčinie, aktá, knihy, telefón, tabuľka s nápisom úradných hodín.

Dej: Dcéra pravotára dra Režného sa vo vlaku, keď cestovala s letovania s Tatier, soznámila s mladým doktorom, ktorý sa jej neobyčajne zaľúbil. A preto, keď sa po čas cesty od neho dozvedela, že ide do Bratislavy, kde u pravotára Režného nastúpi miesto osnovníka, pripraví si plán, do ktorého zasvätí svojho otca a starého Trnku, a ako úradníčka pracuje s Hurbanom v otcovej kancelárii, kde sa jej i k dôverným stykom dostáva dosť príležitosti za otcovej neprítomnosti, ktorý sa na Hurbana celkom spolieha a je s ním úplne spokojný. Do tohoto sa vplieta veselá scéna starého Trnku, ktorý zostal v kancelárii sám a prípadným stránkam má povedať, aby prišly neskoršie. Premení si úradné hodiny o hodinu neskôr, aby si pospal, ale vyruší ho akýsi Straka, ktorý predal kmotrovi kravu a teraz nemá ani kravy, ani peňazí. Straka sa s Trnkom zle rozídu, keď tento mu celý prípad vyrozpráva a dozvie sa, že on nie je advokátom, ale len sluhom. Dr. Hurban využije po príchode z mesta Helenkinej prítomnosti k cukrovaniu, pri ktorom ich prichytí otec, ktorý okamžite slečnu prepustí a solidárneho s ňou Hurbana premiesti do svojho domu, kde mu vykáže dvojizbový byt i s kuchyňou a stravou a keď bol porobil všetky dispozície — tu teprv prezradzuje, že slečna je jeho dcéra a pošle ju navariť obed, aby on i s nastávajúcim zaťom sa mali čoho naobedovať. Dr. Hurban sa škaredí na Helenku, sľubuje jej pomstu, ktorú však vykonáva a spláca len — bozkom.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.