Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Urbánek Ferko: Ztratený život

Romantický obraz v dvoch dejstvách s premenou. Strán 10, cena 5.10 Kč. (V knihe sú tri hry.)

Javisko: I.: krajina v úpätí hôr. II.: nádherná palota.

Rekvizity: kolovrátok, ručná práca, džbánok, hlas trúby, nádherné šaty, zlaté ozdoby, dýka, diadém, kvety, šabľa, palma.

Kroje: sedliacke, rozprávkové.

Osoby: Helena, vdova, Ivka, jej dcéra, Martin, jej oddanec, Murat, hradný pán, zbrojnoši (2), Jagella, Justika, dvorné dámy, Divoš, blázon, duchovia (2), čert.

Dej: Na samotu k hájnikovej vdove zablúdi Murat, pán blízkeho zámku a vládca okolia a pýta si vody. Donesie mu ju Ivka, dcéra vdovy, v krčiažku, ktorý je pamätný pre celú rodinu. Muratovi sa Ivka zapáči a keď ju chce pobozkať, tento krčiažtok rozbijú. To značí nešťastie, lebo Muratovi sa Ivka zaľúbila a preto pošle zo zámku pre ňu. Ona sa zdráha, lebo má rada Martina, ale násilím ju odvlečú. Na zámku nevedia ju rozveseliť ani najdivokejšie kúsky, ktoré pred ňou vystrájajú, neustále pozerá len v rodnú stranu, odkiaľ čaká vyslobodenie v osobe Martina. Tento pobúri ľud, zorganizuje ho a v boji podarí sa mu vyslobodiť nielen Ivku, ale i národ od ukrutného vládcu, ktorého čert uchytil. Na samote je opäť veselo a Ivka s Martinom tvoria šťastný pár, ktorému matka-vdova vďačne žehná.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.