Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Sobotka — Žeko: Kráľovna nebeská

Mariánska hra v 1 dejstve. Strán 19, cena 3.— Kč.

Javisko: pred kostolom.

Rekvizity: ruženec, zvonenie, hra na orgán a spev.

Kroje: meštianske a rozprávkové.

Osoby: Kristus, kňaz, poblúdilec, snúbenica, matka, Kráľovna nebeská, anjeli.

Dej: V máji, zasvätenom úcte Panny Márie, zavíta do dediny akýsi človek, ktorý vo svojom živote veľmi mnoho skúsil po čas svetovej vojny a zostal v Rusku jako zajatec. Povojnové Rusko bolo strediskom nevery a negácie Boha a preto nie je div, že i tento zabudol na všetko, v čom bol vychovaný, zabudol na Boha a zle sa každému vysmieval pre vieru. I tu stojí pred kostolom a stretá kňaza, ktorý sa ponáhľa na májovú pobožnosť, a chce si s ním podebatovať. Kňaz ochotne odpovedá na jeho výsmešné otázky, ale pobožnosť ho volá. Poblúdilec však preca nie je tak skazený, ozýva sa v ňom svedomie, najmä po rozhovore so svojou bývalou snúbenicou a starou matkou. Čosi sa v ňom láme a keď i v kňazovi, ktorý ho prišiel volať do kostola, poznáva brata, zavrhuje svoje doterajšie náboženstvo a vrhá sa k nohám prichádzajúcej Panny Márie a Kristovi. Tak Kráľovna nebeská vracia poblúdilú ovečku cirkvi, matke syna, bratovi brata a snúbenici snúbenca.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.