Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Urbánek Ferko: Pánik

Veselohra v jednom dejstve. Strán 48, cena 4.— Kč.

Javisko: priestranná izba v mlyne.

Rekvizity: stôl, stoličky, truhla na šaty, dva malé stolíky s kvetinami a zrkadlom, fajka, palica, hrnec, varecha, peniaze, kytica, pečienka, víno, koláče, vajcia, chlieb, mlieko.

Kroje: meštianske, sedliacke a kominársky.

Osoby: Brázda, mlynár, Katruša, jeho žena, Anička, ich dcéra, dr. Krížovský, pravotár, Matúš, sluha, Paľko, stárek z mlyna, Čierny, kominár.

Dej: Anička a Janko sa milujú, ale ich láske nepraje Aničkin otec, mlynár Brázda, ktorý sa sháňa len za majetkom a zanedbáva i svoju ženu. Janíka nenávidí pre jeho učenosť a nazýva ho posmešne „pánikom“. Vo svojej zaslepenosti za bohatstvom ani nepozoruje, že v domácnosti sa robí všetko opačne, ako on rozkazuje. Žena mu je neverná, schádza sa so stárkom Paľkom a „pánik“ veselo chodí za Aničkou, keď gazda nie je doma. Na toto ho upozorní sluha Matúš, ktorý ináč ide všetkým po ruke, keď jeho pomoc vedia odmeniť. Jedného dňa odíde Brázda do mesta, ale podľa Matúšovej rady vráti sa skôr, ako bol povedal, a príde na pekné veci. Za záclonou skrytý „pánik“ pozoroval, ako Katka hostila svojho milého Paľka a keď Matúš oznámil, že sa gazda vrátil, ukryla Paľka i s kominárom do skrine. „Pánik“ čaruje: vyčaruje víno, pečienku a koláče, konečne i dvoch nepriateľov Brázdových, Paľka a kominára, s ktorým sa pred niekoľkými dňami v krčme povadil. Prekvapený Brázda sľubuje „pánikovi“ Aničku a preto si tento i ju „docituje“. Poučený Brázda odpúšťa žene, sľubuje si ju viac všímať a jej sa venovať a tak v Brázdovej domácnosti nastáva pokoj a nový život, pravda, zásluhou „pánika“.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.