Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Urbánek Ferko: Sen o šťastí

Fantázia v jednom dejstve s premenou. Strán 12, cena 5.10 Kč. (V knihe sú tri hry.)

Javisko: priestranná izba; úpätie Tatier

Rekvizity: písací stolík, papier, kalamár, pero, diadém, roh hojnosti, ruža, čísla šťastia, oheň, kotol, varecha, veniec.

Kroje: meštianske a rozprávkové.

Osoby: Tatranský, básnik, Blažena, jeho žena, Šťastena, Nesvornosť, Sláva, Genius, ľud, čerti a čertice.

Dej: Básnik Tatranský túži po šťastí, ale nie po takom, ako jeho žena Blažena. Tatranský vidí šťastie len v spáse svojho ľudu, ktorému je vstave obetovať všetko — i blaho rodiny, čo mu práve žena vytýka. Tatranský ju uspokojuje a sadá ďalej k svojej práci, pri ktorej zaspí a sníva sa mu „sen o šťastí“. Šťastena ponúka mu bohatstvo a pohodlný život, ale on odmieta, ale žiada si videť príčinu, pre ktorú nie je šťastný ľud. Tu ho Šťastena zavedie do tatranskej kotliny, kde mu ukazuje plačúcu matku Slávu a Nesvornosť, ktorá rozsieva svár a nenávisť a zabraňuje šťastiu ľudu. Na žiadosť Tatranského ľud je odkliaty, ale tu už ho žena budí, aby mu priala šťastia do nového roku.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.