Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Kálmár Julo: Divadelná skúška

Veselohra v jednom dejstve. Strán 14, cena 2.50 Kč.

Javisko: salón.

Rekvizity: noviny, fotografia dievčaťa.

Kroje: meštianske.

Osoby: Martin, komorník, Peter, Oľga, režisér.

Dej: Komorník číta Martinovi článok z novín o ženbe. Článok je zahrotený proti ženám, manželstvo nazýva zákonom chráneným klamom atď., čím je Martin veľmi pobúrený. A svoju zlú vôľu si vyplní práve na prichádzajúcom autorovi článku, ktorý mu prichádza oznámiť, že sa chce oženiť s dievčaťom, ktoré síce pozná len z videnia, ale ktoré je, podľa neho, schránkou všetkých ctností. Martin mu nechá prečítať jeho vlastný článok, ale to na neho neúčinkuje a keď prichádza Martinova snúbenica, Peter jej hneď vyzná lásku a požiada ju o ruku, lebo to je tá neznáma, ktorú videl na nádraží. Martin jej dá prečítať Petrove chválospevy na manželstvo, ale shodou okolností prečíta si táto kritiku na svoje divadelné vystúpenie a je z toho zle-nedobre a musí do toho zasiahnuť i režisér. Len tu sa dozvedáme, že to bola len divadelná skúška, ktorá bola prerušená nepriaznivou kritikou Oľginho vystúpenia. A zatiaľ, čo Peter ide kupovať snubné prstene, Martin s Oľgou sa cukrujú, až ich režisér zaženie a nariadi skúšku na druhé dejstvo.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.