Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Stroupežnícky L. — Trnovský K.: V ochrane Napoleona I.

Veselohra v jednom dejstve. Strán 40, cena 4.— Kč.

Javisko: elegantne zariadený salón.

Rekvizity: medailon Napoleona I., fotografia, handra na prach, balíček, prsteň, dopisy, zvonek.

Kroje: meštianske.

Osoby: Barón, Kornelka, jeho dcéra, Ida, jej spoločnica, barónov tajomník, Kajetán, sluha, kuchár, myslivec, Ružena, dr. Lambert, čeľaď.

Dej: Barón z Brienne je v ťažkej situácii. Má dvom sesterniciam vyplatiť podiely z dedictva a preto musí predať svoje majere, aby získal peniaze. Zatiaľ, čo ide do mesta, príde do jeho zámku advokát Lambert, ktorý miluje jeho dcéru Kornelku. Nešťastnou náhodou však rozbije pamätný medailon Napoleona. Vtom sa vracia barón, lebo na voze sa im polámalo koleso, a nahnevaný nachádza ešte i rozbitý obraz, ktorý bol akousi rodinnou relikviou. Svolá služobníctvo, keď sa však nikto k činu neprizná, chce ho za pol hodiny prepustiť. Len potom vezme vinu na seba starý sluha Kajetán a je prepustený. Kuchár a sluha, ktorí bojujú medzi sebou o priazeň chyžnej, váľajú vinu jeden na druhého a konečne sa priznáva i Kornelka. Situácia je veľmi zapletená, keď prichádza dr. Lambert ako právny zástupca sesterníc. Tomuto barón vysvetlí situáciu a zároveň mu sdelí, že po nebohej matke mu zostal len ten obraz a malý revolver. Lambert po úvahách si ho vyžiada a podarí sa mu vysvetliť tajomstvo cisára Napoleona I., lebo objavil tajnú skrýš, ktorá bola zakrytá rozbitým obrazom, pre ktorý je v celom dome taký krik. Tritisíc zlatých sľubuje barón tomu, kto obraz rozbil. Kornelka prichádza otcovi vyzradiť svoje tajomstvo — tajomstvo svojho srdca a obrazu. V prvom okamihu je barón na demokrata Lamberta nahnevaný, ale potom menuje svojho doterajšieho tajomníka správcom majetku a tajomnícke miesto ponúka Lambertovi. Tento celej veci nerozumie, ale starý Kajetán mu poradí, aby sa stal sekretárom len vtedy, keď Kornelka bude sekretárkou. I chyžná dovedie si svojho myslivca a tak obraz nešikovnosťou Lamberta zachránil barónovi majere, Kornelke, Ružene a Ide priniesol šťastie.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.