Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Urbánek Ferko: Diabol v raji manželskom

Veselohra v jednom dejstve. Strán 43, cena 5.10 Kč. (V knihe sú tri hry.)

Javisko: elegantne zariadená izba.

Rekvizity: toaletný stolík, veľký stôl, stoličky, kvety, papier, pero, cigarety, peniaze, list, kniha, vrkoč vlasov v papieri, varecha, hrnček, slnečník, vyšívaná kapsa, ručník, svrchník, palica, veľká škatuľa, batožina.

Kroje: meštianske.

Osoby: dr. Ivanov, lekár, Elena, jeho žena, dr. Plachý, advokát, Sláviková, speváčka, Lazarovič a Karolina, rodičia Eleny, Baruša, slúžka.

Dej: Doktora Miloša Ivanova príde navštíviť jeho dávny priateľ, advokát Plachý, a žiada od neho hmotnú podporu pre „Ľudku“. Meno počuje „rodinná relikvia“, stará Baruša, ktorá panej rozpráva, že Miloš je jej neverný a ukazuje jej i lístok so stokorunákom, ktorý posiela inej. Priateľ Plachý sľúbi Ivanovi, že jeho dom vyslobodí od tohoto „diabla v raji manželskom“, vyzvie sa, koho Baruša ľúbila, a sľúbi jej, že jej ho dovedie a ona že sa stane jeho ženou. Baruša zatiaľ zavolá Eleniných rodičov. Pred ich príchodom však prichádza speváčka Sláviková, od ktorej sa Elena dozvie zámenou mien, že jej muž je jej snúbenec. Je celá nešťastná, matka jej dá poskladať všetky veci a chce ju vziať ihneď domov, keď prichádza dr. Ivanov, ktorého silou-mocou chcú usvedčiť z nevery. Vysvitne však, že „Ľudka“ je študentský spolok a speváčka nečaká jeho, ale Plachého, ktorý o chvíľu prichádza. Celá vec prirodzene zhorí na Baruši, ktorá Plachým pobláznená odchádza sa vydávať. Len potom sa Plachý prizná, že je to fígeľ, ktorým zbavil priateľa pokušiteľa a diabla, ktorý rušil spokojný manželský život.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.